Kralların Oyunu Satrancın Tarihçesi


Köklü bir geçmişi olan satranç uğradığı medeniyetler ile birlikte yıllar içinde değişim geçirdi. Günümüzde herkesçe oynanan satrançta kazanmak için sistematik olmak gerekiyor.

Satrancı, Orta çağ Avrupa’sında kralların ve soyluların oynadığı bir oyun olarak biliriz. Savaş alanlarındaki taktik ve stratejilerinin denendiği bir oyun olarak tüm dünyaya nam salmıştır. Ancak çok azımız satrancın tam 4.000 yıllık bir geçmişi olduğunu bilir. Evet yanlış duymadınız! Satrancın tarihçesi eski Mezapotamya ve Mısır medeniyetlerine kadar dayanıyor.

Eski Mısır Medeniyeti, kültürüne dair tüm ipuçlarını tapınaklarında ve piramitlerindeki kabartmalar ile geleceğe aktarmışlardır. Bu kabartmalarda eski Mısırlıların satranç oynadıklarını düşündüren bilgiler yer alıyor. Satrancın bir sonraki izine ise Hindistan’da rastlıyoruz. M.S. 3-4. yüzyılda oynanan oyuna çaturanga denir ve neredeyse günümüz satrancına benzer. Satranç ile ilgili ilk yazılı belgelere ise yine Hindistan’da rastlıyoruz. Daha sonra İran ve Endülüslüler aracılığıyla bilinirliğini artar.

Satrancın Avrupa kıtasına ayak basması Endülüslüler sayesinde olur. İspanya’nın Endülüs Emevileri’nin hakimiyetinde olduğu dönemlerde satranç Bizans İmparatorluğu’nda ve diğer Avrupa devletlerinde hızla yayılır. 15. yüzyıldan itibaren İtalya, Fransa, Almanya, Amerika Birleşik Devletleri ve Rusya’da satranç gelişim gösterir ve artık sadece belli bir kesim insanların oynadığı oyun olmaktan çıkar. İlk kez 19. yüzyılda güçlü oyuncuların katıldığı turnavalar düzenlenmeye başlanır. İlk dünya satranç şampiyonu Wilhelm Steinitz olur ve sistematik satranç oynama kavramını geliştirir. 20. yüzyılın ikinci yarısında bilgisayarın çıkışı ile beraber iyi satranç oynayan yazılımlar çıkar. Bu yazılımlar, dünya şampiyonu satranç oyuncular seviyesinde oynayabilmektedirler.

Modern satranç 16’sı beyaz, 16’sı siyah olmak üzere 32 adet satranç taşı ve 1 adet satranç tahtası ile oynanır. Satranç oyunun temel amacı rakip oyuncuya ait şahın bulunduğu karenin tehdit altına alınması ve rakibin bu durumu ekarte edecek başka bir hamlesi kalmamasıdır. Yani kısacası şah mat etmektir. 6 farklı türde satranç taşı bulunur ve bunlar satranç tahtası üzerinde farklı şekillerde hareket edebilirler. Bu nedenle oyunun her safhasında bir veya iki hamle sonrasını düşünürek oynamalısınız. Tüm bu bilgilerden sonra satranç oynamak isterseniz de çok şık bir set için sipariş verebilirsiniz.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir