Kendin Yap (DIY)

Kurutulmuş Çiçeklerden Telefon Kabı Yapımı

Çiçekli telefon kaplarından hoşlanır mısınız? Cevabınız evet ise, gerçek çiçeklerle yapılan bu telefon kapları oldukça hoşunuza gidebilir.

Çiçekleri çok seviyoruz. Onları evlerimizde ve işyerlerimizde görmek bize enerji ve mutluluk veriyor. Daha önceki yazılarımızda canlı ve kurumuş çiçeklerle yapılabilecek birçok üründen bahsetmiştir. Onları duvarlarımızda çerçeve olarak kullandık, lavanta kokulu mumlar hazırladık ve hatta pastaların içerisine ekleyip, reçeller yapıp tatlarına baktık. Ancak bu sefer anlatacağımız şey biraz daha farklı. Günlük hayatımızda sıklıkla kullanacağımız hatta çeşitli model ve renklerle adeta bir çanta gibi kullanacağımız bir ürün.

Bu üründe kurutulmuş çiçekler kullanacağız. Dilerseniz direkt olarak kurutulmuş temin edeceğiniz dilerseniz de kendinizin kurutacağı çiçekleri. Ancak en önemlisi yassı olarak kurumuş çiçekleri.

Kitap arasında çiçek kurutmak oldukça eski bir ritüeldir. Elektronik kitapların giderek yaygınlaştığı bu dönemde ise kitap arasında kuruyan mis kokulu güller baya nostaljik, belki de alaturka kaçmakta. Peki teknolojinin bel kemiği diyebileceğimiz telefonlarınızla bu nostaljiyi buluşturmaya ne dersiniz?

Şimdi anlatacağımız kendin yap ürünü özellikle nostalji tutkunlarını oldukça mutlu edecek. Bu yazımızda hep birlikte kurutulmuş çiçeklerden telefon kabı süsleyeceğiz. Evet, kurutulmuş çiçekler ile telefonlarınız için benzersiz bir tasarım yapacağız üstelik yalnızca size özel bir model ile.

kurutulmuş çiçeklerle telefon kılıfı yapmak
Görsel: Etsy

Gerekli malzemeler;

 • Dilediğiniz renk ve türde kurutulmuş çiçekler (Gül yaprakları, papatya, ortanca ve yumuşak yeşil yapraklar oldukça kullanışlı olacaktır.=
 • Mat, desensiz beyaz telefon kabı
 • Şeffaf tutkal
 • Kağıt, kalem, cetvel, makas ve bant
 • 2 adet kullan at plastik bardak
 • 2 adet tahta kulan at ağız spatulası veya benzeri çubuk
 • Reçine
 • Pamuklu çubuk
 • Aseton

Gerekli malzemeleri temin ettiğimize göre artık içimizdeki sanatçıyı dışarı çıkarıp kılıfımızı yapmaya başlayabiliriz. Eğer çiçeklerinizi kurutulmuş temin etmeyecekseniz kendiniz kuruturken bazı noktalara dikkat etmelisiniz. Çiçeklerin renklerini kaybetmeden kuruması gerekiyor, bu sebeple mümkün olduğunca güneşten uzakta kurumaları lazım.

Çiçeklerinizin preslenerek kurutulmuş olmaları gerekiyor. Bunun için de en etkili yol eski ve klasik kitap yöntemi. Ancak kitabın arasında koyarak kurutursanız, çiçek üzerine kitabın yazıları da bulaşabilir. Bu sebeple çiçeklerinizi teker teker, birbirlerine temas ettirmeden ve yapraklarını ayırarak iki beyaz parşömen kağıdı arasına koyup, bu kitapların üzerilerine de kalın kitaplar koyabilirsiniz.

Ayrıca; Çiçek kurutma yöntemleri nelerdir? Nasıl çiçek kurutulur?

kurutulmuş çiçeklerle telefon kılıfı yapımı
Görsel: Etsy
 • İlk olarak ihtiyacımız olan şey düz bir çalışma yüzeyi. Eğer yamuk ve yumuşak bir yüzeyde bu işlemi yapmaya çalışırsanız pek düzenli bir sonuç alamayabilirsiniz.
 • Kurutulmuş çiçekleri boş telefon kabının üzerine yerleştirerek başlayalım. Bu bizim için bir deneme. Nasıl bir desen istediğimize karar verirken kullanacağız ve beğenmediğimiz yerleri kolayca düzenleyebileceğiz.

Önemli not: Çiçekleri mümkün olduğunca koyu renkli seçmeniz önerilir. Çünkü üzerilerine reçine kaplayacağız ve bu işlem sonrasında biraz renk kaybı yaşayabilmek mümkün.

 • Çiçekleri üst üste de koyabilirsiniz yan yana da. Yani birbirleri ile temas etmeleri problem içermez. Dilerseniz çiçeklerden bazı parçaları kopararak kendinize has motifler de üretebilirsiniz. Ancak kuru yaprakların mümkün olduğunca düz olması gerekiyor. Bu sebeple kalın kitaplar arasında kurutulmuş yassı çiçek yaprakları bu işlem için oldukça uygun.
 • İstediğiniz düzene karar verene kadar birkaç deneme yapın. Böylelikle en çok hangisini sevdiğinize karar verebilirsiniz. Bütün denemelerin sonunda da bir fotoğraf çekmeyi ihmal etmeyin.
 • En sonunda çektiğiniz bütün fotoğrafları kıyaslayarak, hangi deseni hayata geçireceğinize karar verin.
kurutulmuş çiçeklerle telefon kılıfı
Görsel: Etsy
 • Çiçekleri yapıştırmaya en büyük parçadan başlayın. Yapışkanı yeteri kadardan fazla sürmeden, kılıfa dikkatlice yapıştırın. Ardından aynı işlemi diğer çiçekler ve yapraklar için de dikkatli bir şekilde uygulayın.
 • Üst üste gelen çiçekler yapıştırırken çok dikkatli olun ve altta kalan çiçeğin yüzeyine fazladan yapıştırıcı bulaştırmamaya özen gösterin.
 • Dilerseniz kuru yapraklar da kullanabilirsiniz. Önemli olan düz ve düzgün kurutulmuş olmalarıdır.
kurutulmuş çiçeklerle kılıf
Görsel: Etsy

Görüntü hoşunuza gitti mi? Çünkü neredeyse hazır! Şimdi işin belki de en zor kısmı olan reçine kaplama işlemine geldi sıra.

 • Reçineyi kullanmadan önce havadar bir yerde olduğunuza emin olun ve mutlaka bulunduğunuz odadaki pencereleri açın.
 • Bir makasla yaklaşık 60 cm kadar parşömen kağıdını keserek bant ile çalışma yüzeyinize yapıştırın. Eğer elinizdeki kağıt A4 boyutunda ise yan yana bantlayacağınız 2 adet kağıt yeterlidir.
kuru çiçeklerle kılıf
Görsel: Etsy
 • Elinizdeki reçinenin içerisinde nasıl kullanılacağına dair bir talimat olması gerekiyor. Ancak eğer yok ise, cetvel ile plastik bardağı işaretleyin.
 • Bu işaretler üst fotoğrafta 1 inç uzunluğun 3/8’i ve 3/4’ü olarak belirtilmiş. Yani ölçüler yaklaşık olarak 1.10 cm ve 1.40 cm’e denk gelmektedir.
 • Telefonunuzun kronometresini hazırlayın.
 • 2 ayrı çizgi koyduğunuz bardağın içine ilk çizgiye kadar reçine dökün. Bu işlemi yavaş ve dikkatlice yapın ve öncesinde karıştıracağınız tahta spatulayı hazır edin.
 • Kronometre 2 dakikayı doldurana kadar spatulanızla reçineyi karıştırın. Karıştırırken acele etmeyin ve çizginizden yukarı çıkan reçineleri ara sıra sıyırarak tekrardan karışımın içerisine dahil edin. Bu işlem esnasında sanki reçineniz köpürüyormuş gibi bir izlenim edinebilirsiniz. Ancak aldırmayın.
 • Diğer çizginin üzerine çıkmamaya özen gösterin.
 • 2 dakika tamamlandığında diğer plastik bardağı çalışma yüzeyinize alın ve birinci bardaktaki reçineyi içerisine boşaltın. Kullanılmamış diğer spatulanızla karıştırmaya başlayın. Kronometrenizi açmayı unutmayın ve bu işlemi 1 dakika boyunca sürdürün.
 • 1 dakika tamamlandığında 5 dakika kadar reçinenizi dinlendirin.
 • Eğer sim kullanmak istiyorsanız ikinci bardağa reçine aktarılırken içerisine biraz pigment ekleyebilirsiniz.

  Çiçeklerle telefon kılıfı yapmak
  Görsel: Etsy
  • 5 dakikanın sonunda, güzelce karıştırılmış olan sıvı reçineyi telefon kabının üzerine yavaş yavaş uygulamaya başlayabilirsiniz.
  • Üstteki fotoğraflarda da olduğu gibi, önce az bir miktar reçineyi kılıfın ortasına döküp sonra spatula ile nazikçe yayıyoruz. Reçinenin bütün çiçeklerin üzerini kapladığından emin olun. Eğer bu esnada küçük baloncuklar olursa, spatula ile nazikçe vurarak patlatın.
  • Spatula sayesinde köşelere doğru yayın reçineyi ancak taşırmamaya özen gösterin. Bu esnada eğer kılıfın yanlarına reçine taşacak gibi olursa pamuklu çubuk ile temizleyin.
  • Yaklaşık 1-2 saat kadar parşömen üzerinde beklettiğiniz kılıfı kontrol edin ve taşan kısımları aseton ile temizleyin. Eğer çiçeklerin üzeri yeterince kaplanmamışsa bir kat daha reçine uygulayabilirsiniz.
  kurutulmuş çiçeklerle telefon kılıfı
  Görsel: Etsy

  Ve işte karşınızda el emeği göz nuru bir telefon kabı! Üstelik yapımı da oldukça pratik :) Biraz dikkat ile içinizdeki sanatçıyı serbest bırakın ve neler yapabildiğinize şahit olun.

  Kurutulmuş çiçeklerle telefon kılıfı süslerken en çok dikkat edilmesi gerekenler;

  1. Kullanacağınız çiçeklerin ve yaprakların yassı şekilde kurumuş olmasına dikkat edin.
  2. Kılıfı görmek istediğiniz son hali ile prova yapmadan önce hazırlamaya başlamayın.
  3. Çalışma alanınızın eğimsiz olmasına özen gösterin.
  4. Reçine kullanırken çok dikkatli olun ve onu solumamaya çalışın. Eğer kutusunun içerisinde kullanım önerileri varsa mutlaka dikkate alın. Reçine yapışkan ve suda çözülmeyen bir maddedir, kullanımında ekstra hassas davranılması gerekir.
  5. Tek kullanımlık bardak ve tahta spatulalar kullanın.

  El emeği telefon kılıfınızı gönlünüze göre süsleyebilir, sevdiklerinize hediye edebilirsiniz. Hep belli modeller için hazırlanan en güzel kılıflara üzülerek baktığınız günler geride kaldı, sizin telefon kılıfınız onlardan çok daha özel ve yaratıcı! Sizce de öyle değil mi? Belki başka bir yazımızda da fotoğraflarla süsleriz telefon kaplarını. İster misiniz?

  Fikrinizi bizimle yorum olarak paylaşmayı unutmayın!

  İlgili Makaleler

  Bir yanıt yazın

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir