Trend

Laptop İçin Harici Ekran Kartı Çeşitleri ve Önerileri

Teknoloji dünyası sürekli gelişen bir alan ve her anın ihtiyaçları da buna paralel olarak değişmekte. Aldığınız laptop bilgisayarın  gerekli performansı sağlaması için tercih edebileceğiniz harici ekran kartları, oyunlar başta olmak üzere birçok alanda gelişen teknolojiye ayak uydurmanızı sağlar. Peki, harici ekran kartı alırken nelere dikkat edilmeli ve hangi modelleri tercih etmeli? Gelin birlikte bakalım.

Hantal ve taşınması çok zor olan masaüstü bilgisayarlara göre size büyük esneklik sunan dizüstü bilgisayarlar,  performans açısından bazen sorun yaratabiliyor. Ancak harici ekran kartları sayesinde özellikle oyun tutkunları için laptop performansını artırmak mümkün. Kendi içerisinde bir sisteme sahip olan harici ekran kartlarını bilgisayarınıza bağlayabilmeniz için Thunderbolt 3 portuna sahip olmanız gerekir. Genelde laptop modellerinde bunun için bir bağlantı noktası bulunmaktadır. Eğer bulunmuyorsa harici ekran kartı kullanamazsınız.

Harici Ekran Kartı Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Harici ekran kartı nedir?
Harici ekran kartları sahip olduğu teknolojiye göre farklı segmentlerde sunulmaktadır. Bu nedenle almadan önce bazı konular hakkında bilgi sahibi olmanız faydalı olacaktır.
  • Öncelikle ekran kartından beklentinizi net olarak ortaya çıkarmalısınız. Harici ekran kartları belli bir standart performans sunsa da kendi içerisinde güçlü ve zayıf modelleri bulunmaktadır. Yüksek performans gerektiren işlemler için güçlü ekran kartlarını tercih etmelisiniz.
  • Tabii ki her üründe olduğu gibi bütçenizi belirlemeli ve buna göre adımlar atmalısınız. Bütçe konusundaki sınırı belirledikten sonra bu fiyat aralığındaki ürünlerin performanslarını karşılaştırabilirsiniz.
  • Ekran kartını ne kadar süreyle ve hangi alanlarda kullanacağınızı belirleyin. Örneğin; yüksek grafik performansı isteyen Fallout 4 veya Red Dead Redemption II gibi oyunları seviyorsanız, yüksek performanslı ürünlere göz atmalısınız.
  • Bilgisayarınızın özelliklerine de dikkat etmeniz önemlidir. İyi bir harici ekran kartı alsanız dahi RAM kapasitesi sınırlı olan bir bilgisayarda tam olarak performans alamayabilirsiniz. Bu nedenle sisteminize uygun bir ekran kartı seçmeniz gerekir.

Peki, en iyi harici ekran kartı modelleri hangileri? Şimdi size birkaç ürün tavsiyesinde bulunacağız:

Sıkça Sorulan Sorular

Laptop
Harici ekran kartı konusunda sıkça sorulan sorular ve cevaplarını aşağıda bulabilirsiniz.
  • Harici ekran kartını güncellemek önemli midir?

Tüm ekran kartı modellerinde olduğu gibi harici modeller de kendi yazılımına sahiptir. Bu nedenle de fonksiyonları ve grafik iyileştirmeleri yazılım firmaları tarafından düzenli olarak güncellenir. Güncelleme yapılmadığı takdirde zamanla kartın performansında düşüş görebilirsiniz. Güncellemeler hem performans hem de bakım açısından faydalıdır. Güncelleme ile ilgili daha detaylı bilgileri ürünün kullanma kılavuzu veya web sayfasından bulabilirsiniz.

  • Dahili ekran kartı mı harici ekran kartı mı?

Dahili ve harici ekran kartları, bilgisayarın performansı ile doğrudan alakalı ürünlerdir. Ekran kartı laptopların en çok şarj tüketen parçalarından biridir. Dahili ekran kartları bu nedenle laptop modellerinde güçlü işlemleri yapmak için tasarlanmaz. Daha çok standart işler için tasarlanır ve kullanım ömrü buna göre planlanır. Genelde işlemciye entegre olan dahildir. Harici ekran kartları ise ayrı bir modülde bulunur ve yüksek performans gerektiren işlemler için tasarlanmıştır. Bu nedenle yüksek performans gerektiren grafik ve oyun gibi alanlarda harici ekran kartı kullanmanız daha faydalıdır.

Laptop ve masaüstü bilgisayarlar için tüm donamım çeşitlerini Çiçeksepeti’nde bulabilirsiniz. Okumayı seveceğiniz diğer bazı yazılarımız:

Ümit Şimşek

1991 yılında dünyaya gelen Ümit Şimşek, ilköğretim ve lise eğitimini Ankara’da tamamladı. Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi’nde Radyo,Tv ve Sinema lisans eğitimi aldıktan sonra reklam ajanslarında New Media Expert, Copywriter pozisyonlarında çalıştı. 2020 yılından itibaren ÇiçekSepeti’nde Copywriter pozisyonunda elektronik, teknoloji, hobi, takı, saat, parfüm, moda başta olmak üzere farklı alanlar ve konularda içerik üretmeye devam etmektedir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir