TeknolojiTeknolojik Ürünler

Laptop Isınma Sorunu Nasıl Çözülür?

Hayatımızın ayrılmaz bir parçası haline gelen laptop modelleri; işlerimizi takip ettiğimiz, oyun oynadığımız, bir şeyler izlediğimiz veya vakit öldürdüğümüz cihazlar haline geldi. Haliyle bu kadar çok kullanılan ürünlerin bazı sorunlar yaşama ihtimali de arttı. Laptop ısınma sorunu, bu sorunlar arasında en çok öne çıkan sorundur. Peki, laptop bilgisayar ısınma sorununun önüne nasıl geçilir? Gelin birlikte bakalım.

Elektronik devre ve donanım parçalarından oluşan laptop, çalıştıkça ısısı artan bir cihazdır. Ancak bu ısınmanın önüne geçmek için soğutma sistemleri ve hava sirkülasyonu bulunmaktadır. Bazı durumlarda yetersiz kalan veya performansı düşen soğutma donanımları bilgisayarın ısınmasına neden olur. Laptop ısınma sorunu, birçok soruna neden olabileceğinden fark edilir edilmez önüne geçilmeye çalışması gereken bir sorundur.

Teknoloji tutkunlarının vazgeçilmezi olan elektronik dünyasına adım atın! En yeni ve en trend elektronik ürünleri keşfetmek için uygulamamızı hemen indirin!
👉 Play Store için tıklayın!
👉 App Store için tıklayın!
Akıllı telefonlardan son teknoloji bilgisayarlara, güncel elektronik cihazlarla dolu bu fırsatı kaçırmayın! 🌟

Laptop Soğutma Yöntemleri

Laptop ısınma sorunu nasıl çözülür?
Çok ısınan laptop’u soğutmak için şu çözümleri deneyebilirsiniz:
  • Fanları toz ve kirden arındırın: Bilgisayarın soğutma sisteminin performansını düşürmemek adına belirli aralıklarla fan temizliği yapmak gerekiyor. Bilgisayar içerisindeki hava sirkülasyonun gerçekleşmesini sağlayan fan sistemi, aşırı tozlandığında eski performansını veremez. Dönüş hızında düşmeler yaşanır ve fana yapışan toz ve kir, bilgisayarın ısınmasına neden olur. Fanları temizlemek için bilgisayarın kasasını açmak gerektiğinden bu işlemi kendiniz yapabilir veya bir bilgisayarcıya gösterebilirsiniz. Fan temizlemek için “Tüm Ayrıntılarıyla: Masaüstü Bilgisayar Temizlemek” yazımıza da göz atabilirsiniz.
  • Termal macunları yenileyin: Termal macun; işlemci, ekran kartı gibi bileşenlerin soğutma bloğu ile arasındaki iletişimi sağlar. Bu nedenle de düzenli yenilenmesi ve bakımı, bilgisayarı soğutmak için önemlidir. Kullanıma göre belli sürelerde macun ve termal pedler eskir. Bu eskime, laptop ısınmasına neden olur. 6-12 ayda bir termal bakım yaparak bilgisayarınızın soğutma sistemlerini koruyabilirsiniz.
  • Gereksiz uygulamaları kapatın: Bilgisayarınızı arka planda çalışarak yoran ve ekstra yük bindiren tüm uygulamaları kapatmanız etkili bir yöntemdir. Ekran parlaklığını düşürmek, turbo modları kapatmak gibi adımlar soğutma işlemine yardımcı olur. Ayrıca çok sayıda pencere ve işlem açmak yerine bilgisayarınızın yaptığınız tek işe odaklanması da önemlidir. Çok sayıda program açılması bilgisayarın odağını dağıtır ve tüm işlemleri yapmaya devam etmek için ekstra efor harcar. Bu da ekstra ısınmaya neden olur.
  • Stand soğutucu veya vakumlu soğutucu kullanın: Fanları temizlediğiniz halde laptop ısınma sorunu devem ediyorsa bilgisayarın fan sistemi yeterli değildir. Bu sorunu aşmak için laptop altına konumlandırılan soğutucu stand veya vakum tipi soğutucuları tercih edebilirsiniz. Stand soğutucu seçerken hava çıkış kanallarına ve fanların RPM değerlerine dikkat etmeniz gerekir. Fan dönüş hızını gösteren RPM değeri arttıkça fan soğutma performansı da artacaktır. Vakumlu soğutucular ise yüksek performans sunar. Sağ ve sol tarafta yer alan kanallar üzerine yerleştirilen vakumlu soğutucular, sıcak havayı dışarı tahliye ederek parçaların soğumasını sağlar.

Sıkça Sorulan Sorular

Laptop
Laptop ısınma sorunu hakkında sıkça sorulan sorular ve cevaplarını aşağıda bulabilirsiniz
  • Laptop ısınması FPS düşürür mü?

Ekranda saniyedeki kare sayası değerini gösteren FPS, akıcılık için oldukça önemlidir. Özellikle oyun ve izleme deneyimi açısından performansı belirleyici olmaktadır. Aşırı ısınma sorunu FPS değeri de bilgisayar performansı gibi düşer. Bu nedenle yoğun iş yükü gerektiren oyun ve programları kullanırken diğer her şeyi kapatmalısınız. Ayrıca ekstra soğutucularla bilgisayarı destekleyebilirsiniz.

  • Isınma laptop bilgisayara zarar verir mi?

Tüm teknolojik ve elektronik cihazlar gibi laptop modellerinin de bir kullanım ömrü vardır. Kullanım ömrü; cihaz bakımı ve kullanımına göre değişkenlik göstermektedir. Düzenli bakım yapılan, fiziksel ve yazılımsal temizliği düzenli olan bilgisayarlar daha uzun kullanım ömrü sunar. Bakımsız bilgisayarlar ise kısa ömürlü olur. Isınma, donanımsal olarak laptop parçalarının sorun yaşamasına ve bozulmasına neden olabilir. Bu nedenle sürekli ısınma sorunu yaşayan bilgisayarın ömrü kısalır. Bu durumun önüne geçmek adına yardımcı soğutma sistemlerini kullanabilirsiniz.

  • Laptop ısınması normal midir?

Kullanılan her elektronik cihaz gibi laptop’un ısınması da normaldir. Özellikle yaz aylarında artan sıcaklıklara birlikte ısınma daha da artar ve bu bilgisayarın yavaşlamasına neden olur. Bu sorunu çözmek adına fanların düzenli çalıştığından emin olmak ve destekleyici soğutma sistemleri kullanmak yararlı olacaktır.

Laptop ısınma sorunu hakkında merak edilenleri cevapladığımız yazımız burada sona eriyor. Bilgisayar donanımları ve yardımcı ürünleri uygun fiyatlarla Çiçeksepeti’nde bulabilirsiniz.

Okumayı seveceğiniz diğer bazı yazılarımız:

Ümit Şimşek

1991 yılında dünyaya gelen Ümit Şimşek, ilköğretim ve lise eğitimini Ankara’da tamamladı. Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi’nde Radyo,Tv ve Sinema lisans eğitimi aldıktan sonra reklam ajanslarında New Media Expert, Copywriter pozisyonlarında çalıştı. 2020 yılından itibaren ÇiçekSepeti’nde Copywriter pozisyonunda elektronik, teknoloji, hobi, takı, saat, parfüm, moda başta olmak üzere farklı alanlar ve konularda içerik üretmeye devam etmektedir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir