BeslenmeSağlıklı Yaşam

Magnezyum Nedir, Faydaları Nelerdir?

Vücut için önemli mineraller vardır. Bunlardan biri de magnezyumdur. Enerji metabolizmasında, protein sentezinde, sinir fonksiyonlarında, kas kasılmalarında ve DNA sentezinde bir rolü olan magnezyum nedir, faydaları nelerdir sorularına cevap arıyorsanız blog yazımıza göz atabilirsiniz!

Vücut için Önemli Bir Mineral: Magnezyum

Düzenli olarak magnezyum kullanmak, eğer eksikliğiniz varsa, sağlıklı bir yaşam için önemlidir. Tabii öncelikle kan tahlillerinizi yaptırıp kan değerlerinizi ölçtürmeniz gerekir. Ayrıca doktorunuza danışmanız da mühimdir. Eğer kas zayıflığı, halsizlik, yorgunluk, uykusuzluk, sinir sistemi sorunları ve düşük enerji seviyeleri gibi problemler yaşıyorsanız doktorunuza danışıp magnezyum seviyenizi kontrol etmesini isteyebilirsiniz. Peki beslenme düzeninize magnezyumu nasıl daha fazla tüketebilirsiniz? Ya da magnezyumun faydaları nelerdir? İşte bu soruların cevabını blog yazımızda bulabilirsiniz!

Magnezyum Nedir, Özellikleri Nelerdir?

Magnezyum, vücutta yaklaşık olarak 300’ün üzerinde enzimin aktivasyonunda rol oynar. Ayrıca birçok hücresel fonksiyon için de gerekli bir mineraldir. Enerji metabolizmasında, protein sentezinde, sinir fonksiyonlarında, kas kasılmalarında ve DNA sentezinde de önemli rol oynar.

Magnezyum nedir, faydaları nelerdir
Magnezyum Hangi Besinlerde Bulunur?

Besinlerle alınan magnezyum, sindirim sistemi tarafından emilip vücuttaki hücrelere taşınır. Ama tabii ki magnezyum takviyeleri almadan önce doktorunuza danışmanız önemlidir. Çünkü her bireyin magnezyum ihtiyacı birbirinden farklıdır. Yaş, cinsiyet, sağlık durumu ve diğer faktörlere bağlı olarak magnezyum ihtiyacı da değişir. Ayrıca halsizlik hissetmenizin pek çok farklı sebebi olması da mümkündür. Vücut için önemli bir mineral olan magnezyumu hem besinler ile sağlayabilirsiniz hem de ek gıda takviyesi olarak magnezyum kullanabilirsiniz.

Magnezyum, çeşitli besinlerde bulunur:

 • Yeşil yapraklı sebzeler (ıspanak, pazı, roka),
 • Kabak çekirdeği,
 • Badem, fındık,
 • Tam tahıllar,
 • Muz,
 • Avokado,
 • Fasulye,
 • Balık gibi gıdalar magnezyum açısından zengindir.

Ayrıca magnezyum takviyeleri ile de eksikliğinizi tamamlayabilirsiniz. Tabii ki bu tarz ek gıdaları kullanmadan önce mutlaka doktorunuza danışmalısınız.

Magnezyumun Faydaları Nelerdir?

Vücut için önemli bir mineral olan magnezyumun çeşitli faydaları olduğunu söyleyebiliriz. Peki bunlar nelerdir derseniz birkaç maddede magnezyumun faydalarından şöyle bahsedebiliriz:

 • Doku ve Kas Fonksiyonu: yeterli seviyede magzenyum, kasların normal fonksiyonlarını sergilemesine yardımcıdır. Kas kasılmalarını ve gevşemelerini düzenlemede etkilidir. Ayrıca kemik sağlığı için de önemlidir.
 • Enerji Üretimi: Magnezyum, enerji metabolizmasında önemli bir rol oynar. Hücrelerin enerji üretiminde yer alan enzimlerin aktivasyonunu destekler. Magnezyum eksikliğinde enerji seviyesinde düşme olması mümkündür.
 • Sinir Sistemi Sağlığı: Sinir sistemi üzerinde olumlu etkileri vardır. Sinir iletimini düzenler, sinir hücreleri arasındaki iletişimi sağlar ve sinir sistemi fonksiyonlarının korunmasına yardımcı olur.
 • Kalp Sağlığı: Magnezyum, kalp sağlığını desteklemede etkilidir. Normal kan basıncının korunmasına yardımcı olup kalp ritminin düzenlenmesini sağlar. Kan damarlarının genişlemesine yardımcı olarak kan akışını iyileştirebilir. Magnezyumun düzenli alımı, kalp hastalığı riskini azaltabilir.
 • İnsülin Duyarlılığı: İnsülin, kan şekerinin hücrelere alınmasını sağlayan bir hormondur. Magnezyum eksikliğinin insülin direncine ve tip 2 diyabet gelişimine katkıda bulunması mümkündür. Magnezyum alımının düzenlenmesi, insülin duyarlılığını arttırmada ve kan şekeri kontrolünü iyileştirmede etkili olabilir.

Bu gibi faydaları sayesinde magnezyum, sağlık açısından oldukça önemlidir. Tabii ki bu tarz ek gıdaları kullanmadan önce mutlaka kan tahlili yaptırıp doktorunuza danışmanız gerekir. Siz de hem dengeli ve düzenli beslenerek hem de takviye olarak magnezyum alarak kendinize en iyi şekilde bakabilirsiniz! Ayrıca çeşitli vitamin ve mineral takviyelerini Çiçeksepeti‘nde online olarak inceleyip satın alabilirsiniz!

Ayrıca ilginizi çekecek diğer yazılarımız:

Aybüke

1998 yılında dünyaya gelen Aybüke, ilköğretim ve lise eğitimini Kocaeli'de tamamladı. Ardından üniversite eğitimini Marmara Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı bölümünde başarıyla gerçekleştirdi. Çeşitli ajanslarda ve dergilerde sosyal medya uzmanlığı, içerik üretimi, editörlük gibi işlerde çalıştı. 2020 itibarıyla ÇiçekSepeti'nde Copywriter olarak çalışmaya başladı. Şu an hala ÇiçekSepeti bünyesinde Ev&Yaşam, Yapı&Market, Süpermarket, Hediye, Hobi ve benzeri alanlarda içerik üretimi yapmaya devam ediyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir