Moda & GüzellikKozmetik ÜrünlerTrend

Makyaj Süngeri Nedir, Nasıl Kullanılır?

Makyaj yaparken kullanabileceğiniz çeşitli yardımcı ekipmanlar vardır. Makyaj rutininiz vazgeçilmezlerinden biri de makyaj süngeridir. Peki makyaj süngeri nedir, bu ürünü nasıl kullanabilirim, sorularına cevap arıyorsanız yazımızı okumaya devam edebilirsiniz!

Makyaj süngeri, makyaj uygulamalarında kullanabileceğiniz, makyajın daha pürüzsüz ve doğal görünmesini sağlayan bir araçtır. Hem profesyonel makyaj sanatçıları hem de günlük olarak makyaj yapmayı sevenler, bu ürünü kullanabilir. Makyaj yaparken size yardımcı olacak makyaj süngeriyle ilgili daha fazla bilgi için yazımızı okumaya devam edebilirsiniz!

Makyaj Süngeri Nedir?

Yukarıda da kısaca bahsettiğimiz gibi makyaj süngeri, makyaj uygulamalarında kullanabileceğiniz bir araç. Bu ürün genellikle lateks veya sünger malzemeden yapılan yumuşak bir aplikatör olarak karşımıza çıkıyor. Kullanım kısmında ise çoğunlukla sıvı veya krem formdaki ürünleri cilde uygulamak için kullanılıyor. Süngerin hava alabilen dokusu, ürünün cilde daha homojen ve doğal bir şekilde dağılmasına yardımcı oluyor.

Makyaj süngeri nedir
Kolay ve Etkili Makyaj Yapmak için Tercih Edebileceğiniz Makyaj Süngerleri

Kullanımı kolay olan ve oldukça etkili bir sonuç veren makyaj süngerinin çeşitli türleri var:

 • Klasik Yumurta Şekilli Sünger: En yaygın makyaj süngeri. Yuvarlak ve biraz sivri bir uca sahip. Bu sayede daha hassas alanlara erişimi kolaylaştırıyor.
 • Flat-Top Sünger: Düz bir üst yüzeye sahip. Kullanımda daha yoğun kapatıcılık istenen makyaj ürünlerinin uygulanmasında tercih ediliyor.
 • Silikon Sünger: Silikon malzemeden yapılıyor. Ürünün ciltle temasını minimuma indiriyor ve makyaj malzemesinin israfını önlüyor.

Genel olarak en çok tercih edilen makyaj süngerleri bu şekilde. Tabii çeşit fazla olunca ürünün seçiminde de dikkat etmeniz gereken bazı detaylar ortaya çıkıyor. Mesela;

Makyaj süngeri nasıl kullanılır
Farklı Türlerde Makyaj Süngerleri, 4’lü Armut Sünger Seti
 • Malzeme: Makyaj süngerleri genellikle lateks veya sünger malzemeden yapılıyor. Eğer lateks alerjiniz varsa lateks içermeyen bir seçenek tercih etmelisiniz.
 • Şekil: Makyaj süngerleri şekillerine göre farklı işlevlere sahip olabilir. Bu yüzden makyaj süngerinin şekli ile uygulamak istediğiniz makyaj birbiri ile uyuşmalı. Yuvarlak ve yumurta şekilli süngerler genel olarak en çok tercih edilen süngerler. Ama farklı şekillerde süngerler farklı alanlara kolaylıkla erişmenizi sağlıyor. Bu yüzden diğer süngerleri de incelemelisiniz.
 • Boyut: Süngerlerin boyutları da farklılık gösteriyor. Küçük boyutlu süngerler daha hassas bölgelere, örneğin göz altı veya burun çevresine uygulama yapmak için ideal diyebiliriz. Büyük boyutlu süngerler ise geniş alanlara ürün uygulamak için daha uygun.
 • Yoğunluk: Son olarak süngerin yoğunluğuna da değinmek gerekiyor. Süngerin yoğunluğu, makyaj ürünlerini nasıl dağıttığını etkiliyor. Daha yoğun süngerler, daha fazla kapatıcılık sağlarken daha hafif süngerler daha doğal bir sonuç elde etmenizi sağlar.

Bu bilgiler ışığında kendiniz için en doğru olan, makyaj tarzınıza uyum sağlayan makyaj süngerini kolaylıkla seçebilirsiniz!

Makyaj Süngerini Nasıl Kullanabilirsiniz?

Şimdi sıra, “Makyaj süngerini nasıl kullanacağım?” sorusunu cevaplamaya geldi! Eğer makyaj yapma konusunda yeniyseniz ya da bu ürünü kullanmaya başlamak istiyorsanız makyaj süngerini nasıl kullanabileceğinizi yazımızdan öğrenebilirsiniz.

Makyaj süngeri nedir
Etkili Bir Makyaj için Makyaj Süngeri Çeşitleri, 3’lü Standlı Makyaj Süngeri Seti

Aslında makyaj süngerini kullanmak oldukça kolay. Birkaç basit adımı takip ederek süngeri kolayca kullanabilirsiniz:

 • İlk olarak süngeri ıslatmalısınız. Küçük bir kap içerisine temiz ve ılık su koyun. Daha sonra makyaj süngerini bu ılık suya batırın. Süngerin tamamen ıslanıp şiştiğinden emin olun.
 • Daha sonra süngerdeki fazla suyu alın. Süngeri sıkarak fazla suyu süngerden atabilirsiniz. Ama süngerin tamamen kurumasına da izin vermeyin. Süngerin hala nemli olmasına dikkat edin.
 • Makyaj ürününü süngere uygulayın. Süngeri; fondöten, kapatıcı, allık gibi makyaj ürünlere uygulayabilirsiniz. Ürünü süngerin üzerinde noktalar halinde göreceksiniz.
 • Daha sonra süngeri cildinize uygulayabilirsiniz. Sünger ile cildinize hafif dokunuşlar yaparak ürünü cildinizde yayabilirsiniz. Hareketleri yukarıdan aşağıya doğru ya da içeriden dışarıya doğru uygulayabilirsiniz. Bu sayede ürünü homojen şekilde dağıtabilirsiniz.
 • Son olarak sünger ile ufak düzeltmeler yapabilirsiniz. İhtiyaç olan bölgelere ekstra ürün uygulayabilirsiniz ya da son rötuşları yapıp makyajınızı tamamlayabilirsiniz.

İşte makyaj süngerini kullanmak bu kadar kolay! Siz de çeşitli makyaj süngerlerini Çiçeksepeti’nin geniş ürün yelpazesinde bulabilirsiniz. Ayrıca makyajınızı en iyi şekilde tamamlamanızı sağlayacak diğer malzemeleri de kişisel bakım kategorisinden online olarak kolayca inceleyip satın alabilirsiniz!

Ayrıca ilginizi çekecek diğer yazılarımız:

Aybüke

1998 yılında dünyaya gelen Aybüke, ilköğretim ve lise eğitimini Kocaeli'de tamamladı. Ardından üniversite eğitimini Marmara Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı bölümünde başarıyla gerçekleştirdi. Çeşitli ajanslarda ve dergilerde sosyal medya uzmanlığı, içerik üretimi, editörlük gibi işlerde çalıştı. 2020 itibarıyla ÇiçekSepeti'nde Copywriter olarak çalışmaya başladı. Şu an hala ÇiçekSepeti bünyesinde Ev&Yaşam, Yapı&Market, Süpermarket, Hediye, Hobi ve benzeri alanlarda içerik üretimi yapmaya devam ediyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir