Kozmetik ÜrünlerKişisel Bakım İpuçlarıModa & Güzellik

Cildi Yenileyen Mandelik Asit Nedir, Ne İşe Yarar?

Cildinizi yenileştirmek ve güzelleştirmek için kullanabileceğiniz çeşitli ürünler vardır. Bakım rutininizin bir parçası olacak, en çok tercih edilen mandelik asit de bunlardan biridir. Peki mandelik asit nedir, ne işe yarar, bu ürünü nasıl kullanabilirsiniz; bu soruların cevabı yazımızda!

Kırışıklıklar, cilt lekeleri, renk eşitsizlikleri, solgun cilt… Çeşitli cilt problemleriniz için mandelik asit kullanabilirsiniz. Mandelik asit ile ilgili, bu ürünü nasıl kullanabileceğiniz ile ilgili detaylı bilgiye yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Mandelik Asit Nedir?

Cildinizi Yenileyecek Bir Asit, NIP + FAB Charcoal & Mandelik Asit Tonik 100 ML

Bademden elde edilen mandelik asit, bir alfa hidroksi asittir. Yani bir çeşit AHA’dır. Bu asit, cildinizde yenileme, cilt dokusunu eşitleme gibi etkilere sahiptir. Mandelik asit biraz daha büyük partiküllere sahiptir ama yağda çözünen bir asit olduğu için diğer AHA’lara kıyasla daha derine etki etme gücüne de sahiptir. Cilt tarafından yavaşça emilse de cildin pürüzsüzleşmesini sağlar.

Mandelik asit, özellikle peeling için tercih edebileceğiniz asitlerden biri. Akne, siyah nokta ve gözenekli yapıları düzeltmek için cildinizi mandelik asit ile kontrol altına alabilirsiniz. Mandelik asit suda çözündüğü için glikolik ve laktik asitler cildin en üst kapsamında çalışıyor. Siz de mandelik asit kullanarak cildinizi yenileyebiliriz.

Mandelik Asitin Faydaları Nelerdir, Kullanımı Nasıldır?

  • Hücre yenilenmesini hızlandırma etkisi vardır. Mandelik asit, cildin pul pul dökülmesinde etkilidir. Bu dökülme sayesinde cilt yenilenir. AHA’lara kıyasla cildin daha hassas şekilde soyulmasında etkilidir. Böylece hassas ciltler için de kullanıma uygundur.
  • Kolajen oluşumunu desteklemektedir. Ciltteki elastin üretimini ve kolajen üretimini uyarır. Bu sayede oluşan ya da oluşması mümkün çizgi ve kırışıklıkların azalmasında etkilidir.
  • Koyu lekeleri azaltmada etkilidir. Yüzey yenilenmesinde, ciltteki renk eşitsizliklerinin dengelenmesinde büyük etkisi vardır.
  • Akne karşıtı etki gösterir. Antibakteriyel özelliklere sahiptir. Bu sayede akne oluşumunun önüne geçmenizi sağlar.

Siz de cilt bakım rutininize mandelik asit ekleyerek cildinizi yenileyebilirsiniz. Peki mandelik asidi nasıl kullanabilirsiniz?

Mandelik asit nedir
Cildinizi Yenileyecek Mandelik Asit % 25 Set
  • Mandelik asit, tıplı peeling gibi kullanabileceğiniz bir üründür. Burada dikkat etmeniz gereken tek şey, ürünü kullanmadan önce 3-5 gün retinol kullanımından kaçınmanız önemlidir. Mandelik asit kullanmadan 2 hafta kadar önce, herhangi bir asit tedavisini bırakmanız önemlidir.
  • Bronzlaşmış teninize ya da güneşten yanış cildinize de asit uygulamamalısınız.
  • Mandelik asit kullanırken başka kremleri ve ürünleri de kullanabilirsiniz. Bu tarz durumlarda cildiniz çok hassas değilse sorun olmaz.
  • Herhangi bir asit kullandıktan güneşe çıkıyorsanız mutlaka güneş kremi de kullanmanız gerekiyor. Cildinizi UV ışınlarından korumanız her zaman için önemlidir. Asit içerikli bir ürün kullandıktan sonra ise güneş koruyucu kullanmak çok dok daha önemlidir. Cildinizde lekeler olmaması için güneş koruyucuları kullanabilirsiniz.

Ayrıca ilginizi çekecek diğer yazılarımız:

Aybüke

1998 yılında dünyaya gelen Aybüke, ilköğretim ve lise eğitimini Kocaeli'de tamamladı. Ardından üniversite eğitimini Marmara Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı bölümünde başarıyla gerçekleştirdi. Çeşitli ajanslarda ve dergilerde sosyal medya uzmanlığı, içerik üretimi, editörlük gibi işlerde çalıştı. 2020 itibarıyla ÇiçekSepeti'nde Copywriter olarak çalışmaya başladı. Şu an hala ÇiçekSepeti bünyesinde Ev&Yaşam, Yapı&Market, Süpermarket, Hediye, Hobi ve benzeri alanlarda içerik üretimi yapmaya devam ediyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir