Sağlıklı YaşamBeslenme

Meyvelerin Renklerinin Verdiği Enerjiyi Keşfedin

Her mevsimin kendine özgü bir ruhu vardır. Yaz neşe saçarken kış biraz daha kasvet yükler. Sonbaharda duygusallaşırken insanlar, ilkbaharda gönül yayları iyice esner. 

Tabii ki mevsimler herkese farklı hisler yaşatır. Kış insanları için soğuk günler asla kasvet taşımaz. Onlar kalın montlarının içerisinde sıcacık ve mutludurlar.  Peki böyle durumlarda yediğimiz içtiğimiz gıdaların rengi, modumuzu ne derece etkiliyor biliyor musunuz? Turuncu bir portakal, yeşil bir elma veya kıpkırmızı bir nar! Elbette meyvelerin sağlığımıza faydası var ama aynı zamanda barındırdıkları renkler de psikolojimizi etkiliyor. İşte meyve renklerinin psikolojimiz üzerindeki etkisi!

Ordu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsünün renkler ve insan psikolojisi ile ilgili yazısında renklerin insan yaşamına etkileri incelenmiş ve rengin psikolojik etkisinin olduğu kanıtlanmış. Araştırmada kişilerin ruhsal durumu ve renklerle aralarındaki ilişkiyi inceleyen araştırmacılar, renklerin beynin bazı merkezilerini uyardığını ve bunun sonucunda bazı salgıların daha fazla salgılandığını tespit etmişler. Hatta birkaç adım ileri giderek renklerin tedavi amaçlı kullanılabileceği fikrini desteklemişler. Peki hangi renkler psikolojimizde ve bedenimizde ne etki uyandırıyor? Hangi meyvelerin renkleri bize enerji, mutluluk ve tutku hissettiriyor?

Turuncu portakal enerjisi!
portakalın enerjisi
Görsel: listtop10s

Sıcak renklerden biridir turuncu. Adı üzerinde enerji deposu bir renk, portakal da enerji veren meyvelerin başında geliyor. Bu renk dışa dönüklük, girişimcilik ve sosyallik duygusu uyandırıyor. Özellikle kendinize olan güveninizin yeterli olmadığını hissettiğiniz zamanlarda, enerjiye ihtiyaç duyduğunuzda yediğiniz bu turuncu renkli meyve, size ihtiyaç duyduğunuz güven ve enerjiyi hemen temin edecek.

Sarı ve turuncu tonlarındaki meyveler bağışıklık sistemini de güçlendirme etkisine sahiptirler. Bu sayede birçok hastalığa karşı dimdik durmanıza yardımcı olur, haliyle enerjinizi tavana çıkarırlar.

Yeşil elmanın dayanılmaz hafifliği!
yeşil elma
Görsel: Pure Dentistry

Yeşil rengini seyretmek bile zihnimize mutluluk aşılamaya yetmiyor mu? Derin bir ormana bakarken, yeşil çimenler üzerinde yürürken ya da mavili yeşilli bir suya bakarken düşünün. Tüm bu aktiviteler ortak bir rengi ve duyguyu bir arada taşıyorlar. Yeşil rengi güvenliktir, iyileştirme gücüdür, sağlıklı olmaktır, sağlam olmaktır. Yeşil, doğanın, sakinliğin ve huzurun rengi. İşte bu yüzden de stresinizin yoğun olduğu, sakinliğe ve huzura ihtiyaç duyduğunuz günlerde yediğiniz yeşil renkli kocaman bir elma, size ihtiyaç duyduğunuz sakinlik ve huzuru sağlayacak, tüm stresinizi üzerinizden alacak.

Alkali beslenmenin önemi hakkında her gün yeni bir bilgi edindiğimiz bugünlerde yeşil sebze ve meyvelerin önemini vurgulamaya gerek kalmadı aslında. Kanser riskini azaltma ve cildinize berraklık kazandırma konusunda yeşil besinler birebir.

Kırmızı nar tutkusu!
nar
Görsel: sogoodblog

Kırmızının psikoloji üzerinde enerji yükseltici, canlandırıcı bir etkisi olduğu biliniyor. Hatta kırmızı renginin adrenalini harekete geçirdiği ve hareketi, heyecanı artırdığı bilinmektedir. Bu sebeple kırmızıya tutkunun rengi denir. Hatta fast food zincirlerinin kırmızı rengi kullanmalarının sebebinin de kişilerin duygularını, hislerini harekete geçirmek olduğu söylenir. Şiddetli acıkma da bu hislerden biridir.

Kırmızı, narın o tatlı kırmızı rengidir. Nar da ihtiyacınız olan özgüven, canlılık ve enerjiyi size şıp diye veriyor. Kırmızı belki de renklerin içinde en özgüvenli olanı, bu sayede siz de özlemini duyduğunuz o güven dolu bakışlara ve duruşa bu sayede sahip olabilirsiniz.

Ayrıca kırmızı renkli besinlerin Alzheimer hastalığından koruduğu ve kalbin akışını düzenlediği bilinmekte. Aşka bu kadar yakışan bir rengin hafızamızı kuvvetlendirmesi oldukça manidar.

İnancın temsili beyaz gıdalar!
soğan
Görsel: Buzzfeed

Meyveler ve hastalıklar ile ilgili bu zamana kadar birçok araştırma yapılmış. Bu araştırmalar gösteriyor ki meyve ve sebze tüketmek bedenimizi birçok rahatsızlıktan koruyor. Hatta bu meyve ve sebzeler renklerine gör kategorize olmuş durumdalar. Mesela beyaz renkli gıdaların vücutta rahatlama oluşturduğu gözlemlenmekte. Beyaz saflık, temizlik ve inancı sembolize etmektedir.

İnançlarda beyaz oldukça büyük bir yer kaplar. Din adamları temizliğe adım atmayı aşılamak isterler ve kıyafetleri beyazdır. Gelinlik renginin beyaz olması da tertemiz bir başlangıç yapmaktır. İçinde umut olan, güzel günlere inanç olan ve mutluluk olan. Üzücü bir metafor olsa da kefenler de beyazdır. Tertemiz başka bir dünyaya yolculuğu simgeler.

Tüm bunların yanında beyaz renkli besinlerin kalp hastalığı riskini azalttığı biliniyor. Yani bedeninizi de kalbinizi de daha temiz hissettirebilmek için size mantar, soğan, karnabahar gibi besinler tüketmenizi öneriyoruz.

Rahatlık ve güven için böğürtlen!
mor meyveler
Görsel: alabamaliving

Bir dönem haberlerden eksik olmayan mor meyveler hafıza konusunda oldukça iddialı sonuçlar veriyor. Kanserden uzak tutmaya yardımcı olan mor meyveler aynı zamanda antioksidan deposu. Vücuda zindelik veren, sinir sistemini onaran mor meyveler rahatlık ve güven hissi yaratıyor. Stres altındayken mor meyve ve sebzelerden tüketerek kendinizi daha rahatlamış hissedebilmeniz mümkün. İçine kapanık ya da hislerini tam olarak dile getirmek istemeyen (Bunu belki de tercih etmeyen) kişilerin de favori renklerindendir mor. Bu sebeple içinde fırtınalar kopan sakin mizaçlı kişilerin hislerini dile getirebilen bir renk olduğunu da söylesek yanlış olmaz.

Her rengin ayrı bir enerjisi, hayatımıza ayrı bir etkisi vardır. Meyve yiyeyim, bedenim sağlık bulsun diye düşünüyorsanız harika, ama o yediğiniz meyvelerin aynı zamanda ruhunuzu da beslediğini, sosyal yaşantınızı ne denli olumlu biçimde etkileyebileceğini de unutmayın. Enerjisi bol, neşesi bol, huzuru içinizde bir hayat geçirmeniz dileğiyle!

ÇiçekSepeti

2006 yılında kurulan Ciceksepeti.com, Türkiye dışında 4 farklı ülkede faaliyet gösteren, 145 franchise noktasına sahip, 450+ çalışanı olan, bir Türk firmasıdır. Online çiçek & hediye sektöründeki liderliğini ve tecrübesini, pazaryeri modeliyle birleştiren Ciceksepeti.com, bugün ulaştığı noktada 20 bin kategoride 9 milyondan fazla ürün listelemektedir. Türkiye'nin en büyük çiçek sitesinde şimdi aradığınız tüm ürünler Var Var!

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir