TariflerTatlı Tarifleri

Mochi: Bir Uzak Doğu Trendi

Tüm dünyayı etkisi altına alan Koronavirüs (Covid-19) sayesinde evlerde ve hatta mutfaklarda çok daha fazla zaman geçirmeye başladık. Bazen klasik yemeklerden sıkılıp farklı şeyler denedik; kimi zaman İtalyan mutfağı, kimi zaman Uzak Doğu mutfağı… Farklı trendleri ele aldığımız ÇiçekSepeti Blog’ta bugün ise size, belki çoktan tanıştığınız, belki adını yeni yeni duymaya başladığınız tatlı bir trendden bahsedeceğiz: Mochi! Gelin, mochinin lezzetinin geçmişine gidelim ve ayrıntılarıyla öğrenelim!

Mochi Nedir?

Mochi dondurma ya da mochi olarak bilinen bu trend lezzet; Japonların geleneksel pirinç tatlısıdır aslında. Etrafı renkli olmadığında küçük bir pirinç topu gibi görünen bir parça mochi, yaklaşık bir kase pirinç yemeğine eşdeğer. Bu durumun sebebi ise samuraylarn, onları uzun süreler boyunca tok kalmasını sağlayacak ve kolay taşıyabilecekleri bir yemek arayışları. Bu da, lezzetli ve küçük bir parçası bile doyurucu olan mochiyi popüler bir hale geliyor. Ayrıca bu tatlı, popüler ve lezzetli hamur parçasına “Tanrıların yemeği” veya ”iyi şansın ve mutlu evliliğin sembolü” gibi farklı ve etkileyici anlamlar da yükleniyor.

Mochi
Mochi Tatlısı (görsel kaynak: biggerbolderbaking)

Mochi lezzeti bizler için her ne kadar çok yeni bir trend gibi dursa da aslında geçmişi oldukça eski olan, binlerce yıllık kökene sahip bir lezzet kendisi. Hatta kökenine bakıldığında Japonlara değil Çinlilere ait bir tatlı olduğu öğreniliyor. Ama daha çok Japon kültüründe varlığını sürdürdüğü için Japon kültürünün bir parçası gibi hayatımıza giriyor.

Trend lezzet mochiyle ilgili birbirinden güzel ve farklı anlatılar var: Mesela bizlerin yeni yıl olarak kutladığı Japonların ‘mochitsuki’ adını verdiği törenlerde mochi, kutlamaların bir parçası olarak yer alıyor. Ve hatta bu lezzet dolu hamur tatlısının yeni bir yılda iyi şans, mutluluk ve huzur getireceğine dair bir inanış da mevcut. Kim bilir, belki bu yıl siz de sevdiklerinize mochiler ikram edersiniz? :)

Mochi
Japon Tatlısı (görsel kaynak: mashed)

Genelde sade olarak tüketilen mochi lezzeti, yoğun tadı ve hafif yapışkan yapısıyla oldukça seviliyor. Ama yine de zaman zaman içerisine meyve püresi ya da dondurma eklenerek de tüketilebiliyor. Dondurmalı hali özellikle havanın sıcak zamanlarında daha çok seviliyor. Ve belki de daha lezzetli olduğu için daha çok sevilen ve bilinen bir lezzet haline geliyor ve bu yüzden de adı zaman zaman dondurma olarak da anılıyor.

Geleneksel Mochi Tatlısı Türleri Nelerdir?

Geleneksel bir tatlı olan mochiler, pirinç taneleri veya yapışkan pirinç ile yapılan, pirincin esnek bir hale gelinceye kadar tahta bir tokmakla dövüldüğü Japon tatlısı. Mochiler kendi içinde birkaç türe ayrılıyor.

Mochi
Mochi Tatlısı (görsel kaynak: mashed)
 • Daifuki: Mochi türleri arasında en yaygın olanıdır. Şekli yuvarlak, içi tatlı fasulye ezmesiyle dolu ve soğuk olarak servis ediliyor.
 • Sakura: Şekli yine yuvarlak olan bu tür, adını tuzlu sakura yaprağı ile servis edilmesinde alır. İç dolgusu pirinç taneleri içerdiği için daha yumrulu bir dokuya sahiptir.
 • Warabi: Yarı saydam, yumuşak ve jölemsi bir yapısı vardır. Bu tür, Japonya’da bulunan bir eğrelti otundan gelen warabi nişastasından yapıldığı için bu ismi alıyor.
 • Hanabira: Çoğunlukla “çiçek yapraklı mochi” olarak anılan hanabira mochi, ikiye katlanıp beyaz fasulye ezmesi, miso ve şekerlenmiş gobo dulavratotu kökü ile servis edilen küçük bir daire şeklindedir.
 • Hishimochi: Hishimochi, elmas şeklinde kesilen bir türdür. Sağlık, uzun ömür, doğurganlık ve yeni yaşamı simgelediğine inanılıyor.
 • Kirimochi or Marumochi: Dikdörtgen bloklar şekilde oluşturulmuş, daha sonra yemek pişirmek için kullanılabilecek sert ve kuru formda paketlenmiş, şekersiz mochiye verilen isimdir.

Evde Mochi Yapımı

Bu trend lezzet kendi geleneksel yöntemleriyle farklı şekilde yapılıyor. “Mochigome” adındaki pirinç uzun bir süre boyunca, pirinç esneklik kazanıncaya dek dövülüp un haline getiriliyor. Ardından su ekleniyor ve bizim bildiğimiz lokum kıvamına getirilinceye kadar yoğuruluyor. Ardından kısa bir süre buharda pişirilip sonrasında şeker ilave edilerek tencerede pişirilmeye devam ediliyor. Tenceredeki pişirme işleminden sonra mochiye biraz daha pirinç unu ilave ediliyor. Ve istenen kıvama gelinceye kadar karıştırılıyor. Son olarak, kıvama gelen tatlının içine farklı lezzetler, dondurma, çikolata gibi ekstra tatlar ekleniyor. Ardından şekil veriliyor ve işte hazır!

Bir Japon Tatlısı Mochi - | Asya tatlıları, Gıda, Mochi
Mochi Nasıl Yapılır? (görsel kaynak: pinterest)

Siz de evde kendi mochi tarifinizi hazırlamak ister misiniz? O zaman geleneksel yönteme yakın olan bu tarifin ayrıntılarına bakmanızı öneririz!

Malzemeler: 1 su bardağı mochiko veya tatlı pirinç unu, 1/4 su bardağı şeker, 1 su bardağı su, 1/4 su bardağı mısır nişastası, 1 yemek kaşığı yeşil çay tozu.

Yapılışı:

 • Tatlı pirinç ununu, şeker ve yeşil çay tozu ile birlikte derin bir kap içerisinde karıştırın.
 • Karıştırmaya başladığınız karışımın içine azar azar suyu ilave edin.
 • Lokum kıvamına gelen karışımın üzerini kapatın ve mikrodalganın en yüksek ayarında veya 3-4 dakika pişirin. Mikrodalganız yoksa bir tencerede haşlayabilirsiniz ya da tencerenin buharında pişirebilirsiniz.
 • Farklı bir kap içerisine mısır nişastasını ekleyin ve pişen mochi hamurunu üzerine ekleyip yoğurun.
 • Hamuru ceviz büyüklüğünde parçalar koparıp oklava ile açarak içini dilediğiniz şekilde doldurabilirsiniz. Veya içi boş olarak şekil verebilirsiniz.
 • Son olarak mochinizi 1 saat dolapta bekletin ve geleneksel Japon tatlınız yenmeye hazır!

Siz de ÇiçekSepeti‘nden kolayca satın alabileceğiniz çeşitli mutfak aletlerini kullanarak geleneksel bir lezzet olan mochi tatlısını hazırlayabilirsiniz. Ve sevdiklerinizle bu tadı paylaşabilirsiniz!

Ayrıca ilginizi çekecek diğer yazılarımız:

Aybüke

1998 yılında dünyaya gelen Aybüke, ilköğretim ve lise eğitimini Kocaeli'de tamamladı. Ardından üniversite eğitimini Marmara Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı bölümünde başarıyla gerçekleştirdi. Çeşitli ajanslarda ve dergilerde sosyal medya uzmanlığı, içerik üretimi, editörlük gibi işlerde çalıştı. 2020 itibarıyla ÇiçekSepeti'nde Copywriter olarak çalışmaya başladı. Şu an hala ÇiçekSepeti bünyesinde Ev&Yaşam, Yapı&Market, Süpermarket, Hediye, Hobi ve benzeri alanlarda içerik üretimi yapmaya devam ediyor.

İlgili Makaleler

2 Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir