Kitap Kurtlarının Gözlerini Kamaştıran Paylaşımları ile Mollat Kütüphanesi


2
2 points

Kitapseverler için kitap kapakları adeta bir doğa manzarası gibidir. Saatlerce kitapçılarda dolaşarak sadece kapakları inceleyerek bile zaman geçirebilirler. Kitap kapaklarını tamamlayan bir kütüphane fikrine nasıl bakarlar peki?

Kitap kapakları, özellikle yakın çekimden olan fotoğraflar barındırıyorsa hep bizi merak içinde bırakır. Acaba devamında ne vardı da yarım kaldı diye düşünmekten kendimizi alıkoyamayız. Yarısı görünen yüzler, detaysız havalı profiller ve daha birçok fotoğraf ya da resim kitap kapaklarına gizemli bir hava katar.

Fransa’nın Bordeaux şehrinde bulunan Mollat Kütüphanesi, sosyal medya hesaplarında paylaşılan fotoğraflar aracılığı ile kitap aşıklarının göz zevkine hitap etmeyi oldukça iyi başarıyor. İşte o kütüphanenin sosyal medya hesaplarında paylaştığı sanat dokunuşlu paylaşımlar;

Bu kadar düşünceli bir kitap kapağının tamamında herhalde karakterin elleri bu şekilde olmalı diye düşünülmüş olsa gerek.

Uzaylıların Tokyo’yu işgali üzerine hikayesini oluşturan Dead Dead Demons kitabı da hesabın favori parçalarından biri.

1948 yılına ait olan bu kitabın mankeni de retro etek giymiş bir hanım efendi olsa gerek.

O saç detayları, parmaklar, nasıl da profesyonelce yerleştirilmiş değil mi?

Bir karikatür kitabı olan Eightball için de en uygun manken itina ile bulunmuş.

Nasıl retro, nasıl güzel …

Düşünceli bir kapağın düşünceli mankeni… İşin açıkcası kitapların arkasında gizlenen kişiler de merak konusu. Bu kadar uyumlu fotoğrafların yeni kahramalarının gerçek simalarından bir haberiz.

Tuna’nın kıyısındaki izole bir aile, soyu tükenmiş bir atadan gelen Christina’nın hikayesini anlatan bu kitapta da tam da kitabımızın ana kahramanı gibi kabarık kızıl saçlı bir manken tercih edilmiş. Acaba bu kişiler özellikle aranıp bulunuyor mu yoksa kütüphaneye gelen ziyaretçilerden birileri mi mankenlik yapıyor, bu da ayrı bir merak konusu elbette.

Aynı saç ve sakal tarzına ait  kişileri bulmanın hiç de kolay olmadığı kesin.

Oldukça iddialı bir parça da bu paylaşımda. Hesapta en çok beğenilen gönderilerden de biri aynı zamanda.

Mesela yalnızca kitap kapaklarını tamamlamaya uygun birilerini bulmaktan ibaret değil. Şu göz süzüşlere bakar mısınız? Sanki kitabın kapağındaki gerçekten kendisiymiş gibi, ağız mimiklerine yüzde yüz uyumlu gözler…

En eğlenceli kitaplar için en eğlenceli fotoğraflar 🙂

Evet kitapların arkasındaki gizli kahramanların yüzlerini merak edenler için bir paylaşım yapmak da ihmal edilmemiş 🙂

Kapaklar bir büyün olarak düşünülerek tamamlanmış. Mesela bu kitap kapağındaki kızın muhakkak retro bir giyimi olmalı diye düşünülmüş, nostaljik hafif dalgalı saçları ve de zarif elleri…

Charles Bukowski için o kadar uygun bir kapak ki, düşünenin de çekenin de ellerine sağlık doğrusu.

Ülkemizde de popüler kitaplar listesinde uzun süre yer alan Geyşa kitabının kapağında tam da tahin ettiğimiz gibi siyah uzun saçlarını savuran biri kullanılmış.

Gördüğünüz gibi yalnızca uygun pozlar verilmekle kalmıyor, aynı zamanda uygun materyallerle de fotoğraflar destekleniyor.

Sadece kitaplar da değil elbette. Dergi kapakları da kütüphanenin sayfasında kendisine yer bulmuş.

Aynı zamanda

Tüm detaylara inen paylaşımlar zamanla takipçilerin gönlünde yer etmiş doğal olarak. Yine de sayfanın çok fazla takipçisi olduğunu söyleyemeyeceğiz. Bu kadar emeğin karşılığı bizce milyonlar olmalı.

Un fusil, une vache, un arbre et une femme, yani b

İnsan gönderiler arasında gezerken kayboluyor. Biraz daha alt gönderilere ineyim, birkaç tanesine daha bakayım derken bir bakıyorsunuz ki dipsiz bir kuyuya düşmüşsünüz.

Birçok photoshoplu hali ile onlarca capste gördüğümüz bu çalışma da kitaplarla yapılmış.

İster fotoğraf ister resim! Her türlü kitap kapağı tamamlanabilir.

Bazı fotoğraflar o kadar gerçekçi ki, sanki kapaktaki karakterin gerçekten elleri kolları varmış hissiyatı yaratıyor. Sanki kitap kapağından birazdan ayrılıp yanımıza gelecekmiş gibi.

Neden dövmeleri seviyorum adlı kitabın fotoğrafında bulunan kolda da dövme olması tesadüf mü sizce? Yoksa bu da çok güzel düşünülen bir detay mı?

Sinema yazarı Emmanuel Carrère

Detaylar ve detaylar…

Duruş, vücut dili ve aksesuarlar yine sade ve etkili kullanılmış.

Her kitabın bir hikayesi var ve elbette hepsinin bir kapağı. Kapak içerisinde gizlenen saklı mesajları da düşünürüz bir kitabı okurken, tamamlanan kapaklar da zihnimizi zaman zaman tazelemek için oldukça etkili.

Bu beyefendi o ayakkabıyı giyer miydi biz pek emin olamadık 🙂

Bu kadarı da olmaz dedirten bir tamamlama. Ten, saçlar, gözler…

Şu hayal gücü ne güzel şey. Yalnızca birkaç temel noktayı baz alarak bir eksikliği tamamlayabilmenin verdiği şu mükemmellik hissine bakar mısınız?

F.Scott Fitzgerald’ın efsane kitabı da kendini bu şekilde bulmuş.

İngiliz Feminist yazar Virginia Woolf’un Kendine ait bir oda adlı kitabının bizlere sunulan hali ile bu şekilde.

Lauren Oliver’in Delirium serisi de en güzel ve gizemli hali ile tamamlanmış.

Beyefendinin yapay göbeğini biz pek sevdik doğrusu 🙂

Carson McCullers’in Aydınlatmalar ve uykusuz geceler kitabı da son derece uyumlu bir hali ile karşımızda.

Kapaklar hazırlanırken fotoğraf seçmek oldukça zahmetlidir. Özellikle dünyaca tanınan bir kişinin hayatına dair anekdotlara yer verdiğiniz bir kitaptan söz ediyorsak. Bu kitapta da Robert Kennedy’nin gri takım elbiseli, kravatsız bir gömlekli bir fotoğrafı tercih edilmiş. Elbette mankenimiz de aynı şekilde yerini alıyor fotoğrafta.

Fransa’da bulunan kütüphanedeki kitaplar için her ırktan ziyaretçi bulmak zor olmasa gerek. Bu sayede çeşitlilik artmış.

Fotoğrafçı Marcel Gautherot da kütüphanedeki yerini aldıktan sonra kütüphanenin sosyal medya hesaplarında yerini almış gördüğünüz üzere.

Sadece bir el ve dudak olan bir kapak. Acaba bütün olarak nasıl biri diye düşünüyorsanız bu fotoğraf biraz zihninizde canlandırma yapmanıza yardımcı olabilir.

İsyanın kitabı ve isyanın fotoğrafı.

Çok çarpıcı bir hikayeyi konu alan bu kitap ise kesinlikle okunurken başrolü kafada canlandırılmaya çalışılan tiplerden. Teksas’ın küçük bir kasabasında başlayan hikaye ana kahramanın olmadık yollara girmesi ile ilerliyor.

Duchamp’ı anlamak kitabının kapağı ise böyledir diye düşünülmüş.

Harika bir eşleşme daha!

Wildfell Hall Malikanesi Leydisi kitabının leydisi ise elbette kendine yakışacak bir poz vermiş.

Anlatmaya gerek yok, görüyorsunuz 🙂

Adeta bir İbci Küpeli Kız edasındaki kitap kapağı eşarptan gömleğe, hatta kaşa göze kadar uyum içerisinde. Bu kadar güzel bir çalışmaya imza atmak da oldukça hayranlık uyandırıcı.

Birinci Dünya Savaşı’nın ardından, genç Amory Clay’ın kamerası ile hayatını şekillendirecek tutkusunu a latan bu kitabın kapağı da son derece tutkulu.

Kapaktaki manken muhtemelen daha koyu bir ten rengine sahiptir ancak yine de fotoğrafı siyah beyaz kullanmadan tüm doğallığı ile paylaşmak istemiş kütüphane.

Gri gözlü adam kitabı bu hali ile oldukça yakışıklı görünmüyor mu?

Kusursuz bir tamamlama ile yine karşı karşıyayız. İnsan her defasında bir kez daha şaşırıyor. Acaba gerçekten kitabın kapağındaki kişiler olabilir mi sorusunu sormadan edemiyor.

Andréa Ferréol’ün, 1984 yılında tanıştığı Ömer Şerif ile hayatının değişimini konu alan kitabın kapağı için oldukça uygun bir tamamlama çalışması yapılmış.

Siz de yukarıdaki paylaşımlardan birinin üzerine tıklayarak kütüphanenin sosyal medya hesaplarından birini takibe alabilir, kitapların dünyasına farklı bir açıdan bakarak kendince eksikliklerini tamamlayan bu kütüphanenin paylaşımlarını takip edebilirsiniz.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Seda Sipahi