Sağlıklı YaşamBeslenme

Kendinize İyi Bakmanın Yolu: Mutluluk Veren Besinler

Gündelik hayatın koşuşturmacası, iş yoğunluğu, stres derken birçok insan günü mutsuz ve enerjisiz bir şekilde kapatmak zorunda kalıyor. Fakat bu durumu tersine çevirmek için yapabileceğiniz aslında çok basit bir şey var; mutluluk veren besinler tüketmek. Yanlış okumadınız, mutluluk veren besinler… Yani bir şeyler yemenin aslında mutlulukla bağlantısı olduğunu söylüyoruz. Bazı besinler içerdikleri serotonin gibi maddeler sayesinde mutlu olmanıza yardımcı olabilir. Gelin bu besinlere birlikte bakalım.

Hayat, oldukça farklı anlardan oluşan uzun bir yoldur. Bu yolculukta şartlar günden güne değişir ve bazen mutsuzlukla mücadele etmeniz gerekir. Fakat size iyi gelecek şeyleri bularak bu durumdan bir an önce kurtulmanız sağlığınız açısından oldukça önemlidir. Peki, bunu nasıl mı yapabilirsiniz? Serotonin seviyenizi artırarak!

Mutluluk Hormonu Serotonin Nedir?

Mutluluk veren besinler nelerdir?
Mutlu hissetmek için vücutta yer alan serotonin seviyesinin normal ve üzerinde olması gerekir.

Serotonin, vücutta sinir hücreleri arasındaki iletişimi sağlama, sindirimi düzenleme, öğrenmeyi güçlendirme, uykuya dalmayı hızlandırma, hafızayı güçlü tutma ve olumlu duyguların düzenlemesinde etkili olan bir hormondur. Beyin ve sinir sistemi nörotransmitterler aracılığı ile birbiriyle iletişim kuran nöronlardan oluşmaktadır. Bu nöronların en çok ihtiyaç duyduğu şeyler ise serotonin ve dopamin hormonlarıdır.

Serotonin, vücudun depresyon ve olumsuz duygulara karşı kendini savunmasında önemli bir role sahiptir. Normal seviyelerde vücutta bulunan serotonin daha dingin, mutlu, odağı yüksek, az endişeli ve kararlı hissetmenize yardımcı olur. Düşük seviyeler ise depresyon, sürekli mutsuzluk, değişken ruh hallerine neden olmaktadır. Bu nedenle serotonin hormonunu doğal yollarla almanız oldukça önemlidir. Örneğin; düzenli egzersiz, güneş ışığı yoluyla D vitamini almak, iyi gelen hobiler edinmek, düzenli ve sağlıklı beslenmek serotonin hormonunu artırmaktadır. Alkol, nikotin, fazla kahve tüketimini azaltmakta seretonin seviyesinin korunmasında oldukça önemlidir.

Mutluluk Veren Besinler Tüketin

Mutluluk veren besinler
Doğru besinlerle sağlıklı beslenmek mutlu olmanıza yardımcı olur.

Mutluluk veren besinler hakkında bilgi vermeden önce beslenme alışkanlıkları ile ilgili birkaç uyarıda bulunmamız gerekiyor. Fast food beslenmek ve yüksek yağlı yiyecekler kısa süreli doygunluk sağlasa da aslında uzun vadede vücudunuz için zararlıdır. Serotonin içeren yiyeceklerin birçoğu yüksek enerji içerir. Bu nedenle kalorileri yüksektir. Çok fazla tüketmeden belli oranlarda ve düzenli tüketim sağlamanız en iyi sonucu almanızı sağlayacaktır. Ek olarak vücuttaki şeker oranın düşmesi, mutsuzluğa neden olur. Yoğun çalışsanız dahi öğün atlamadan ve hemen hemen aynı saatlerde öğünlerinizi tüketerek daha mutlu bir yaşam sürebilirsiniz.

Peki, mutluluk veren besinler nelerdir? Şimdi sıralamaya başlıyoruz…

1-) Yumurta

Mutluluk veren besinler - yumurta
Sağlıklı bir yaşam için yumurta tüketimi olmazsa olmazlar arasında yer alır.

Yumurta, yüksek protein kaynağı olan bir besindir. İçerisinde bulunan protein kanda bulunan triptofan seviyesini artırır. Araştırmalara göre triptofan, serotonin ve dopamin seviyesini yükseltmede oldukça önemli katkı sağlamaktadır. Ayrıca içerisinde bulundan aminoasitler, D vitamini, Omega-3 yağ asitleri ve biotin sayesinde seretonin seviyenizi artıracaktır.

2-) Çikolata

Mutluluk veren besinler - çikolata
Çikolata, oldukça mutlu hissettiren besinler arasında yer almaktadır.

Çikolatanın mutlulukla bir ilişkisi olduğunu hemen hemen herkes bilir. Özellikle bitter çikolata önemli bir antioksidan kaynağıdır ve içerisinde bulunan feniletilamin sayesinde daha mutlu hissetmenizi sağlar. Tatlı isteğinizi bastırmak ve mutlu olmak için küçük bir iki kare bitter çikolata tüketmenin pek bir sakıncası yoktur.

3-) Muz

Mutluluk veren besinler - muz
Oldukça lezzetli bir meyve olan muz aynı zamanda vitamin deposudur.

İçerisinde amino asit olan triptofan bulunduran muz, ruh halinizin düzenlenmesine yardımcı olur. Ayrıca güçlü bir potasyum ve B vitamini kaynağıdır. Konsantrasyonunuzu artırır ve hafızanızı diri tutar. Her gün 1 adet ara öğün olarak muz tüketmeniz, serotonin seviyenizin korunmasına yardımcı olacaktır.

4-) Kuruyemiş

Mutluluk veren besinler - kuruyemiş
Kuruyemiş tüketimi, sağlıklı beslenmenin olmazsa olmazları arasında yer almaktadır.

Çiğneme refleksini harekete geçiren Ayçekirdeği, yüksek oranda serotonin içerdiği için stresi azaltır. Fakat yüksek yağ içerdiği için belli bir oradan tüketilmesi gerekir.

Fındık, fıstık, çiğ badem, ceviz gibi kuruyemişler seretonin bakımından oldukça zengindir. Günde 2-3 ceviz tüketmeniz stresinizi azaltır ve iyi hissetmenizi sağlar. Kendinize 2 adet ceviz, 5-6 fındık ve bir avuç bademle bir ara öğün hazırlayarak gönül rahatlığı ile tüketebilirsiniz. Bunun dışında kuru incir serotonin bakımından oldukça zengindir. Ara öğünlerinizde kuru incirde tüketebilirsiniz.

5-) Peynir

Mutluluk veren besinler - peynir
Peynir, bir başka triptofan kaynağıdır.

Hemen hemen herkesin çok sevdiği peynir, kahvaltıların olmazsa olmazı arasında yer alır. Güne serotonin içeren bir öğünle başlamak istiyorsanız, peynir doğru seçim olacaktır. Fakat fazla yağlı türlerini çok tüketmemenizi tavsiye ederiz.

6-) Somon

somon
Balık tüketimi, sağlıklı bir beslenme programında kesinlikle olmalıdır.

Vücudun en önemli besin ihtiyaçlarını karşılamanıza  yardımcı olan somon, ek olarak Omega-3 deposudur. Yağ asitleri açısından zengin olması nedeniyle antidepresan etkisi vardır. Yüksek triptofan içeriğiyle mutlu olmanıza yardımcı olacaktır.

7-) Koyu Yeşil Sebzeler

ıspanak
Ispanak, sağlıklı ve oldukça leziz bir besindir.

Ispanak, önemli bir triptofan kaynağı olmanın yanı sıra C ve K vitaminleri bakımından oldukça zengindir. Depresyona ve yorgunluğa iyi gelen folik asit ve kalsiyum içerir. Güzelce yıkadıktan sonra ıspanağı çiğ olarak tüketebilir veya salatalarınıza ekleyebilirsiniz. Ispanak dışında bezelye de serotonin bakımından oldukça zengindir. Beslenme rutininize kesinlikle bezelye eklemenizi tavsiye ederiz.

8 -) Tahıl Salataları

salata
Tahıl salatası, lezzetli olduğu kadar besin değeri yüksek bir öğündür.

Vitamin, mineral ve protein açısından zengin olan tahılları tüketmek oldukça faydalıdır. Stresle baş etmeniz için gerekli içeriğe sahip olan nohut, buğday, fasulye ve kinoa gibi tahılları salatalarınızda kullanarak daha zinde bir vücuda sahip olabilirsiniz.

Mutluluk veren besinler yazımız burada sona eriyor. Sağlıklı bir yaşam sürmeniz için ihtiyacınız olan tüm ürünleri Çiçeksepeti’nde bulabilirsiniz. Okumayı seveceğiniz diğer bazı yazılarımız:

Ümit Şimşek

1991 yılında dünyaya gelen Ümit Şimşek, ilköğretim ve lise eğitimini Ankara’da tamamladı. Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi’nde Radyo,Tv ve Sinema lisans eğitimi aldıktan sonra reklam ajanslarında New Media Expert, Copywriter pozisyonlarında çalıştı. 2020 yılından itibaren ÇiçekSepeti’nde Copywriter pozisyonunda elektronik, teknoloji, hobi, takı, saat, parfüm, moda başta olmak üzere farklı alanlar ve konularda içerik üretmeye devam etmektedir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir