Sağlıklı YaşamBeslenme

NANE LİMON KABUĞU: KIŞ AYLARININ EN TATLI İLACI

image (7)Başlığı okur okumaz dilinize Barış Abi’ nin “nane limon” şarkısı dolandı değil mi? Ne yalan söyleyeyim, ben de şu an bu satırları karalarken kulaklarımı onun bu şifalı şarkısıyla dolduruyorum.

Bu sabah güne hapşırarak başladığımda, toplu taşıma araçlarını kızarmış burunlu konuklarla paylaştığımı fark edince, kışın geldiğini iyiden iyiye hissettim. Ne kadar kabullenmekte güçlük çeksek de, kış maalesef araladı artık kapılarımızı. Belki de ceket yerine paltoları çıkarmanın zamanı geldi dolaplardan. Tabi dilediğimiz kadar sıkı giyinelim, kendimizi dilediğimiz kadar koruyalım, kış mevsimini hapşırıklar içinde en az 1 kere grip olmadan geçirmek zor. Hele her sene farklı bir hayvanın ismiyle anılan grip virüsleri ortalarda dolaşmaya başlayınca, korunmak iyice zorlaşıyor. İşte böyle durumlarda kendimizi şifalı bitkilerin çiçek ve tohumlarına bırakıyoruz.

Nane Limon Nasıl Yapılır?

Kış mevsimi kapıyı çaldıysa, hafif bir kırgınlık, biraz halsizlik çöktüyse üzerimize,

  • Hemen dolaptan bir tutam nane, yarım da limon alır (ki o yarım limon genellikle buzdolabının yumurtalığındadır) cezvenin içine atarız,
  • Bir süre kaynamaya bırakırız.
  • Rengi bir nebze koyulaştıktan sonra bir tatlı kaşığı da bal ilave eder, soğumaya bırakırız.

Ve efsane karışım hazır!

Hoş bu işlemleri genelde annemiz yapar, çünkü bu şifalı çay, her annenin bildiği en sağlıklı şifa yöntemidir. Hele anne eli değdiyse zaten, içinde sevgi de vardır, hemen iyileştirir.

Kış mevsiminin en geleneksel ve en çok bilinen şifalı içeceği nane – limon, hemen hemen her evde duyulan ilk hapşırıkla ocağa konur. Yalnız en çok hastayken güzel gelir tadı insana, öyle keyif için içilince aynı tadı vermez. Çünkü o mide bulantısına, mide üşütmesine birebirdir, geniz akıntısını söker, terletir, mikropları kırar, burun akıntısını durdurur. Öksürüğü giderir, ciğerleri yumuşatır. Saymakla bitmeyen o kadar çok devası, bir de dillere destan bir şarkısı vardır. Barış Abimizi de bu yazı aracılığıyla rahmetle anıyor, hastalanıp da şifayı nane limon kabuğunda arayan tüm kullanıcılarımıza acil şifalar diliyoruz.

image (8)

Unutmadan söyleyelim, ilgiye ihtiyacı olan sevdiklerinize nane limon tarifi vermenin, hatta onlar için kaynatmanın yanında, bir de güzel bir çiçek aranjman göndermeniz, sevdiklerinizi şiddetli bir iyileşme sürecine sokacaktır, bilginize…

ÇiçekSepeti

2006 yılında kurulan Ciceksepeti.com, Türkiye dışında 4 farklı ülkede faaliyet gösteren, 145 franchise noktasına sahip, 450+ çalışanı olan, bir Türk firmasıdır. Online çiçek & hediye sektöründeki liderliğini ve tecrübesini, pazaryeri modeliyle birleştiren Ciceksepeti.com, bugün ulaştığı noktada 20 bin kategoride 9 milyondan fazla ürün listelemektedir. Türkiye'nin en büyük çiçek sitesinde şimdi aradığınız tüm ürünler Var Var!

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir