Sağlıklı YaşamSpor

Nefes Egzersizi Nasıl Yapılır ve Faydaları Nelerdir?

Hayat, nefes almakla başlar ve doğru nefes almak sağlıklı bir yaşam için oldukça önemlidir. Günlük hayat koşturmacası arasında kendinize yeteri kadar zaman ayırma şansınız olmayabilir. Bu durumda gittikçe artan strese ve bazı sağlık problemlerine neden olur. Arada bir durmalı, kendiniz ve sağlınız için bir şeyler yapmalısınız. Daha iyi hissetmenizi sağlayacak nefes egzersizleri sayesinde ruh ve beden sağlığınızı korumanız mümkün. Nasıl mı? Şimdi gelin “Nefes egzersizi nasıl yapılır ve faydaları nelerdir?” birlikte bakalım.

Nefes almak, yaşamın kendisidir. Derin bir nefes aldığınızda birçok durumda kendinizi iyi hisseder, olan biteni daha iyi anlar ve olaylara daha berrak bir şekilde bakmaya başlarsınız. Modern zamanın getirdiği hızlı yaşam ve yoğun stres altında bazen nefes almanın değeri unutuluyor. Doğru nefes almak, beden ve ruh sağlığına iyi geldiği gibi hayatınızı da kolaylaştıracak bir yöntemdir. Şimdi gelin nefes egzersizi hakkında merak edilenlere ve faydalarına daha yakından bakalım.

Nefes Egzersizi Nedir, Faydaları Nelerdir?

Nefes egzersizi faydaları
Nefes egzersizi, beden ve zihin sağlığına iyi gelir.

Nefes egzersizi; doğru nefes teknikleri ile nefesi kontrol etmenizi sağlayan, zihni ve bedeni dinlendirip vücuda daha fazla oksijen girmesinin önünü açan çalışmalara verilen isimdir. Duygularınızı ve olumsuz beden tepkimelerini kontrol atına almak için uygulanan bu egzersizler sayesinde yaşam kalitenizi yükseltebilir, kendiniz için gerçekten iyi bir şey yaparak mutlu hissedebilirsiniz. Şimdi “Nefes egzersizi nedir?” sorusunu cevapladığımıza göre faydalarından bahsedebiliriz.

 • Nefes egzersizi, nefes alma hızını yavaşlattığı için daha az enerji harcamanızı sağlar. Bu sayede kalp atış hızı düşer ve kan basıncı dengelenir.
 • Sindirim sisteminin düzenli çalışmasına yardımcı olur ve aşırı kilo almanın önüne geçer. Doğru nefes almak, vücuda daha fazla oksijen girmesini sağlar. Bu sayede iç organlarınız daha sağlıklı çalışır, bağırsaklarınız ve sindirim sisteminiz düzene girer.
 • Değişken ruh haline iyi gelir ve “Anksiyete” yani endişeyi azaltır. Gün içerisindeki yoğun tempoda üst üste gelen işler sinirlerinizin yıpranmasına neden olabilir. O yüzden kendinize vakit ayırarak nefes egzersizi yapmanız, düşüncelerinizin berraklaşmasına iyi gelecektir. Bu sayede netleşen fikirler endişelerinizi de giderecektir.
 • Doğru nefes almak, cildinize de oldukça faydalıdır. Kandaki oksijen miktarının artması sayesinde 1 ay gibi kısa bir sürede cildinizdeki canlılığı fark edebilirsiniz.
 • Hücre yenilenme hızının artmasına yardımcı olan nefes egzersizleri, kaslarınızın kendini yenileme süresini kısaltarak çekirdek kas dengenizi geliştirir.
 • Uyku probleminiz varsa veya uykudan uyandığınızda yorgunluk hissediyorsanız, nefes egzersizleri sayesinde daha rahat bir uyku düzeni sağlayabilirsiniz. Yatmadan önce yapacağınız 5 dakikalık nefes seansı bile uyku kalitesini oldukça artıracaktır.

Nefes Egzersiz Yöntemleri

Nefes egzersizi yöntemleri
Birçok farklı nefes egzersizi yöntemi bulunmaktadır.

Sağlıklı, kaliteli ve zinde bir beden için doğru nefes almayı bilmek oldukça önemli. Birçok farklı nefes alma yöntemi ve tekniğini uygulayarak solunum kaslarınızı güçlendirebilir, hayatınıza canlılık katabilirsiniz. Şimdi gelin bu yöntemlerden en çok kullanılanlara birlikte bakalım…

Mindfulness: Nefes Farkındalığı Egzersizi

Mindfulness, yaşadığınız anın farkına varmanız demektir. Türkçe olarak farkındalık anlamına gelen bu kelime “mind” yani zihin kelimesinden türemiştir. Duygularınızın, düşüncelerinizin ve bedeninizin farkında olmak, size yeni bakış açıları kazandıracaktır. Ayrıca zihninizi boşaltmak ve hiçbir şey düşünmeden sadece nefesinize odaklanmanız size berraklık katacaktır. Şimdi gelelim nasıl yapıldığına;

 • İlk yapmanız gereken sakin bir yer bulmak. Bir yoga matı veya bir minder kullanarak kendinizi rahat hissettiğiniz bir pozisyona geçin. Bu egzersiz için günde 10 dakika ayırabilirsiniz. Tabii uzatmak size kalmış. Sırtınızı düz tutun ve omuzlarınızı serbest bırakarak nefesinize odaklanın.
 • Nefes alırken havanın ciğerinize akışına, bedeninizde dolaşmasına odaklanırken zihninizdeki düşüncelerin dağılmasına izin verin. O an olanlar, geçmişte olanlar veya gelecekte olacakları bir kenara bırakın. Sadece nefesinizi hissedin ve hiçbir yargılamada bulunmadan nefesinizi yönlendirin.
 • Nefes alırken nasıl hissettiğinizin farkında olun ve her nefes verişinizde burnunuzdan çıkan havanın hissine odaklanın. Düzenli bir şekilde nefes alıp verin.
 • Bu sırada zihninizde düşünceler elbette belirecektir. Bu düşünceleri yargılamadan bir kenara bırakın, eleştiri yapmayın, sadece farkında olun ve bu farkındalığı nefesinize yönlendirin. On dakika sonra gözleriniz kapalıysa yavaşça açın veya odak noktanızdan ayrılarak etrafınızdakileri fark edin.

Diyafram Nefes Egzersizi

Diyafram nefes egzersizi
Sağlıklı ve zinde bir beden için diyafram nefes egzersizi yapmak oldukça yararlıdır.

En çok tercih edilen ve en faydalı nefes egzersizleri arasında yer alan diyafram nefes egzersizi, ciğerlerinizin tam kapasite ile çalışmasına yardımcı olur. Diyaframın iyi çalışması, sağlıklı ve iyi bir solunum demektir. Egzersiz şu şekilde yapılmaktadır;

 • İlk olarak bir mat veya sert zemin üzerinde bağdaş kurun. Bir elinizi göğsünüze diğer elinizi de göğüs kemiğinizin biraz aşağısına, karnınıza yerleştirin. Burnunuzdan yavaşça nefes alın ve bu sırada karnınızı şişirerek alttaki elinizi itmeye, üstteki elinizi ise sabit tutmaya çalışın.
 • Karın bölgeniz ve diyaframınız hava ile dolacaktır. Nefesinizi burundan alıp, ağızdan vermeye devam edin. Nefes verirken kesiksiz ve tek seferde vermeye özen gösterin. Duruşunuzu asla bozmayın. Dik oturun ve omuzlarınız rahat olsun.
 • Nefesinizi kontrol edin. İsterseniz egzersiz sırasında direnç bandı kullanabilirsiniz. Diyafram kasınızı güçlendirecek bu bandı, kaburgalarınızın altından geçirerek iki taraftan sıkıştırıp esnekliğini belinize göre ayarlayabilirsiniz. İlk başlarda oldukça zor gelen bu egzersiz, tekrar ettikçe daha iyi hissettirecektir.
 • Bu şekilde döngüyü 3 set ve 10 tekrar halinde yapmanız gerekiyor. İlk başlarda dilerseniz setler arasında ara verebilir, günün farklı zamanlarında setlerinizi tamamlayabilirsiniz.

4-7-8 , Kontrollü ve Körük (Uyarıcı) Nefes Egzersizleri

Oldukça faydalı ve basit 3 yöntem ile nefes egzersiz yöntemlerini anlatmaya devam ediyoruz. İlki 4-7-8 nefes egzersizi. Bu yöntem için; burundan nefes alırken 4’e kadar sayın. Sonra içinizden 7’ye kadar sayarak aldığınız nefesi tutun. Son olarak ise 8’e kadar sayarak nefesi verin. Bu yöntemi en az 4 kez tekrarlayın. Ciğerlerinize daha fazla oksijen dolacak ve sinir sistemiz rahatlayacaktır.

Temel bir egzersiz yöntemi olan kontrollü nefes egzersizini yapmak için; dik oturun ve omzunuzu hafifçe geriye itin. Burnunuzdan yavaş ve derin bir nefes alın. Dudağınızı baloncuk üfler gibi büzerek nefesi hafif bir şekilde verin. 5 dakika kadar aynı şekilde nefes alıp vermeye devam edin.

Son olarak körük nefes egzersizi ile bitiriyoruz. Burada amaç ciğerlere giren havayı artırmaktır. Öncelikle rahat bir şekilde oturun veya ayakta sakin bir yer bulun. Ağzınızı kapalı tutarak burnunuzdan 3 kez art arda ve hızlıca nefes alın. Sonrasında bir kez de derin bir nefes alarak yavaşça nefesinizi verin. Bu döngüyü 3-5 kere tekrarlayın.

Nefes Egzersizi Sırasında Yardımcı Olacak Ürünler

Yoga Matı

Nefes egzersizi - yoga matı
Yoga matı, daha güvenli ve daha keyifli spor aktiviteleri yapmanıza yardımcı olur. 

Nefes egzersizi başta olmak üzere tüm spor aktivitelerinde kullanabileceğiniz çift taraflı mat, daha güvenli bir şekilde spor yapmanızı sağlar. Zemin üzerinde kaymayı engelleyici malzemeden üretilen matın tabanında özel olarak tırtıklı yapı kullanılmıştır. Bu yapı siz spor yaparken ekstra güvenlik sağlar.

Farklı marka ve modeller için yoga matı sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Kadın Tayt

Nefes egzersizi - kadın tayt
Hem şık hem rahat; Umbro kadın tayt.

Nefes egzersizi sırasında kendinizi rahat hissetmeniz gerekir. Bu nedenle kıyafetlerinizin sizi rahat hissettirecek şekilde olması önemlidir. Umbro Kadın Tayt, rahat yapısı ve özel tasarımı sayesinde egzersiz sırasında kendinizi daha iyi hissetmenize yardımcı olur.

Farklı marka ve modeller için kadın spor tayt kategorisini ziyaret edebilirsiniz.

Erkek Eşofman Altı

Nefes egzersizi - eşofman altı
Eşofman altının siyah, gri ve lacivert renkleri bulunmaktadır.

Yukarıda da söylediğimiz gibi egzersiz sırasında rahat olmak oldukça önemli bir konu. Erkeklerin egzersiz sırasında rahat olması için özel olarak tasarlanan Slazenger NEON, hafif kumaş yapısı sayesinde en iyi performansı göstermenize yardımcı olur.

Farklı marka ve modeller için erkek eşofman sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

 Kadın Bra

Nefes egzersizi - bra
Egzersiz sırasında bile şıklığından taviz vermeyenler için; New Balance Bra.

Rahat olmak üzerinden ürünler önermeye devam ediyoruz. Kadınların spor ve egzersiz sırasında tercih ettiği bra, hem rahat ettiren hem de görsel olarak oldukça şık duran bir üründür. New Balance Bra, kalitesi ile yeni favori spor kıyafetiniz olacak.

Farklı marka ve modeller için bra sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Kronometre

Nefes egzersizi - kronometre
Kronometre, sadece nefes egzersizi sırasında değil, tüm antrenmanlarınızda süre takibi yapmanızı sağlar.

Kronometre, zaman ölçümü için kullanılan bir alettir. Her ne kadar artık akıllı saat, akıllı telefon veya elektronik cihazların bir çoğunda bulunan bir özellik olsa da siz yeni bir kronometre edinerek nefes egzersiz sürenizi takip edebilirsiniz. Çünkü telefon veya akıllı saatinize gelecek olan bildirimler dikkatinizi dağıtarak egzersizin faydalı olmasının önüne geçebilir.

Farklı marka ve modeller için kronometre sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Cam Matara

Nefes egzersizi - cam matara
My Bottle su matarası, 400 ml kapasiteye sahiptir.

Her egzersiz sonunda veya sırasında su ihtiyacı artar. Bu nedenle yanınıza alacağınız cam matara ile su ihtiyacınızı sağlıklı bir şekilde giderebilirsiniz.

Farklı marka ve modeller için su matarası sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Nefes egzersizi veya sportif aktiviteler için ihtiyacınız olan tüm ürünleri ÇiçekSepeti‘nde bulabilir, uygun fiyatlarla sipariş edebilirsiniz. İlginizi çekebilecek diğer bazı yazılarımız:

Ümit Şimşek

1991 yılında dünyaya gelen Ümit Şimşek, ilköğretim ve lise eğitimini Ankara’da tamamladı. Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi’nde Radyo,Tv ve Sinema lisans eğitimi aldıktan sonra reklam ajanslarında New Media Expert, Copywriter pozisyonlarında çalıştı. 2020 yılından itibaren ÇiçekSepeti’nde Copywriter pozisyonunda elektronik, teknoloji, hobi, takı, saat, parfüm, moda başta olmak üzere farklı alanlar ve konularda içerik üretmeye devam etmektedir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir