TeknolojiMobil ÜrünlerTeknolojik Ürünler

NFT Nedir, Ne İşe Yarar ve Almak İçin Gereken Ürünler Nelerdir?

Teknolojinin hayatımıza kattığı birçok yenilik arasında yer alan kripto teknolojisi, ilk olarak kripto para üretimi ile adını duyurdu. Bitcoin, Ethereum derken birçok kripto para insanların ilgisini çekti ve çığır açan yeni bir dünyanın kapısı aralandı. Fakat teknoloji her zaman olduğu gibi burada da durmadı ve yeni bir kripto teknolojisi ile kapıya dayandı; NFT. Her ne kadar bazıları için çılgınlık olsa da günden güne büyüyen NFT pazarı, artık bir gerçek. Hatta sanatçılar ve koleksiyonerler hızla NFT toplamaya çoktan başladı. Peki, nedir bu NFT, nasıl alınır ve nasıl üretilir? Cevaplar yazımızda.  

Belki çevrenizden belki de internette gezinirken adını duyduğunuz NFT, bazıları için akıl almaz bir olay. Çünkü astronomik fiyatlara satılıyor ve günün sonunda tamamen dijital olan bir şeye ödeme yapmış oluyorsunuz. Bilgisayar ve akıllı telefon gibi araçların yaygınlaşması sayesinde iyiden iyiye büyüyen günümüz dijital varlıkları, NFT ile başla bir boyuta ulaştı. Lafı çok uzatmadan NFT hakkında bilmeniz gerekenleri anlatmaya başlayalım.  

NFT Hakkında Merak Edilen Her Şey

NFT nedir?
Dijital dünyanın son yıldızı NFT, aslında bir token türüdür.

NFT, kısa ve öz şekilde anlatılması kolay olmayan bir teknolojidir. Fakat kısaca bir giriş yapmak gerekirse dijital ürün sergileme ve satış platformu şeklinde açıklamak mümkündür. NFT’nin açılımı Non-fungible token, yani Türkçe çevirisi değiştirilemez para-çip. Bu ne demek derseniz; üretilen dijital varlığın benzersiz olduğu, değiştirilemeyeceği ve birbirinin yerine geçemeyeceği anlamına gelir. Ethereum blok zincirinin bir parçası olan NFT’ler için, dijital eserlere sahip olmanızı sağlayan bir sertifika denilebilir. Eser alışverişi blok zinciri teknolojisi üzerinden kayıt altına alınır. Blok zincirinde yapılan işlem ve veriler, değiştirilemeyecek şekilde şifrelenmiştir. Bu nedenle bu dijital varlıklar silinemez, benzer bir varlıkla eşitlenemez veya kopyalanamaz. İşte bu yüzden NFT, benzersizdir.

Peki, NFT sertifikası size ne avantaj sağlar? İlgili dijital sanat eserinin dijital varlığını ve piyasa değerini takip etmeniz bu sertifika ile oldukça kolaydır. Yani bu ürettiğiniz veya aldığınız eser için harika bir durumdur. Eğer dijital bir sanat eseri ürettiyseniz, eserin el değiştirmesi durumunda o satış üzerinden hakkınızı sürekli olarak alabilirsiniz. Yani aslında NFT sayesinde sanatçı ile alıcı arasında aracılara ücret ödemeye gerek kalmamış olur.

Ne Zaman Ortaya Çıktı ve Neden Bu Kadar Popüler Oldu?

İlk NFT’lerin ne zaman ortaya çıktığı hakkında çeşitli tartışmalar mevcut. Fakat blok zincirinde yer alan renkli madeni paraların ilk eserler olduğunu söylemek mümkündür. Bu da bizi 2012 yılına götürmektedir. İlk NFT bu olsa da sektörce kabul gören ve maddi değeri olan ilk NFT’ler 2017’de American Studio Larva Lab’in Ethereum üzerinde Crypto Punks adlı ilk NFT eserleridir. Eminiz ki aklınızdan “NFT eserlerin bu kadar popüler olmasının nedeni nedir?” sorusu geçiyor. Şimdi bunu cevaplamaya çalışacağız.

 • Öncelikle eserler blok zinciri üzerinde güvenli bir şekilde saklanmaktadır. Bu da token’ların asla yok edilemeyeceği veya kopyalanamayacağı anlamına gelir. Yani bir NFT eseriniz olduğunda dünya üzerinde sadece siz de olduğundan emin olabilirsiniz.  
 • Eser üreticileri sonsuz sayıda token üretme hakkına sahiptir. Fakat üretilen eserlerin değerini koruması için bilinçli olarak sınırlı sayıda üretim yapılır. Böylece yatırım aracı haline gelmiş olur.
 • NFT’ler tek ve bütündür. Bölünmez olduğundan Bitcoin gibi daha küçük değerlerde paylaştırılamaz. Ayrıca blok zinciri sayesinde mülkiyet takibi oldukça rahattır. İstediğiniz ürün hakkında tüm bilgileri takip edebilirsiniz.

Yukarıda saydığımız basit ve kullanışlı nedenlerden dolayı NFT’ler oldukça popüler hale geldi. Kimileri için hala belirsiz bir piyasa olsa da her geçen gün rekor NFT satışları duymaya devam ediyoruz. Bugüne kadar ki en yüksek satış ise Beeple’ın Christie’s’de müzayedeye çıkardığı “Everydays: The First 5,000 Days” oldu. 69,4 milyon dolara satılan NFT, Beeple’ın 5 bin parçasının bir derlemesidir. Bununla birlikte birçok ünlü isim, oyuncu ve milyarder, projelere yatırım yapmaya veya kendi NFT’lerini piyasa sürmeye devam ediyor.

NFT Nasıl Oluşturulur, Neler NFT Olabilir?

NFT nasıl oluşturulur?
Oldukça geniş olan NFT dünyasında birçok farklı eser bulmanız mümkündür.

Eser oluşturmak için bir belge ya da herhangi bir eğitime gerek yoktur. Yani isteyen herkes NFT oluşturur. Nasıl mı?

 • Öncelikle NFT oluşturmadan hangi blok zincirinde yayınlamak istediğiniz karar vermeniz gerekmektedir. Ethereum en çok tercih edilen ve NFT konusunda lider blok zinciridir. Fakat farklı alternatifler de mevcuttur. Her blok zinciri kendi standartlarını ve uyumlu cüzdan hizmetlerini kullanır. Buna uygun pazar yerleri de mevcuttur.
 • Bir örnekle açıklamak gerekirse X akıllı zincir üzerinden bir NFT ürettiniz diyelim. Bu akıllı zincirin anlaşmalı olduğu OpenSea gibi Pazar yerleri yoksa NFT’lerinizi satmakta güçlük çekersiniz. Bu nedenle seçtiğiniz blok zincirinin platformlarını da iyi araştırmanız gerekir.
 • Pazar yeri ve blok zinciri seçtikten sonra JPG, GIF, video, şarkı veya görüntü dosyasını oturum açıp sisteme yükleyin. Bu aşamada yüklediğiniz varlığın bir kopyası olup olmadığı veya başka bir koleksiyonda yer almadığı sorgulanmaktadır. Eserinizin öznel ve size ait olduğu bu aşmada tescillenir.
 • Sorgulama aşamasını da geçtikten sonra eseriniz uygulama adımları takip edilerek NFT olarak tescillenir. Bu aşamadan sonra bir fiyat belirlemeli ve satış için beklemelisiniz. Eser oluşturmak bu kadar basit.

Yukarıdaki adımlarda da belirttiğimiz üzere dijital olarak tescillenebilen her şey aslında NFT olabilir. Burada dikkat etmeniz gereken konu, öznel ve özgün eserler ortaya koymaktır. Sonrasında iyi bir pr çalışması ve reklam ile eserleriniz üzerinden para kazanabilirsiniz.

Nasıl NFT Alınır ve Satılır?

Eser satın almak için gerekenler
Eser oluşturup satmak veya pazar yerlerinden alım satımı yapmak istiyorsanız bazı konulara dikkat etmeniz gerekmektedir.
 • Öncelikle grafik veya görsel bir NFT oluşturmak için iyi bir bilgisayar edinmeniz gerekir. Bilgisayarınızdaki programlar sayesinde istediğiniz format ve tarzda görseli yüksek kalitede kaydedebilirsiniz. Sonrasında ise yukarıda anlattığımız adımları uygulayarak sisteme yüklemeniz gerekir.
 • Alım satımı için ise dijital bir cüzdana ihtiyacınız olması gerekir. Akıllı telefon, tablet ya da bilgisayar üzerinden oluşturabileceğiniz dijital cüzdana Bitcoin veya Ethereum gibi kripto para birimleri yüklemelisiniz.
 • Sonrasında ise NFT’leri dijital sanat eseri olarak kaydetmeniz gerekmektedir. OpenSea, Mintable, Nifty Gateway ve Rarible gibi pazar yerlerini tercih edebilirsiniz.
 • Satın almak için ise öncelikle hangi platformdan satın alma yapacağınızı seçmelisiniz. Sonrasında cüzdanınızı oluşturmalı ve platformun kabul ettiği kripto para birimlerinden edinmelisiniz.
 • Sonrasında ise alacağınız eserlerin kim tarafından oluşturulduğu, pazardaki konumu, projesi ve arz miktarı hakkında araştırma yapmanız önemlidir. Her proje başarılı olacak diye bir kural yoktur. Doğru yatırım için ön araştırma oldukça önemlidir.
 • Son olarak ise bilinen isim ve markaların projelerinden edinmek istiyorsanız cüzdanınızın hazır olduğundan emin olun. Çünkü bu tarz projelerde arz miktarı azdır ve talep çok olduğundan hızlıca tükenir. Doğru hamle ile harika eserlere sahip olabilirsiniz. Hatta bu eserlerden oldukça iyi miktarlar kazanabilirsiniz.

Teknolojiyi yakından takip etmenizi sağlayacak tüm ekipmanlar ÇiçekSepeti‘nde sizi bekliyor. Hemen web sayfası veya mobil uygulamayı ziyaret edin, fırsatları kaçırmayın. Okumayı seveceğiniz diğer bazı yazılarımız:

Ümit Şimşek

1991 yılında dünyaya gelen Ümit Şimşek, ilköğretim ve lise eğitimini Ankara’da tamamladı. Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi’nde Radyo,Tv ve Sinema lisans eğitimi aldıktan sonra reklam ajanslarında New Media Expert, Copywriter pozisyonlarında çalıştı. 2020 yılından itibaren ÇiçekSepeti’nde Copywriter pozisyonunda elektronik, teknoloji, hobi, takı, saat, parfüm, moda başta olmak üzere farklı alanlar ve konularda içerik üretmeye devam etmektedir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir