Moda & GüzellikKişisel Bakım İpuçlarıKozmetik Ürünler

Niasinamid Nedir? Niasinamid Hakkında Bilinmesi Gereken Her Şey

Herkesin hayali olan temiz ve ışıltılı bir cilde sahip olmanın yolu, doğru bakım ürünlerini doğru şekilde kullanmaktan geçiyor. Bu bakım ürünleri arasında yer alan Nikotinamid olarak da adlandırılan niacinamide, temel bir besin maddesi olan B3 vitaminin bir şekli. Peki, niasinamid tam olarak ne işe yarar, nasıl kullanılmalıdır?

Öncelikle “Niasinamid tam olarak nedir, ne işe yarar?” sorularının cevabı ile başlayalım. Yukarında da belirttiğimiz gibi B3 vitaminin bir şekli olan niasinamid, cilt bariyerinin güçlendirilmesi ve cilt yaşlanmasının tersine çevrilmesi için oldukça önemlidir. Bunun dışında sebumu dengeler ve ciltteki pürüzlerle savaşır. Kısacası genel bir kurtarıcı diyebiliriz. Fakat vücutta depolanmadığı için sürekli yenilenmesi ve alınması gerekiyor.

Cerave niasinamid temizleyici
CeraVe’nin bu köpüren temizleyicisi normal ve yağlı cilt tipine sahip kişiler için uygundur.

İçeriğinde yer alan 3 temel seramid, niasinamid (B3 vitamini) ve hyalüronik asit sayesinde akneye meyilli ciltlerin kullanımına uygundur. CeraVe köpüren temizleyici ile ciltteki kiri ve yağı nazikçe temizlerken niasinamid saysinde cilt bariyerine zarar vermemiş olursunuz.

Kimler Niasinamid Kullanmalı?

Kimler niasinamid kullanmalı?

Herkes gibi eminiz ki yeni bir kozmetik ürünü kullanmadan önce belli çekindiğiniz konular oluyordur. Cilt tipime uygu mu, hassasiyet oluşturur mu, sivilce yapar mı? Niasinamid, tüm cilt tiplerinde rahatlıkla kullanılabilmektedir. Özellikle akneye meyilli ciltler gibi problemli cilt tipleri içinde iyi bir alternatiftir. Bu nedenle niasinamid içeren ürünleri gönül rahatlığıyla bakım rutininize ekleyebilirsiniz.

The Ordinary serum
Cilt tonu eşitlemek için oldukça faydalı bir ürün; The Ordinary Niacinamide %10 + Zinc %1.

The Ordinary markasının %10 gibi yüksek bir oranda niasinamid içeren serumu, oldukça etkili bir ürün olarak öne çıkar. Ciltteki renk ve ton eşitsizliklerinin giderilmesinde etkili olan serum, %1 oranında çinko sayesinde sebum üretiminin dengelenmesinde de yardımcı olmaktadır.

Peki, niasinamid nasıl kullanılır?

Birçok farklı ürün içerisinde bulunan niasinamid; serum, losyon, krem şeklinde topikal olarak uygulanmaktadır. Bu sayede cilt üzerinde uzun süre kalmaktadır. Cilde kolayca nüdus eden ve çabuk emilen bu ürünleri bakım rutininizde sabah-akşam veya sadece sabah veya sadece akşam şeklinde rahatlıkla kullanabilirsiniz.

Cilt bakımı için anahtar bir parça görevi gören niasinamid, her ürünler birlikte kombinlenerek kullanılmaktadır. En yüksek aktif konsantrasyonlara sahip olduğu için serumlar, niasinamidden maksimum fayda almanızı sağlayacaktır. Buna ek olarak genel cilt sağlığı için faydalı olan peptitler, seramidler ve hyalüronik asit gibi maddelerle birlikte kullanılması etkinliğini artıracaktır.

La Roche Posey krem
Effaclar Duo+ krem ile cildinizi yenileyin.

La Roche Posay’ın Effaclar serisinden olan Effaclar Duo+ krem, akneye meyilli ve hassas ciltler için geliştirilen bir ürün. Ciltte yapışkan ve yağlı bir his bırakmadan kullanım sağlar. İçeriğinde yer alan piroctone olamine, procerad ve niasinamid ile de ciltteki leke görünümünü azaltmada ve ton farklılıklarını eşitlemede oldukça etkilidir.

Sonuçlarını ne zaman görülür?

Niasinamid içeren bazı ürünlerde ilk iki hafta içerisinde sonuçları görmeye başlayabilirsiniz. Fakat genel olarak ilk dört hafta sonunda belli sonuçlar alacağınızı söylemek daha doğru olacaktır. Bakım rutininizi aksatmadan uygulamanız ise oldukça önemlidir. Son olarak hangi ürünü kullanırsanız kullanın, yaz-kış fark etmeksizin gündüz saatlerinde güneş kremi içermesine dikkat edin.

Cilde Faydaları Nedir?

Niasinamide faydaları
Niacinamide cilde faydalarını şu şekilde sıralayabiliriz:
  • Keratin oluşturmaya yardımcı olur. Keratin cildin sıkı ve sağlıklı görünmesine yardımcı olan bir protein türüdür ve düzenli niasinamide kullanarak oluşumuna katkıda bulunabilirsiniz.
  • Seramid bariyer oluşmasına katkı sağlar ve ciltteki nemin korunmasına yardımcı olur.
  • Cildin pürüzsüz görünmesi için nemlendirilen gözenekleri açarak zamanla doğal bir görünüm elde etmenize katkı sağlar.
  • Yağ bezlerinin ürettiği yağ miktarını düzenlemeye yardımcı olabilir. Çok yağlı cilt tiplerinde bezlerin aşırı çalışmasının önüne geçebilir.
  • Cildi güneş hasarına karşı korur ve sağlıklı cilt hücrelerinin yeniden inşasına katkı sağlar.
  • Hiperpigmentasyon kaynaklı leke oluşumlarının aydınlatılmasına yardımcıdır.
  • İnce kırışıklıklar ve çizgilerin aza indirgemesinde faydalıdır. Ciltte hücre oluşumunu destekler. Bunun yanı sıra kirlilik ve toksinler gibi çevresel faktörlere karşı cildi korur.

Cilt bakım rutininiz için gerekli olan tüm ürünleri uygun fiyatlarla Çiçeksepeti’nde bulabilirsiniz. Okumayı seveceğiniz diğer bazı yazılarımız:

Ümit Şimşek

1991 yılında dünyaya gelen Ümit Şimşek, ilköğretim ve lise eğitimini Ankara’da tamamladı. Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi’nde Radyo,Tv ve Sinema lisans eğitimi aldıktan sonra reklam ajanslarında New Media Expert, Copywriter pozisyonlarında çalıştı. 2020 yılından itibaren ÇiçekSepeti’nde Copywriter pozisyonunda elektronik, teknoloji, hobi, takı, saat, parfüm, moda başta olmak üzere farklı alanlar ve konularda içerik üretmeye devam etmektedir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir