TeknolojiMobil ÜrünlerTeknolojik Ürünler

Oda Termostatı Nedir, Faydaları Nelerdir?

Sonbahar günleri bir sıcak bir soğuk şeklinde ilerlerken artık herkes kış hazırlıklarına başladı. Kombi bakımları yapılıyor, petekler kontrol ediliyor ve yalıtım ile ilgili sorunlar varsa giderilmeye çalışılıyor. Tüm bu aşamalar tamamsa enerjiyi daha verimli kullanmanıza yardımcı olacak son bir adım daha var; oda termostatı seçimi. Hem enerjiden hem de faturadan tasarruf etmenizi sağlayan oda termostatı, ideal ortamı oluşturmak adına oldukça önemli bir yardımcıdır. Bu yazımızda oda termostatı seçerken dikkat etmeniz gerekenleri bulabilirsiniz.

Kış aylarında en büyük gider kalemleri arasında doğalgaz faturası yer alır. Çünkü ısınmak için gün boyu çalıştırılan kombi, soğukların artmasıyla daha fazla enerji harcamaya başlar. Peki, kombiniz harcadığı bu enerjiyi verimli bir şekilde kullanıyor mu? Kombiler, çalışma prensibi olarak ayarladığınız dereceyi peteklerdeki suyun sıcaklığına göre dengeler. Bu da oda sıcaklığı veya ortam sıcaklığıyla bağlantısızdır. İşte bu ve benzeri durumların önüne geçmek adına oda termostatı kullanmanız en sağlıklı sonucu almanızı sağlar.

Oda Termostatı Kullanmanın Faydaları

Oda termostatı nedir?
Oda termostatı hakkında bilmeniz gerekenlere gelin birlikte bakalım.

Öncelikle “Oda termostatı nedir?” sorusunu kısaca cevaplayalım. Oda termostatı, ortam sıcaklığının istenilen derecede olmasını sağlayan kontrol cihazıdır. İstenilen sıcaklığa göre elektrik akımı kesme veya verme işlemi yapar. Bu sayede kombi başta olmak üzere klima, şofben, fırın gibi birçok cihazı daha duyarlı şekilde kontrol edebilirsiniz. Peki, oda termostatı kullanmanın faydaları nelerdir?

  • Oda termostatı kullanmanın en büyük avantajı, faturalardaki farktır. Çünkü oda termostatı, istenilen ortam sıcaklığına ulaşıldığında kombinin daha fazla enerji harcamasını durdurur. Böylece faturanızda aylık olarak %30 – %35 civarında bir tasarruf sağlayabilirsiniz.
  • Ortam sıcaklığının istenilen seviyede olması yaşam alanlarında iyi hissetmenize yardımcı olur. Evin çok sıcak ya da soğuk olduğu durumlarda hastalık gibi sorunlarla karşılaşmak oldukça olasıdır. Oda termostatı sayesinde ideal oda sıcaklığında keyifli zamanlar geçirebilirsiniz. Ayrıca sürekli olarak kombi sıcaklık ayarı, su sıcaklık ayarı gibi durumlarla uğraşmanıza gerek kalmaz. İstediğiniz sıcaklık derecesini bir kere ayarladıktan sonra gerisini oda termostatına bırakabilirsiniz.
  • Harcanılan ve boşa giden enerji sadece faturalarınız için değil, dünya içinde zararlıdır. Boşa salınım yapmadan, yeteri kadar enerji harcaması yaparak geleceğinize yatırım yapmış olursunuz.

Oda Termostatı Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Tasarruf etmek ve ideal bir ortam sağlamak için termostat almaya karar verdiyseniz aşağıdaki konulara dikkat etmeniz faydalı olacaktır.

  • Oda termostatları, kablolu ve kablosuz olmak üzere iki farklı montaj seçeneğine sahiptir. Kablolu modelleri kullanabilmeniz için kombi ile termostatın sabitleneceği alana kadar kablo çekmeniz gerekir. Bu da hem zahmetli hem de görüntü olarak hoş değildir. Fakat avantajı ise kablolu modellerin ayar değişimlerini daha hızlı yapabilmesidir.
  • Kablosuz oda termostatı ise montaj için herhangi bir kablo gerektirmez. İstediğiniz alana monte ederek kullanabilirsiniz. Hatta farklı odalar ve alanlara taşımanız da mümkündür. Bu nedenle kullanımı daha kolaydır.
  • Oda termostatının kontrol panelinde genellikle iki seçenek sunulur. Mekanik oda termostatı, çevrilen bir düğme üzerinden gerekli ayarları yapmanızı sağlar. Dijital oda termostatı ise dokunmatik ekran üzerinden ayarlama yapma olanağı tanır. Ekranlı modeller daha ince ayarlar ve detaylar için daha kullanışlıdır.
  • Oda termostatlarını birbirinden ayıran bir diğer özellik ise programlanmadır. Programlanabilir oda termostatları, haftalık veya günlük olarak ayarlar yapmanıza olanak tanır. Örneğin; gün içerisinde evde olmadığınız saatlerde ev sıcaklığını daha düşük derecelerde ayarlayabilir, eve gelmeden birkaç saat öncesinden ise istediğiniz derecede olmasını sağlayabilirsiniz. Programlanamaz cihazlarda ise anlaşılacağı üzere böyle bir özellik yoktur.
  • Yeni nesil oda termostatları, mobil uygulamalar üzerinden telefonunuzla bağlantı kurabilmektedir. Bu sayede telefonunuzdan sıcaklık ayarı, açma-kapama, ortam durumu gibi bilgileri anlık olarak takip edebilirsiniz.

Oda Termostatı Önerileri

Oda termostatının faydalarını ve alırken dikkat etmeniz gerekenleri sıraladığımıza göre sıra geldi ürün önerilerimize.

1-) General HT 150

General HT oda termostatı
General HT 150, hassas sıcaklık ölçümü sayesinde ortam sıcaklığının istenilen seviyede olmasını sağlar.

Öneri listemizin ilk sırasında uygun fiyatıyla ön plana çıkan General HT 150 modeli var. Kablolu olan oda termostatı, ideal ortam sıcaklığını istediğiniz seviyede tutmanızı sağlar. Kombinize 2 x kablo ile bağlantı yapabilirsiniz. Pille çalışması nedeniyle elektrik hattı çekilmesine gerek yoktur. Duvar aparatı ile kolayca sabitlenir. Sıcaklık ayarı üzerinde bulunan “+” ve “-” tuşlarıyla rahatlıkla yapılmaktadır.

2-) E.C.A. Circle

E.C.A. oda termostatı
E.C.A. Circle, pille çalışmaktadır. Bu nedenle herhangi bir elektrik bağlantısı yapmanız gerekmez.

Kablosuz dijital oda termostatları arasında en uygun fiyatlı ürünlerden olan E.C.A. Circle, tüm kombilerle uyumludur. LCD ekran üzerinden sıcaklık ayarı ve diğer tüm ayarlar yapılabilmektedir. 5-30 ºC aralığında oda sıcaklığı kontrol imkanı sağlar. Ayrıca ortam sıcaklığını 0,1 ölçme ve 0,5 ºC hassasiyetle ayarlayabilirsiniz.

3-) Baymak Logi Pro

Baymak Logi oda termostatı
Baymak Logi, kolay kullanılan arayüzü sayesinde kullanıcı dostudur.

0,5 °C sıcaklık hassasiyeti kontrolüne sahip olan Baymak Logi, büyük LCD ekran üzerinden istediğiniz ayarı yapmanızı sağlar. Dijital ekranda; oda sıcaklığı, ayarlanan sıcaklık, pil ömrü, aktif çalışma modu (manuel mod, konfor modu, ekonomi modu, tatil modu), tuş kilidi, gün ve saat bilgisi ile ısıtma sembolü bulunmaktadır. Programlama özelliği sayesinde haftalık veya günlük olarak istediğiniz ayarı yapabilirsiniz.

4-) Buderus RC150

Buderus oda termostatı
RC150 oda termostatı, doğru sıcaklık tespiti ile tasarruf etmenizi sağlar.

Modülasyonlu oda termostatı Buderus RC150, oda sıcaklığı bilgisini anlık olarak kombiye iletir. Bu sayede oda sıcaklığının anlık verisine göre kombiniz çalışır ya da beklemeye geçer. Tatil modu, haftalık ve günlük programlama özellikleri bulunmaktadır. Gün içerisinde 6 farklı sıcaklık ayarı seçerek istediğiniz gibi ayarlama yapabilirsiniz. Ekran üzerinden oda sıcaklığı dışında olası arızalarda kombi hata kodlarını da göstermektedir.

5-) Vaillant VRT 380 sensoHOME

Vaillant VRT 380 sensoHOME
Vaillant VRT 380 sensoHOME, kablolu ve kablosuz olarak kullanılabilir.

Tasarımı ile oldukça şık görünen Vaillant VRT 380 sensoHOME, tüm ecoTEC serisi yoğuşmalı cihazlarla uyumludur. LCD ekran üzerinden tüm ayar ve değişiklikleri yapmanıza olanak tanır. Programlama özelliği günü 12 farklı zaman dilimine bölerek ayar yapmanızı sağlar. Sadece ısıtma sistemini değil, sıcak su kontrolünü de termostat üzerinden yapabilirsiniz. Ayrıca uzaktan cep telefonu üzerinden kontrol özelliği de bulunmaktadır.

6-) DemirDöküm Migo 

DemirDöküm Migo
Bütçenizi düşünen teknoloji; DemirDöküm Migo.

Kombinize uzaktan erişim imkanı sunan DemirDöküm Migo, alışkanlıklarınızı inceleyerek öğrenir. Bu sayede ortam ısısını tam olarak istediğiniz gibi olmasını sağlar. Enerjiden de ekstra tasarruf etmenize yardımcı olur. Telefonunuza indireceğiniz uygulama üzerinden istediğiniz ayarı yapabilir, anlık olarak verileri kontrol edebilirsiniz.

7-) Bosch CT 200 Easy Control

Bosch CT 200 Easy Control
Bosch CT 200, enerji tasarrufu için size ipuçları verir.

Öneri listemizin son sırasında ısıtma sisteminizi EasyControl mobil uygulaması üzerinden dilediğiniz yerden kontrol etmenizi sağlayan Bosch CT 200 modeli var. Geo-Fencing (Coğrafi Konum Alanını Belirleme) özelliğine sahip olan model, kendiliğinden öğrenme ile yaşam alanlarında en ideal ortam ısısını sunar. Programlama, tatil modu ve diğer tüm özellikleri telefonunuzdan takip edebilir, uzaktan kumanda özelliği ile ekrana hiç dokunmadan değişiklik yapabilirsiniz.

Oda termostatı başta olmak üzere tüm ısıtma ve soğutma sistemlerini ÇiçekSepeti‘nde bulabilirsiniz. Okumayı seveceğiniz diğer bazı yazılarımız:

Ümit Şimşek

1991 yılında dünyaya gelen Ümit Şimşek, ilköğretim ve lise eğitimini Ankara’da tamamladı. Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi’nde Radyo,Tv ve Sinema lisans eğitimi aldıktan sonra reklam ajanslarında New Media Expert, Copywriter pozisyonlarında çalıştı. 2020 yılından itibaren ÇiçekSepeti’nde Copywriter pozisyonunda elektronik, teknoloji, hobi, takı, saat, parfüm, moda başta olmak üzere farklı alanlar ve konularda içerik üretmeye devam etmektedir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir