Yaşam Tarzı

Ofis Çiçekleri Verimi Etkiler mi?

Çiçeklerin bulundukları ortama verdikleri enerji hakkında olan konuşmalara daha önce defalarca maruz kalmışsınızdır. Ancak bu söylenenlerin ne kadarı doğru ve bilimsel bir dayanağı var mı? Bu yazımızda ofis çiçekleri hakkında aklınızdaki soru işaretlerini yanıtlamaya çalışacağız.

Düşünülenin aksine işi olan tek canlı insanlar değil, çiçeklerin de işi var; hatta hiç bitmiyor onların işi. Size mesaj taşıyorlar, ortamınızı güzelleştiriyorlar, sizi gülümsetiyorlar ve yaratıcılığınızı artırıyorlar. Sadece lafta değil bu söylediklerimiz, bilimsel olarak da kanıtlanmış gerçekler. Şimdi gelin bu gerçek bilgilere daha yakından bakalım…

Ofiste Çiçek Olması Faydalı mı?

ofis çiçek türleri

Çiçek dünyası ile ilgili dünyanın her yerinde haber olmuş çok önemli bir araştırma bulunmaktadır. ABD’nin Teksas eyaletinde bulunan A&M Üniversitesi’nin Amerikan Çiçekçiler Birliği iş birliği ile 101 katılımcı üzerinde yaptığı bir araştırma mevcut. Bu araştırma 8 ay sürüyor ve çiçekler ile bitkilerin iş hayatı ve iş yerinde yarattığı etki araştırılıyor. Araştırma sürecinde hem kadın hem de erkeklerden oluşan 101 kişiyi iki gruba ayırıyorlar. Bir gruptan çiçeklerin ve bitkilerin olduğu, kısacası bitkilerle dekore edilmiş bir ofiste yaratıcılık ve üretkenlik gerektiren bir proje üzerinde çalışmaları isteniyor. Diğer gruptan da aynı işi hiçbir bitki ya da çiçeğin bulunmadığı bir ofiste yapmaları… Gelelim ortaya çıkan sonuca. Bu kısmı okumadan önce tahminleri de alalım. :)

 • İlk gruba oy verenler, tebrikler kazandınız! Elbette çiçeklerle dekore edilmiş ofisteki grubun yaratıcılık, üretkenlik ve süreklilik konusunda diğer gruba göre daha başarılı oluyor.
 • Bu durumla ilgili “Araştırmamız gösteriyor ki çalışma ortamına çiçek eklemek çalışanlar üzerinde ciddi bir fark yaratıyor” diyor Teksas A&M Üniversitesi’nde Sağlık Sistemleri ve Tasarım bölümü başkanı; aynı zamanda da bu araştırmayı yürüten bir davranış bilimci olan Dr. Roger Ulrich. Ulrich, “Çalışanların üretkenliği, yeniliklerle ilgili fikirleri ve problem çözümündeki yaratıcı fikirleri gözle görülür biçimde artıyor. Bu da zaten iş hayatındaki başarının anahtarı değil midir?” diye de ekliyor araştırma ile ilgili olan yorumuna.
 • Aslında bunu anlamak ya da fark etmek çok zor değil. Girdiğiniz bir ofisin girişinde çiçeklerle karşılaşmak istemez misiniz? Baktığınız masana bir çiçek görmek istemsizce mutlu etmez mi sizi? Ya da hasta ziyaretine hep çiçeklerle gideriz, değil mi? Peki neden? Sadece kibarlıktan değil tahminen. Her alışkanlığın geçmişte yaşanmış bir tecrübeden geldiği söylenir. Çiçeklerin hastaların iyileşme sürecinde büyük etkisi olduğu da birçok araştırma ile kanıtlanmaya çalışılmıştı zaten.

Ofis Çiçekleri Faydaları

ofiste çiçek gerekli mi?

Yeni işe giren birine ‘tebrikler çiçeği’ gönderilmesinin sebebi de yine pozitif etkidir. Desteğinizi dile getiren, yalnız değilsin ben her daim seninle gurur duyuyorum diyen adeta arkadaşlardır çiçekler. Kişinin masasından en azından bir çiçek bulunması kendisini daha iyi hissetmesine yardımcı olur. Ofis masa çiçekleri sadece masada duran süsler değildir. Çiçeğin olduğu yerde hayat vardır çünkü! Onların nefes aldıklarını hissedebilirsiniz. Bu, insanların doğayla birlikte olma içgüdüsünün sonucudur.

 • Günümüzde bir beyaz yakalının en az 8 saati iş yerinde geçmektedir. Bu süre aslında hiç de kısa değil ve iş stresi yer yer gergin anlar doğurabiliyor. Bu oldukça doğal bir durum. Bu gibi durumlarda çiçeklerin insan psikolojisindeki etkisi ise inkar edilemez bir gerçek.
 • İşine aşık olan insanlar bile zaman zaman bunalabilirler ve motive olmaya ihtiyaç duyarlar. Böyle zamanlarda masaya gelen bir buket çiçek, tüm kötü enerjiyi alıp bambaşka yerlere götürür. Siz de “İş yerinde kuruyup gidiyorum” demek yerine hem üretkenliğinizi ve yaratıcılığınızı artırın hem de ofisinize hayat getirin; masanıza en azından bir çiçek koyun. Kendinizi mutlu etmek için illa birinden çiçek gelmesini beklemenize gerek yok.
 • Ofise çiçek gelmesinin ne kadar güzel bir duygu olduğunu biliyoruz, bu sebeple sevdiklerimizin iş yerine çiçek göndermeyi de ihmal etmemekte fayda var. En son ne zaman çok sevdiğiniz bir dostunuzu sebepsiz yere gülümsettiniz? Unutmayın, çiçek göndermek için illa özel bir gün gelmesinine gerek yok!
 • Ofis içi düzenlemesine geri dönecek olursak bu aşamada salon bitkilerini kullanabilirsiniz. Masa üstlerinde de hoşunuza giden renkte ve tipte bir çiçek seçmeniz yeterli. Bazıları bunu birkaç adım öteye götürmeyi pek seviyor ve ofis içi bahçeleri dizayn ediyor. Evet, baya çalışma masanızın yanında bir bahçe olduğunu düşünün. Ofiste masaüstü bahçeler ile ilgili daha detaylı bilgi edinmek ve nasıl yapılığını öğrenmek için buraya tıklayabilirsiniz.
 • Sonuç olarak ofis içerisindeki çiçeklerin herkese iyi geldiği aşikar. Masaları taze çiçeklerle donatabilir, mevsim çiçekleri ile her daim taze bir çalışma ortamı sağlayabilirsiniz. Eğer iş arkadaşlarınızdan alerjik reaksiyonlar gösteren var ise, polenleri az olan ve çok fazla koku yaymayan salon bitkilerini tercih edebilir, saksı çiçekleri ile ofisinizin soluk duvarlarını renklendirebilirsiniz. Bu arkadaşlarınızın olduğu bölgelerde yapay ofis çiçekleri kullanarak onları zor durumda bırakma derdinden kurtulabilirsiniz.

Sıkça Sorulan Sorular

ofis bitkileri
 • Ofise hangi çiçek alınır?

Ofisler için en çok tercih edilen saksı çiçekleri orkide, barış çiçeği, bambu, tropic snow ve bonsaidir. Ayrıca son yılların en çok ilgi gören çiçek tasarımlarından teraryumlar da gün geçtikçe daha çeşitli formlarda karşımıza çıkabiliyor. Her biri farklı bir hikayeyi bünyesinde barındıran minyatür bahçeler, ofislerin son favorilerinden diyebiliriz. Bunlar dışında Aloe Vera, yasemin, kaktüs, dağ kekiği, yelken çiçeği gibi birçok türü ofiste tercih edebilirsiniz.

 • Güneş istemeyen çiçekler hangileri?

Ofislerde güneş sorunu varsa, bu alanlar için güneş ihtiyacı az olan bitkiler tercih edilmelidir. Bu bitkiler; Sansevieria, Zamioculcas Zamiifolia, Aglaonema, Dieffenbachia, Hedera Helix, Chlorophytum Comosum, Aspidistra Elatior, Calathea türleri olabilir.

 • Yeni iş hangi çiçek?

Sevdiklerinizin yanında olduğunuzu göstermek için çiçekler yeni bir başlangıçta harika aracılardır. Yeni iş tebriği için orkide, nergis, karanfil, beyaz gül, papatya, lavanta, gerbera türleri arasında seçim yapabilirsiniz.

Ofis çiçekleri ve ev bitkileri başta olmak üzere tüm yaşam alanları için ihtiyacınız olan çiçekleri Çiçeksepeti’nde bulabilirsiniz. Okumayı seveceğiniz diğer bazı yazılarımız:

Ümit Şimşek

1991 yılında dünyaya gelen Ümit Şimşek, ilköğretim ve lise eğitimini Ankara’da tamamladı. Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi’nde Radyo,Tv ve Sinema lisans eğitimi aldıktan sonra reklam ajanslarında New Media Expert, Copywriter pozisyonlarında çalıştı. 2020 yılından itibaren ÇiçekSepeti’nde Copywriter pozisyonunda elektronik, teknoloji, hobi, takı, saat, parfüm, moda başta olmak üzere farklı alanlar ve konularda içerik üretmeye devam etmektedir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir