Ofis İçindeki Çiçeklerin Verime Etkisi Var mı?


0

Çiçeklerin bulundukları ortama verdikleri enerji hakkında olan konuşmalara daha önce defalarca maruz kalmışsınızdır. Ancak bu söylenenlerin ne kadarı doğru? Bilimsel bir dayanağı var mı? Bu yazımızda aklınızdaki soru işaretlerini yanıtlamaya çalışacağız.

Düşünülenin aksine işi olan tek canlı insanlar değil, çiçeklerin de işi var; hatta hiç bitmiyor onların işi. Size mesaj taşıyorlar, ortamınızı güzelleştiriyorlar, sizi gülümsetiyorlar ve yaratıcılığınızı artırıyorlar. Sadece lafta değil bu söylediklerimiz, bilimsel olarak da kanıtlanmış gerçekler. Çiçek dünyası ile ilgili dünyanın her yerinde haber olmuş çok önemli bir araştırma var. ABD’nin Teksas eyaletinde bulunan A&M Üniversitesi’nin Amerikan Çiçekçiler Birliği iş birliği ile 101 katılımcı üzerinde yaptığı bir araştırma mevcut. Bu araştırma 8 ay sürüyor ve çiçekler ile bitkilerin iş hayatı ve iş yerinde yarattığı etki araştırılıyor.

ofiste çiçek etkisi
Görsel: Bloomandwild

Araştırma sürecinde hem kadın hem de erkeklerden oluşan 101 kişiyi iki gruba ayırıyorlar. Bir gruptan çiçeklerin ve bitkilerin olduğu, kısacası bitkilerle dekore edilmiş bir ofiste yaratıcılık ve üretkenlik gerektiren bir proje üzerinde çalışmaları isteniyor. Diğer gruptan da aynı işi hiçbir bitki ya da çiçeğin bulunmadığı bir ofiste yapmaları…

Gelelim ortaya çıkan sonuca. Bu kısmı okumadan önce tahminleri de alalım. 🙂

İlk gruba oy verenler, tebrikler kazandınız! Elbette çiçeklerle dekore edilmiş ofisteki grubun yaratıcılık, üretkenlik ve süreklilik konusunda diğer gruba göre daha başarılı oluyor.

ofis içerisinde çiçek
Görsel: Pinterest

Bu durumla ilgili “Araştırmamız gösteriyor ki çalışma ortamına çiçek eklemek çalışanlar üzerinde ciddi bir fark yaratıyor” diyor Teksas A&M Üniversitesi’nde Sağlık Sistemleri ve Tasarım bölümü başkanı; aynı zamanda da bu araştırmayı yürüten bir davranış bilimci olan Dr. Roger Ulrich. Ulrich, “Çalışanların üretkenliği, yeniliklerle ilgili fikirleri ve problem çözümündeki yaratıcı fikirleri gözle görülür biçimde artıyor. Bu da zaten iş hayatındaki başarının anahtarı değil midir?” diye de ekliyor araştırma ile ilgili olan yorumuna.

Aslında bunu anlamak ya da fark etmek çok zor değil. Girdiğiniz bir ofisin girişinde çiçeklerle karşılaşmak istemez misiniz? Baktığınız masana bir çiçek görmek istemsizce mutlu etmez mi sizi? Ya da hasta ziyaretine hep çiçeklerle gideriz, değil mi? Peki neden? Sadece kibarlıktan değil tahminen. Her alışkanlığın geçmişte yaşanmış bir tecrübeden geldiği söylenir. Çiçeklerin hastaların iyileşme sürecinde büyük etkisi olduğu da birçok araştırma ile kanıtlanmaya çalışılmıştı zaten.

Geçmiş olsun çiçeği göndermenin incelikleri yazımızı okumayı unutmayın.

Yeni işe giren birine ‘tebrikler çiçeği’ gönderilmesinin sebebi de yine pozitif etkidir. Desteğinizi dile getiren, yalnız değilsin ben her daim seninle gurur duyuyorum diyen adeta arkadaşlardır çiçekler. Kişinin masasından en azından bir çiçek bulunması kendisini daha iyi hissetmesine yardımcı olur bu sebeple. Ofis masa çiçekleri sadece masada duran süsler değildir. Çiçeğin olduğu yerde hayat vardır çünkü! Onların nefes aldıklarını hissedebilirsiniz. Bu, insanların doğayla birlikte olma içgüdüsünün sonucudur.

ofiste panda
Görsel: Giphy

Günümüzde bir beyaz yakalının en az 8 saati iş yerinde geçiyor. Bu süre aslında hiç de kısa değil ve iş stresi yer yer gergin anlar doğurabiliyor. Bu oldukça doğal bir durum. Bu gibi durumlarda çiçeklerin insan psikolojisindeki etkisi ise inkar edilemez bir gerçek. İşine aşık olan insanlar bile zaman zaman bunalabilirler ve motive olmaya ihtiyaç duyarlar. Böyle zamanlarda masaya gelen bir buket çiçek, tüm kötü enerjiyi alıp bambaşka yerlere götürür. Siz de ‘İş yerinde kuruyup gidiyorum’ demek yerine hem üretkenliğinizi ve yaratıcılığınızı artırın hem de ofisinize hayat getirin; masanıza en azından bir çiçek koyun. Kendinizi mutlu etmek için illa birinden çiçek gelmesini beklemenize gerek yok. Ofise çiçek gelmesinin ne kadar güzel bir duygu olduğunu biliyoruz, bu sebeple sevdiklerimizin iş yerine çiçek göndermeyi de ihmal etmemekte fayda var. En son ne zaman çok sevdiğiniz bir dostunuzu sebepsiz yere gülümsettiniz? Unutmayın, çiçek göndermek için illa özel bir gün gelmesinine gerek yok!

Ofis içi düzenlemesine geri dönecek olursak bu aşamada salon bitkilerini kullanabilirsiniz. Masa üstlerinde de hoşunuza giden renkte ve tipte bir çiçek seçmeniz yeterli. Bazıları bunu birkaç adım öteye götürmeyi pek seviyor ve ofis içi bahçeleri dizayn ediyor. Evet, baya çalışma masanızın yanında bir bahçe olduğunu düşünün. Ofiste masaüstü bahçeler ile ilgili daha detaylı bilgi edinmek ve nasıl yapılığını öğrenmek için buraya tıklayabilirsiniz. Ofisler için en çok tercih edilen saksı çiçekleri orkide, barış çiçeği, bambu, tropic snow ve bonsaidir. Ayrıca son yılların en çok ilgi gören çiçek tasarımlarından teraryumlar da gün geçtikçe daha çeşitli formlarda karşımıza çıkabiliyor. Her biri farklı bir hikayeyi bünyesinde barındıran minyatür bahçeler, ofislerin son favorilerinden diyebiliriz.

ofis masasında çiçek
Görsel: funflowerfacts

Sonuç olarak ofis içerisindeki çiçeklerin herkese iyi geldiği aşikar. Masaları taze çiçeklerle donatabilir, mevsim çiçekleri ile her daim taze bir çalışma ortamı sağlayabilirsiniz. Eğer iş arkadaşlarınızdan alerjik reaksiyonlar gösteren var ise, polenleri az olan ve çok fazla koku yaymayan salon bitkilerini tercih edebilir, saksı çiçekleri ile ofisinizin soluk duvarlarını renklendirebilirsiniz. Bu arkadaşlarınızın olduğu bölgelerde yapay ofis çiçekleri kullanarak onları zor durumda bırakma derdinden kurtulabilirsiniz. Ayrıca yeni işe başlayan yakınlarınıza olan desteğinizi çiçeklerle dile getirmek için Çiçek Sepeti’nin yeni iş çiçekleri kategorisini incelemeyi unutmayın.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ÇiçekSepeti

2006 yılında kurulan Ciceksepeti.com, Türkiye dışında 4 farklı ülkede faaliyet gösteren, 145 franchise noktasına sahip, 450+ çalışanı olan, bir Türk firmasıdır. Online çiçek & hediye sektöründeki liderliğini ve tecrübesini, pazaryeri modeliyle birleştiren Ciceksepeti.com, bugün ulaştığı noktada 20 bin kategoride 9 milyondan fazla ürün listelemektedir. Türkiye'nin en büyük çiçek sitesinde şimdi aradığınız tüm ürünler Var Var!