Kendin Yap (DIY)

Ofiste Masaüstü Bahçe Tasarımı Nasıl Yapılır?

Kim istemez ki hava güzel olduğunda alıp bilgisayarını çimlere yayılıp çalışmayı ya da bahçe içinde çiçekler ve kuş sesleriyle temiz hava almayı…

Maalesef birçoğumuz böyle bir rahatlığa sahip değiliz.

Günün önemli bir bölümünü, hayatımızın büyük bir kısmını geçirdiğimiz ofislerimizin dört duvarı arasında bir masaüstü bahçe fena olmazdı hani. Biz bu fikri çok sevdik.

Fransa’da bir şirket sahibi, yaz başında yaşanan olaylardan sonra (sel, siyasi ve sosyal gerilim) moral amacıyla çalışanlarına ofislerini diledikleri gibi dekore etmelerini söyledi. Bunun üzerine kollarını sıvayan ekip, ofislerine bir masaüstü bahçe tasarladı. Uzun saatler boyunca elektronik aletler etrafında çalışmanın sağlığı tehdit ettiği ortamı doğal ve sağlıklı bir ortama çevirmek isteyen ekibin, çalışma alanlarının biraz olsun nefes almasını sağlayan bitkilerle donattıkları masayı hazırlamak hem çok kolay oldu hem de mali açıdan oldukça hesaplıydı.

ofis13

Bu projeyi ilk olarak 2008’de hayata geçiren Norveç, ofislerde bitkilerin arttırılmasıyla ilgili bir araştırma yapmıştı.

Projenin oluşturulmasında bazı faktörler ele alındı.

  • Verimlilik
  • Devamsızlık
  • Ruhsal ve fiziksel stres (gürültü, ısı, hava kalitesi)

Bu durumlar göz önüne alınarak bitki sayısı ofislerde artırıldı.

Sonuç olarak;

 Çalışanların verimliliğinin arttığı, fiziksel ve ruhsal streslerinin azaldığını, yapılan işin kalitesinin arttığı gözlemlendi.

Masaüstü Bahçe Nasıl Yapılır?

1- İlk adım, ofisinizde bolca ışık alan bir alan seçmek olacak.

masaüstü bahçe

2- Kabaca bir taslak çizerek bahçenizin nasıl olacağına karar verin.

3- İş güvenliği ve hijyen uzmanınız varsa projenizi anlatın ve ofis içerisinde herhangi bir problem yaratmayacağından emin olun.

4- Bahçeyi oluşturacağınız yüzeyi oluşturmak için karton, mukavva ve bant gibi malzemelerinizi hazır edin.

ofis2

5- Saksı bitkileri tercih edin. Özellikle kaktüs çeşitleri, elektronik aletlerden yayılan radyasyonu azaltmaya yardımcı olacaktır.

ofis6

6- Kartonla oluşturduğunuz alana yapay çim halı yayın.

ofis10

ofis11

ofis12

Kaynak: viking blog

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir