Öğretmene Hediye Edilebilecek Kitaplar Nelerdir?


Öğretmene alınabilecek en güzel hediyelerden biri de kitaplardır. Onlara olan sevgi ve saygımızı dile getirebilecek, bizlere verdikleri emekler için teşekkür edebileceğimiz, kıymetli hediyeler.

Kitaplarla tanışmamız okuldan çok önce başlar. Nedense ilgi çekici gelir çocuklara kitaplar. Resimler, yazılar, anlaşılmayan ve anlaşılmayı bekleyen kocaman bir dünya gibi. Bize okumayı öğreten öğretmenlerimiz olduğundandır belki de, kitaplar en çok yakışan hediyelerdendir öğretmenlere. Bu yazıda size okunması gereken, okunduktan sonra da kütüphanelerde bulunması gereken kitaplardan bir liste hazırladık.

1 – Nutuk – Mustafa Kemal Atatürk
Nutuk - Mustafa Kemal Atatürk

Başöğretmenimiz Mustafa Kemal Atatürk’ün kaleminden Nutuk, bir öğretmene verilebilecek en kıymetli kitaptır. Mustafa Kemal’in ‘Milli Mektepler Baş Öğretmenliği’ni kabul ettiği gün olan 24 Kasım’da kutlanan Öğretmenler Günü için seçilebilecek bu önemli kitapta Atatürk; geçmişi, geleceğe rehber olabilecek şekilde anlatmış ve adeta tüm vatandaşlarına bir kılavuz niteliğinde yazmıştır.

2 – Uçurtma Avcısı – Khaled Hosseini

Uçurtma Avcısı - Khaled Hosseini

2007 senesinde ABD yapımı bir filmi de çekilen Uçurtma Avcısı kitabı, birçok ülkede en çok okunanlar listesinde yerini almıştır. Afgan yazar (Khaled Hosseini) Halit Hüseyni’nin İngilizce olarak yazdığı kitap, bu özelliği ile de oldukça önemlidir. Arkadaşlığı, ihaneti, savaşı, varlığı ve yokluğu derinden hissettiren bu kitap biraz hüzünlü ancak okunmaya değer.

3 – Suç ve Ceza – Fyodor Mihailoviç Dostoyevski
Suç ve Ceza - Fyodor Mihailoviç Dostoyevski

Dostoyevski’nin en önemli eserlerinden biri olan Suç ve Ceza, masumiyeti de acımasızlığı da derinden hissettiren bir kitap. Kitabı okurken karakter ile bütünleşebileceğiniz kadar realist bir bakış açısı ile yazılmış. Artık klasikleşmiş olan bu kitap birçok öğretmen tarafından okunmuştur ancak okumayanlar veya kütüphanesinde yer vermek isteyenler için ideal bir hediye.

4 – Tutunamayanlar – Oğuz Atay
Tutunamayanlar - Oğuz Atay

Büyük usta Oğuz Atay’ın birçok dizide replikleri geçen kitabı “Tutunamayanlar” her zaman popüler bir eser olmuştur. Kitabın bir noktasından sonra neredeyse her satırı bir hayat dersi olabilecek diyaloglar ile doludur. TRT Roman Ödülünü kazanan bu kitap aynı zamanda Oğuz Atay’ın ilk romanı olma özelliğine sahiptir.

5 – Simyacı – Paulo Coelho
Simyacı - Paulo Coelho

Simyacı bir klasiktir. İçindeki çocuğu ara sıra gün yüzüne çıkarıp ona öğütler vermeden yaşamasına imkan veren herkesin ara sıra okumaktan keyif aldığı bir kitaptır. 20’den fazla ülkede satışa çıkarak rekor sayıda bir başarı elde etmiştir. Mutluluğu uzaklarda aramayan, arayan kişilere de ışık tutan bir kitaptır Simyacı ve öğretmenlere verilebilek güzel bir hediye önerisidir.

6 – Olasılıksız – Adam Fawer

Olasılıksız - Adam Fawer

Her şeyin aslında bir açıklaması olduğuna inananların hayranlıkla okuyacağı, bir solukta bitireceği enfes bir kitap Olasılıksız. Aklından, kalbinden geçenin karşısına çıkması durumunda bu duruma şaşıranların okudukça daha da şaşıracağı bir kitap. Bu kitabın ardından yazarın “Empati” adlı kitabını da bir solukta okuyacbilirsiniz

7 – Bin Muhteşem Güneş – Khaled Hosseini
Bin Muhteşem Güneş - Khaled Hosseini

Bu listede yer alan 2. Khaled Hosseini kitabı “Bin Muhteşem Güneş”  Uçurtma Avcısı kitabının ardından beklentiyi karşılayan bir yapıt olmuştur. Elbette bu kitaba da bir film çekilmesinde geç kalınmamış. Bu sefer iki çocuk değil de, kaderleri birbirine rastlayan iki kadının hikayesi yer almış kitapta. Aşk da var bu kitapta, özlem de. Arkadaşlık da var aile bağları da.

8 – Şeker Portakalı – Jose Mauro de Vasconcelos
Şeker Portakalı - Jose Mauro de Vasconcelos

Ve bir klasik daha… Bir çocuğun bakış açısı ile hayatı tahlil edebilmenize yardımcı olacak oldukça sevilen bir kitap. Yazarın en bilinen ve birçok dile çevrilen kitabı ülkemizde de en çok okunan kitaplar arasında yerini almakta. Jose Mauro de Vasconcelos bu kitabı 48 yaşındayken sadece 12 günde yazmış. Yazarlık yapmadan önce birçok işte çalışan Vasconcelos, kendisini ünlü yapan bu kitabı yazarken de eski tecrübelerinden ilham almış.

9 – Küçük Prens – Antoine de Saint-Exupery
Küçük Prens - Antoine de Saint-Exupery

Küçük Prens adeta bir başucu kitabıdır. Her okuduğunuzda farklı bir his yaşatabilir. Herkesin kütüphanesinde yerini alması gereken kitaplardan biridir. Yetişkinler için yazılmış bir çocuk kitabı olan Küçük Prens, içimizdeki çocuğun ne zaman yara aldığını hissetsek okumamız gereken bir kitap.

Bu eserin bizim için bir önemli noktası ise çeviri yapan kişiler. Tomris Uyar ve Cemal Süreya’nın birlikte çevirdiği, adeta bir sevdanın hatırası niteliğinde.

10 – Saatleri Ayarlama Enstitüsü – Ahmet Hamdi Tanpınar

Saatleri Ayarlama Enstitüsü - Ahmet Hamdi Tanpınar

Tekrar tekrar okunmaya değer olan bir başka kitap da Saatleri Ayarlama Enstitüsü. Doğu ve batı arasındaki ilişkiyi, modernleşen Türkiye’yi biraz da dalga geçer gibi eleştiren bu kitap Ahmet Hamdi Tanpınar’ın kendine has üslubu ile şekillendirdiği bir eserdir.

11 – Ölü Canlar – Nikolay Vasilyeviç Gogol
Ölü Canlar - Nikolay Vasilyeviç Gogol

Rus klasikleri denildiği zaman ilk akla gelen kitaplardan biridir “Ölü Canlar” Bir ikon olan Gogol’un, kendine ilham aldığı bir başka ekol olan Puşkin’den ilham alarak yazmaya başladığı kitabıdır. Puşkin’in önerdiği konu üzerine Ölü Canlar’ı kaleme alan Gogol, dönemin Rusya’sını anlatmaktadır. Kitap normalde 3 ciltten oluşacak şekilde tasarlanıyor. İlk ciltten tam 10 yıl sonra gelen 2. cilt yazar tarafından yakılıyor ve kitap hiç tamamlanmıyor. Buna rağmen hikaye bütünlüğü bozulmuyor.

12 – Martı Jonathan Livingstone – Richard Bach
Martı Jonathan Livingstone - Richard Bach

Kütüphanelerin vazgeçilmezlerinden bir diğer elemanımız da “Martı” Herkesin en az bir kere okuması gereken bu öykü kitabı özgürlüğü konu alır. Bütün engelleri aşarak, bütün kaideleri yıkarak, en kıymetli varlığımız olan özgürlüğü içimizde hissetmemizi sağlar. Asla vazgeçmemeyi öğütler bu kitap. Bilhassa öğretmenliğinin ilk yıllarında olan sevdiklerinize moral bulup cesaret aşılayabilecek bir kitap hediye etmek isterseniz tercih edilebilir.

13 – Her Şey Seninle Başlar – Mümin Sekman
Her Şey Seninle Başlar - Mümin Sekman

Gelelim klasiklerden olmayan nispeten yeni bir kitaba. Bir kişisel gelişim kitabı olan Her Şey Seninle Başlar, son yılların en iddialı kitaplarından biridir. “Hayatta ya tozu dumana katarsın, ya da tozu dumanı yutarsın.” mottosunun işlendiği bu kitap daha özgüvenli, cesur ve güçlü olabilmeniz için gerekli motivasyonu sağlamanıza yardımcı olacak.

14 – Monte Kristo Kontu – Alexandre Dumas
Monte Kristo Kontu - Alexandre Dumas

Alexandre Dumas’ın en bilinen romanlarından biridir Monte Kristo Kontu. Birçok hissi içerisinde barındırır ve okuyucusunda da çeşitli hisleri harekete geçirir. Bir klasik olan kitabın elbette bir de filmi mevcuttur. Bildiğiniz gibi sinema sektörü güzel kitapları mutlaka değerlendirir.

15 – Kürk Mantolu Madonna – Sabahattin Ali

Kürk Mantolu Madonna - Sabahattin Ali

Bir yerde en iyi kitaplardan bahsediliyorsa o listede olmazsa olmaz elbette Kürk Mantolu Madonna’dır. Sabahattin Ali’nin en çok satan ve yıllardır kitapçıların en çok satanlar listelerinden düşmeyen kitabı, önyargıları kırarak insanları değerlendirmemiz gerektiğini bizlere hatırlatır. Aslında herkes kıymetlidir. Herkes özeldir. Herkesin bilmediğimiz bir yaşantısı, bir ışığı vardır. Her öğrenci özeldir, sınıfta en vasat konumda duran, sesi çıkmayan bir çocuk bile kendi içinde fırtınalar koparabilir.

Kitaplar en özel hediyelerdendir. Ancak bir kitabı hediye etmeden önce, kitabı sizin de okumuş olmanız gerekir. İster kişinin severek okuduğu bir yazara ait olan kitaplar olsun ister yeni çıkmış kitaaplar, öncesinde okumadan birine kitap tavsiye etmemelisiniz. Çünkü hediye verdiğiniz kitap sizi yansıtır. Bir mesaj içerir. En kıymetlki kitaplar ise çok karalanmadan üzerinde o ana dair anılar bırakılan kitaplardır. Bir fotoğra, bir not bulmak ne güzel şeydir kitabın içinde…

Ve tabii kitap hediye ederken kapak sayfasında sizden bir not bırakabilirsiniz. Öğretmenlerinize veya öğretmen yakınlarınıza hediye alırken kitap seçeneğini de değerlendirmeyi, kitapları da okurken yanında keyifle yenebilecek çikolatalar ile göndermeyi unutmayın 🙂


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir