Çiçek Bakımı

ORGANİK ÇİÇEK NEDİR? NEDEN ORGANİK ÇİÇEK TERCİH EDİLMELİDİR?

Özellikle kimyasal maddelerin doğaya salınımının artışı, hazır gıdalar ile ilgili gün aşırı duyduğumuz haberler, içlerinde ne olduğunu bilmediğimiz gıda maddeleri derken, organik kavramının önemi hepimiz için daha da arttı. 

Organik tarım ve organik besinler dünyada olduğu gibi Türkiye’de de oldukça yaygın ve dikkat edilen bir konu. Sadece gıdalar değil, kozmetik malzemeleri, kıyafetler derken hayatımıza yeni bir kavram daha geldi: Organik Çiçek. Organik çiçekler ve organik çiçek üretimi görece daha yeni kendine bir yer bulmaya başladı. Yurtdışındaki trendlerden biri olan organik çiçekler Türkiye’de de yerini almaya başlıyor.

Organik çiçek nedir?


organik-cicekOrganik çiçek nedir diyenler için; tarım ilacı ve kimyasal maddeler kullanılmadan yetiştirilen çiçeklere organik çiçekler diyebiliriz. 

Türkiye her ne kadar çiçek ihracatı yapan bir ülke olsa da ithal ettiği çiçekler de oldukça fazla . Hem ihracat hem de ithalat için uzun süren yol ve taşıma sırasında çiçeklerin tazeliklerini koruması adına ister istemez kimyasal ürünler kullanılıyor.

Kesme çiçek sektörü, zirai kimyasalların en çok kullanıldığı sektördür ve yasal olarak kullanılmasına izin verilen binlerce zirai kimyasal vardır.

Tohumların çimlenme gücünün arttırılması, soğuğa ve sıcağa karşı dayanıklılığın arttırılması gibi sebeplerden ötürü kullanılan bu maddeler elbette tamamen çevreci değiller. 

Neden organik çiçek?

  • Organik tarımın asıl amacı zirai kimyasalları kullanmayarak çevre kirliliği ile mücadele etmenin ve önüne geçmenin yanı sıra sağlıklı beslenmek ve çocuklarımıza miras olarak ‘sağlıklarını’ bırakmaktır.

  • Organik çiçek alarak genel anlamda organik sektöre destek vermiş olursunuz.

  • Sevdiğiniz kişiye organik çiçek aldığınızda o kişinin kimyasallara maruz kalmadığından emin olursunuz.

  • Organik çiçekler organik olmayan çiçeklere göre daha uzun ömürlüdür. Verdiğiniz ya da gönderdiğiniz çiçeğin daha uzun süre hayatta kaldığına emin olabilirsiniz.

  • Organik çiçek alarak bu çiçeklere talebi artırmış; bu sebeple üretimlerini de artırmış olursunuz.

Organik olmayan çiçeklerle ilgili gerçekler

organik çiçek - 2

  • Organik olmayan çiçek satan çiçekçilerde deri yangısı adı verilen hastalığın görülmesi oldukça yaygındır.

  • Organik olmayan çiçekleri ellemeniz ya da koklamanız durumunda bu zehirli kimyasallarla temas etmiş olursunuz.

  • Bu alanda çalışan işçilerin kıyafetlerine dahi sinen zehirli kimyasallar hem kendileri hem de çevresindekiler için tehlikelidir.

Kimyasal maddelere ihtiyaç duymadan, sağlıklı yaprakları olan ve böceklerden korunabilen çiçekler yetiştirmek imkansız değil aslında. Sadece çiçeklerimize bir takım teknikler kullanarak bakım yapmamız gerekiyor.

Doğal yollarla çiçek bakımı için “Ev çiçekleri ve bahçeniz için pratik bilgiler” yazımıza göz atabilirsiniz.

ÇiçekSepeti

2006 yılında kurulan Ciceksepeti.com, Türkiye dışında 4 farklı ülkede faaliyet gösteren, 145 franchise noktasına sahip, 450+ çalışanı olan, bir Türk firmasıdır. Online çiçek & hediye sektöründeki liderliğini ve tecrübesini, pazaryeri modeliyle birleştiren Ciceksepeti.com, bugün ulaştığı noktada 20 bin kategoride 9 milyondan fazla ürün listelemektedir. Türkiye'nin en büyük çiçek sitesinde şimdi aradığınız tüm ürünler Var Var!

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir