Kendin Yap (DIY)

Origami Tekniği ile Evde Yapabileceğiniz Ürünler

Origami, Japon kültürünün en bilindik sanatlarından biridir. Göründüğü kadar zor olmayan origami tekniği ile yapabileceğiniz pek çok farklı tasarım vardır. Biz de yeni bir hobi edinmek isteyenler, boş vakitlerini değerlendirmek isteyenler ve kendini origami tekniğinde geliştirmek isteyenler için rehber olacak bir yazı hazırladık. “Origami tekniği ile neler yapabilirim?, “Origami nasıl yapılır?” gibi soruları ve çok daha fazlasını yazımızda bulabilirsiniz!

Origami Tekniği ile Yapabileceğiniz Tasarımlar

Origami Tekniği Nedir?

Ori (katlamak) ve gami (kağıt) kelimelerinin bir araya gelmesiyle oluşan Origami, kağıt katlama sanatı olarak da biliniyor. Origami, hemen her yaşta insanın kolayca deneyebileceği sanatlardan biridir. Hem çocuklar için hem de büyükler için olan bu sanat dalı, el becerisi ve yaratıcılığı geliştirir. Origami sanatı, Japon kültüründe oldukça önemli bir yere sahiptir. Origami tekniğinin temelinde, kelime anlamında da göründüğü gibi kağıt var. Yani bu teknikte ek olarak makas veya yapıştırıcı kullanmanız gerekmiyor. Kağıdı katlaya katlaya, tek parçadan muhteşem bir ürün elde edebiliyorsunuz.

Origami ile yapabileceğiniz ürün sayısı da oldukça fazla. Origami sanatı ile sadece dekoratif amaçlı ürünler değil çocuklar için çeşitli oyuncaklar da yapabilirsiniz. Filler, zürafalar, turnalar, kelebekler, kalpler, aslanlar… Pek çok farklı şekli origami tekniği ile elde etmeniz mümkün. Origami tekniğiyle uğraşmanın ayrıca pek çok faydası da bulunuyor:

  • Özellikle çocukların el ve parmak kaslarının gelişmesinde origaminin etkisi büyüktür. El ve parmak kaslarının gelişimine yardımcı olan origami buna bağlı olarak el-göz koordinasyonunu da geliştirir.
  • Sıradan kağıt parçalarını harika tasarımlara dönüştürmek de çocukların olgularını değiştirir. Bu sayede daha yaratıcı düşünmeye yönelirler.
  • Farklı sanat dallarıyla ilgilenmek, çocukların estetik algısını da değiştirir ve geliştirir. Dolayısıyla origami tekniğiyle ilgilenen çocukların da hayata bakış açısında gelişmeler olur.
  • Ayrıca origami sanatıyla ilgilenmek, çocukların üç boyutlu düşünmesini de sağlar.
  • Ailenin bir arada olmasını sağladığı için aile bağlarını güçlendirir.

Origami temel olarak ikiye ayrılır: Klasik origami ve parçalı origami. Klasik origami, sık sık gördüğünüz ve birazdan size örneklerle anlatacağımız origami tekniği. Parçalı origami ise tak çıkar mantığı ile yapılan daha ileri seviye bir origami tekniği. Şimdi gelin, klasik origami tekniği ile yapabileceğiniz çeşitli tasarımlara göz atalım!

Origami Tekniğiyle Yapabilecekleriniz

Origami tekniğiyle yapabileceğiniz pek çok tasarım olduğundan bahsetmiştik. Kolaydan zora, her yaşa ve seviyeye uygun farklı tasarımları bu yazımızda sizin için bir araya getirdik. Görsellerdeki adımları takip ederek istediğiniz tasarıma ulaşabilirsiniz. Ayrıca origami teknikleri kitaplarını da kullanabilirsiniz. Origami yapımı için tek ihtiyacınız olan rengarenk birkaç kağıt!

Kelebek Figürü

Origami tekniği
Origami Kelebek Yapımı

Origami tekniğiyle yapabileceğiniz tasarımlardan biri kelebek. Görseldeki adımları takip ederek sevimli, küçük ve tatlı kelebekler yapabilirsiniz. Kelebek yaparken farklı renklerde kağıtlar kullanırsanız finalde birçok renkte, göz alıcı kelebek elde edebilirsiniz. Hazırladığınız bu mini kelebeklerden masa süsü, oyuncak ya da dekoratif figür yapabilirsiniz. Kelebeklerin uçlarına küçük delikler açarak deliklere ip bağlayabilirsiniz. Böylece farklı, sallanan bir süs elde edebilirsiniz. Ayrıca Sevgililer Günü gibi özel günlerde de bu tarz figürleri hediyenizin yanına ya da hediye paketinize ekleyebilirsiniz.

Epoksi ile Evde Yapabileceğiniz Dekoratif Ürünler

Origami Kurbağa

Origami tekniğiyle kurbağa yapımı
Origami Kurbağa Yapımı

Yeşil rengiyle ve çıkardığı ses ile kurbağalar, çocuklar sık sık dikkatini çeken canlılardandır. Origami tekniği ile yapacağınız kurbağa figürü de oldukça eğlenceli ve dikkat çekici olur. Hem sevimli hem eğlenceli olan kurbağa için yukarıdaki adımları takip edebilirsiniz. Tüm katlama işlemleriniz bittiğinde zıplayan bir kurbağa elde edeceksiniz!

Seramik Hamuru ile Evde Yapabileceğiniz Dekoratif Ürünler

Turna Yapımı

Origami sanatı ile tasarım ürünler
Origami Tekniğiyle Turna Yapımı

Ve sırada, origami tekniği denince akla ilk gelen figürlerden biri olan turna var! Turna, origami için oldukça özel bir figürdür. Japonya’da yaşayan insanlar için turna, uzun ve sağlıklı bir yaşamın simgesidir. Dolayısıyla turnayı çok severler ve onlar için yeri ayrıdır. Hatta pek çok efsanede de turnadan bahsedilir. Origami tekniğiyle yapacağınız turnalar sayesinde evde çeşitli süsler oluşturabilirsiniz. Örneğin çocuk odalarında tavandan sarkan turna figürleri yaparak odayı renklendirebilirsiniz. Ayrıca çalışma masasına turna figürleriyle masa süsü yapabilirsiniz. Görseldeki adımları takip ederek siz de muhteşem turnalar oluşturabilirsiniz. Ayrıca yine farklı renkte kağıtlar kullanarak çeşitli tasarımlar da yapabilirsiniz.

Evde Taş Boyama Etkinliği

El Sanatları ile Zürafa Yapımı

Origami tekniği
Origami Tekniğiyle Zürafa Yapımı

Yine sevimli bir oyuncak var karşımızda! Origami tekniğiyle yapabileceğiniz eğlenceli figürlerden biri de zürafalardır. Upuzun boylarıyla çocukların dikkatini çeken zürafalar, oyuncak olarak da oldukça eğlencelidir. Zürafayı tek renk kağıttan yapabileceğiniz gibi yaptığınız zürafayı sonradan da boyayabilirsiniz. Boyama esnasında ona benekler ekleyerek daha çok zürafa gibi görünmesini sağlayabilirsiniz. Çocuklarla birlikte origami tekniğini kullanarak yapacağınız zürafalar sayesinde keyif dolu vakitler geçirebilirsiniz!

Amigurumi Tekniği (Oyuncak Yapma Sanatı) ile Yapabileceğiniz Farklı Ürünler (DIY)

Origami Yengeç

Origami tekniği yengeç yapımı
Origami Tekniğiyle Yengeç Yapılışı

Ve son olarak eğlenceli bir yengeç yapımından bahsedelim! Yan yan yürüyüşleriyle yengeçler, oldukça sevimlidir. Bu sevimli hayvanların oyuncak versiyonlarını yaparak çocuklarınızla birlikte evde keyifle oynayabilirsiniz. Sevimli, yapımı kolay ve eğlenceli bir oyuncak olarak origami yengeci tercih edebilirsiniz. Çocuğunuzla birlikte görseldeki adımları takip ederek sevimli yengece ulaşabilirsiniz!

Evde Kavanoz Süsleme Etkinliği

Çiçekler, hayvanlar, duvar süsleri, dekoratif ürünler… Bunların hepsini origami tekniği ile yapabilirsiniz! Origami ile tanışmak için ihtiyacınız olan her şeyi ÇiçekSepeti‘nin geniş ürün yelpazesinde online olarak inceleyip satın alabilirsiniz. Böylece oturduğunuz yerden hem kendinizi hem de çocuğunuzu yeni bir hobiyle tanıştırabilirsiniz!

Aybüke

1998 yılında dünyaya gelen Aybüke, ilköğretim ve lise eğitimini Kocaeli'de tamamladı. Ardından üniversite eğitimini Marmara Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı bölümünde başarıyla gerçekleştirdi. Çeşitli ajanslarda ve dergilerde sosyal medya uzmanlığı, içerik üretimi, editörlük gibi işlerde çalıştı. 2020 itibarıyla ÇiçekSepeti'nde Copywriter olarak çalışmaya başladı. Şu an hala ÇiçekSepeti bünyesinde Ev&Yaşam, Yapı&Market, Süpermarket, Hediye, Hobi ve benzeri alanlarda içerik üretimi yapmaya devam ediyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir