Orkide Bakımı Nasıl Yapılmalı?


Dünyanın en büyük ikinci familyası olan Salepgiller familyasının bir üyesi olan orkidelerin, dünya üzerinde 20000’den fazla çeşidi olduğu biliniyor. Özellikle Türkiye’de doğal olarak yetişen orkideler, belli bölgelerde sera ve salon yetiştiriciliğiyle de görülüyor.


Orkideler, benzer çiçeklere göre çok daha uzun ömürlü olup tropik ve yarı tropik bölgeleri sever. Ev çiçeklerinden bir diğer farkı ise çeşitlerine göre yapraklarının sabit olmayıp gerçekten güzel figürler verebilecek şekilde olması kabul edilebilir. Onlar için ‘başlı başına bir sanatıçı’ sözü hiç de yanlış olmaz!


Şekilden şekile yapraklarıyla bizlere adeta görsel şölen sunan orkideler, hediye olarak da günümüzde tercih edilen çiçekler arasında!


Peki bir orkideyi alırken nelere dikkat etmeliyiz ? ‘Orkide ne tür sorumlulukları bizlerle beraber getiriyor’ ve ‘orkide bakımı nasıl yapılır’ gibi sorular geliyor akla.


Öncelikle, orkideler nemi seven bitkilerdir. Onlara nemli ortam sunmak ilk görevlerimiz arasında geliyor. Bunu yapmak için orkideyi içerisini daima ıslak tutabileceğiniz çakıl taşlarıyla dolu bir kap üzerine yerleştirmekte fayda var. İlk çiçek çubuğu belirtisiyle özel orkide gübresi vermeniz orkidenin sağlıklı olarak gelişebilmesine büyük yarar sağlayacaktır.


Sulamada dikkat edilecek husus ise kendisine ailenizin bir üyesi gibi davranmanız olacaktır. Nasıl kireçli suyu aile bireyleri içim için kullanmıyorsa orkidenizde kireçten nefret edecek ve içme suyu ya da arıtılmış su isteyecektir. Suyu üstüne dökmek yerine saksıyı suyla dolu bir kovaya batırmanız daha sağlıklı dağılım sağlayacaktır. Toprak üzerine küçük ağaç kabukları atmanız ise emilimini hiç kuşkusuz yükseltecek.


Orkidelerin çiçeklerinin ortalama ömrü 2-3 ay civarında değişiyor. Soğuğa maruz bırakmanız ise çiçeklerin üzerinde lekelere neden olacak ve çiçek ömrünü kısaltıyor. Bol aydınlık bir yere koymanız onu sevindirir ama direkt güneş ışığına maruz bırakmanız yine çiçek ömrünü kısaltabilir.


Budama konusunda zorluk çekmeyeceğiniz bir türdür ama yine de burada üzerinde durmamız gereken bazı özel durumları var. Çiçeklerini döktükten sonra üçüncü boğumun üstünden normal makas ya da budama makasıyla budanması alttan çıkacak çiçeklere hayat verecektir.


Fiziksel bakımlarının yanında her canlının duyduğu bir diğer ihtiyaç da sevgidir. Sanatçı kişiliğe sahip bu çiçeklere göstereceğiniz sevgi onun hayata vereceği enerjiyi arttıracaktır. Mutlu günler dileriz.  


Yorumlar: 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş

Şifreyi Sıfırla

Back to
Giriş