Ev & DekorasyonMobilya Modası

Oyuncu Koltuğu Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler ve Ürün Önerileri

Bilgisayarlar hayatımıza girdiği günden beri çok şey değişti. İşler hızlandı, masa başında geçirilen vakit arttı ve farklı ilgi alanları ortaya çıktı. İlgi alanları arasında en çok rağbet göreni ise şüphesiz oyunlar oldu. Artık bir hobi olmanın ötesinde profesyonel bir mesleğe dönüşen bilgisayar oyunculuğu, farklı ekipmanlar gerektiren bir alan. Doğru ekipman ve uzun süren çalışmalar sonucunda e-spor alanında siz de başarılı olabilirsiniz. Peki, size ilk olarak ne lazım? Tabii ki uzun süre bilgisayar başında vakit geçireceğiniz için oyuncu koltuğu olmazsa olmaz. Gamer koltuğu olarak da bilinen oyuncu koltuğu, diğer koltuklardan biraz daha farklıdır. Bu yazımızda bu farkları ve dikkat edilmesi gereken noktaları anlatacağız.  

Profesyonel veya hobi olarak oyun oynayan herkes bilir ki bilgisayar başında vakit geçirmek aslında oldukça yorucudur. Özellikle koltuk seçiminiz yanlışsa hem istediğiniz performansı gösteremezsiniz hem de oyundan istediğiniz zevki alamazsınız. Standart bir koltuk üzerinde 2-3 saat zaman geçirmek normal hissettirecek fakat süre uzadıkça rahatsızlığınız artacaktır. Fakat oyuncu koltukları, özel yapıları ve destekleri sayesinde bu süreyi oldukça uzun saatlere çıkarır. Rahat etmenizi sağlar ve oyun konsantrasyonunuzu artırır.

Oyuncu Koltuğu Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Oyuncu koltuğu alırken dikkat edilmesi gerekenler
Farklı markalar tarafından üretilen oyuncu koltukları, farklı özellikleri ile ön plana çıkar. Yaklaşık 15 saate kadar kesintisiz oyun oynayabileceğiniz bu koltukları seçerken aşağıda yer alan noktalara dikkat etmeniz faydalı olacaktır.
  • Oyuncu koltuğu ergonomik olmalıdır. Genelde oyuncu koltuğu alırken ilk olarak tasarım ve rengine bakılır. Fakat bu özellikler de önemlidir ama rengi ve tasarımı size istediğiniz rahatlığını sunamaz. Bel, sırt ve boyun desteği olan koltuk modellerini tercih etmeniz gerekir. Ayrıca kol desteği sunan modeller daha rahat etmenizi sağlayacaktır.
  • Oyuncu koltuğu alırken kişisel özelliklerinizi göz önünde bulundurmalısınız. Boy, kilo ve diğer fiziki özelliklerinizi dikkate almanız gerekir. Minderin ucundan sırtlığa kadar olan kısım koltuğun derinliğini ifade eder. Bu derinlik uzun boylu kişiler için yüksek, daha kısa boylu olanlar için ise alçak olmalıdır.
  • Kullanılan malzemenin üst kalitede olması oldukça önemli bir konudur. Üzerinde uzun saatler geçirilen koltuğun derisi birinci sınıf ve yıpranmaya karşı ekstra dayanıklı olmalıdır. Ayrıca kullanılan iç malzeme zamanla çöken sünger yerine yoğunluklu köpük tercih edilmelidir. Bu sayede uzun yıllar rahat edeceğiniz bir koltuğa sahip olabilirsiniz.
  • Oyuncu koltuğunun mekanizması sağlam olmalıdır. Yorulduğunuzda veya oturma pozisyonunuzu değiştirmek istediğinizde sağlam mekanizma, size istediğiniz hareket alanını tanır. Arkaya doğru yaslanmalarda veya ani hareketlerde dengeli ve konforlu bir koltuk için güçlü mekanizma şarttır.
  • Anatomik yapı ve beklentiler kişiden kişiye değişir. Bu nedenle oyuncu koltuğunun ayarlanabilir seçenekler sunması oldukça önemlidir. Sabit bir kol desteği yerine aşağı yukarı hareket eden bir kol desteği daha değerlidir. Kol desteği dışında boyun desteğinin de aynı şekilde ayarlanabilir olması gerekir. Ayrıca sırt ve bel desteklerinin öne, arkaya, yukarı ve aşağı olmak üzere 360 derece ayara sahip olması size büyük avantaj sağlar.
  • Kolay hareket edebilen, ani hareketlere karşılık verebilecek ve ağırlığa karşı dayanıklı tekerlekler önemlidir. Çünkü oyun sırasında ani bir hareketinizle kırılan tekerlek hem oyunu bozar hem de size olmadık masraflar çıkarır.

Oyuncu Koltuğu Önerileri

Dikkat etmeniz gereken konuları sıraladığımıza göre sıra geldi en iyi oyuncu koltuğu markaları ve ürün tavsiyelerimize…

1-) Zio Venom

Zio Venom oyuncu koltuğu
Zio Venom ile oyun performansınızı bir üst seviyeye çıkarın.

Oldukça şık görünen Zio Venom oyuncu koltuğu, üst klasman yarış arabalarının koltuğunu andıran yapısı ve ayarlanabilir sistemleri ile ön plana çıkıyor. Oldukça kaliteli malzemeden üretilen gövde ve mekanizma, her türlü hareket kolaylığını sunar. Kol, bel ve omuz destek noktalarını kendinize göre ayarlayabilirsiniz. Her yöne hareket edebilen tekerlekler oldukça sağlamdır ve uzun süre size sorun çıkarmaz.

2-) Rampage KL-R96 Camouflage 

Rampage KL-R96 Camouflage oyuncu koltuğu
Kullanışlı, rahat ve fonksiyonel; Rampage KL-R96 Camouflage.

Kiloya göre geri yatış ayarı sunan Rampage KL-R96 Camouflage, koltuk desteğinde de 4 farklı kademe ayarına sahiptir. Amortisör ve mekanizmaları oldukça sağlamdır. Her yöne hareket edebilen tekerlekler, size oldukça geniş bir hareket alanı sağlar. Özel olarak tasarlanan bel ve sırt desteği kısımları, uzun oyunlar sırasında ihtiyacınız olan desteği tam olarak sunar. Bu sayede sağlık sorunları yaşamadan uzun süre oyun oynamaya devam edebilirsiniz.  

3-) Ofisinhazır Shock 

Ofisinhazır Shock oyuncu koltuğu
Ofisinhazır Shock, uzun süreli çalışmaya ve oyun oynamaya uygun şekilde tasarlanmıştır.

Uzun ömürlü gövde ve amortisör sistemine sahip olan Ofisinhazır Shock, 360 derece dönebilen tekerleri ile hareket alanınızı genişletir. Parke çizmeyen tekerler, sağlam malzemeden üretilmiştir. Oturma kısmında kullanılan malzeme, dayanıklıdır ve çökme yapmaz. Ayarlanabilir fonksiyonları size birçok seçenek sunar. Koltuğu sabitleyebilir, yatar pozisyona getirebilir, yukarı veya aşağı yükseklik ayarı yapabilir veya dik pozisyonda kullanabilirsiniz.

4-) Comodo Tokyo

 Comodo Tokyo oyuncu koltuğu
Rahatlığın en karizmatik hali; Comodo Tokyo.

Ayarlanabilir amortisör ve kol destekli Comodo Tokyo, yüksek konforu sayesinde oyun keyfini bir üst seviyeye çıkarır. Oturma bölümü uzun süre dayanıklı olan malzeme dolgusuna sahiptir. Her yöne hareket eden tekerler, ani hareketlerde işinizi kolaylaştırır. Bilgisayar başında uzun saatler geçirmeniz gerektiğinde ihtiyacınız olan bel ve sırt desteğini en iyi şekilde sunar.

5-) XFly Vendetta 

XFly Vendetta gamer chair
Tasarım ve konforun buluşması; XFly Vendetta.

Renk ve tasarım olarak oldukça hoş bir görüntü sunan XFly Vendetta, konfor bakımından da birinci sınıf seviyededir. Özel tasarlanan yüksek yoğunluklu dolgu malzemesi sayesinde çökme yapmaz. Uzun yıllar boyunca aynı konfor ve kaliteyi sunar. Kol, bel ve omuz desteği oldukça iyi seviyededir. Hareketli ayaklar, darbe ve ani hareketlere karşı dayanıklıdır.

6-) HP Omen Citadel 

 HP Omen Citadel
Yüksek konfor, yüksek hareket kabiliyeti; HP Omen Citadel.

Mükemmelliği temsil eden HP Omen Citadel, geniş oturma alanı, ekstra kalın yastıklar ve oyun sırasında daha iyi bir duruş için yüksek sırt özellikleri sunar. Oturma yüksekliği ve yaslanma eğimini ayarlayabilir veya sabitleyebilirsiniz. Yastıklar, özel tasarımları sayesinde bel ve boyun bölgesine destek sağlar. Kol kısmında 4 yöne de hareket mevcuttur. En ideal pozisyonu böylelikle bulabilirsiniz. Çelik ayak tasarımı ve sağlam gövde 136 kg ağırlığa kadar taşımayı destekler.

7-) Uzay Ofis Z-Drive Junior Çocuk Oyuncu Koltuğu 

Uzay Ofis Z-Drive Junior
Uzay Ofis Z-Drive Junior, uzun süreli oyunlar için vücut ergonomisine uygun bel desteği sunar.

Listemizin son sırasında çocuklara özel bir ürün var; Uzay Ofis Z-Drive Junior. Çocukların vücutları için en ideal seçenekleri sunan koltuk, tasarımıyla da çocukların kalbini fethedecektir. Sırt yastığı, yumuşak ve sağlam oturma yüzeyi, ayarlı kollar, sağlam gövde ve her yöne hareket edebilen tekerlekler, standart özellikler olarak öne çıkar. En ideal oturma pozisyonunu bir kere ayarlayın, o konumda kilitleyin ve oyun keyfi başlasın.

Oyuncu koltuğu başta olmak üzere tüm oyun ekipmanlarını ÇiçekSepeti‘nde bulabilirsiniz. Hemen web sayfası veya mobil uygulamayı ziyaret edin, fırsatları kaçırmayın!

Okumayı seveceğiniz diğer bazı yazılarımız:

Ümit Şimşek

1991 yılında dünyaya gelen Ümit Şimşek, ilköğretim ve lise eğitimini Ankara’da tamamladı. Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi’nde Radyo,Tv ve Sinema lisans eğitimi aldıktan sonra reklam ajanslarında New Media Expert, Copywriter pozisyonlarında çalıştı. 2020 yılından itibaren ÇiçekSepeti’nde Copywriter pozisyonunda elektronik, teknoloji, hobi, takı, saat, parfüm, moda başta olmak üzere farklı alanlar ve konularda içerik üretmeye devam etmektedir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir