Sağlıklı YaşamMalzeme & Ekipman

Özgürce Koşun: Koşu Aksesuarları Hakkında Her Şey

Sağlıklı ve zinde bir yaşam için spor yapmak ilk kuralların başında geliyor. Spor yapmanın en kolay ve basit ama bir o kadarda etkili yolu ise tabii ki koşu… Koşu, kimileri için kilo hedeflerine ulaşmanın yolu kimileri için ise hayatının ayrılmaz bir parçası. Her mevsimde ve tüm hava koşullarında yapabileceğiniz koşu, vücudunuzu forma sokarken hem de sağlıklı yaşamın kapılarınız ardına kadar açmanızı sağlar. Bu özel sporu doğru koşu aksesuarları ile daha keyifli ve konforlu bir hale getirmek ise oldukça basit. Nasıl mı? Merek ediyorsanız cevabı yazımızda!

Koşu; ilk başlarda form tutması zor ve meşakkatli olan ama sonrasında bir tutkuya dönüşerek asla bırakılamayan bir spor türüdür. Dünya çapında hem profesyonel hem de amatör olarak en yüksek organizasyon çeşitliliğine sahip olan bu spor türünde kıyafetlerden aksesuarlara kadar onlarca ürün arasından seçim yaparak sizin için en doğrusunu bulmanız performansınız için oldukça önemlidir. İyi bir koşucu olmak için kaliteli ve ihtiyaca yönelik malzemeleri tercih etmek gerekir. Şimdi gelin birlikte iyi bir koşucu olmak için gereken malzemeler ve koşu aksesuarlarına birlikte bakalım.

İlk Kural: Doğru Ayakkabı Seçimi 
Koşu ayakkabısı

Koşu aksesuarları arasında olmazsa olmaz koşmayı mümkün kılan koşu ayakkabılarıdır. Eğer koşuya başlamaya karar verdiyseniz yaş ya da tecrübeyi bir kenara bırakarak doğru ve rahat bir ayakkabıya sahip olmanız gerekir. Eğer doğru ayakkabıyı kullanmazsanız sağlık için başlanan bu spor ağrı ve sakatlıklara neden olabilir. Koşu ayakkabısı seçerken;

  • Başlangıç seviyesinde bir koşu ayakkabısı; esnek olmalı, ayağı terletmemeli ve hafif olmalıdır.
  • Koşu, farklı zemin ve mekanlarda yapılabilen bir spor olduğundan ayakkabı seçiminde koşacağınız zemini de dikkate almalısınız.
  • Çimde koşmayı seviyorsanız tabanı sert ve sentetik zeminlere uygun şekilde düz tasarlanmış ayakkabılardan kaçınmalı, mutlaka dişli ve zemini tutan bir ayakkabı almalısınız.
  • Toprak zemin birçok farklı özellikte olabileceği için çimdekine benzer bir dişli tabanın yanı sıra bilek kısmı daha yüksek ayakkabılar tercih edilmelidir. Bilek kısmının yüksek olması, topraktaki ani değişimlerden kaynaklı burkulma riskini azaltmak için önemlidir.
  • Şehir içinde koşu yapacaksanız karşılaşacağınız iki zemin türü; beton ve asfalt olacaktır. Bu tür zeminlerde koşu için daha dişsiz ve düz tabanlı ayakkabıları tercih etmelisiniz. İki zemin türünde de zeminin sert etkisini emecek ve ayağınızın konforunu bozmayacak ve topuk kısmı yoğun malzemeli ayakkabılar daha rahat etmenizi sağlayacaktır.
Adidas Archivo Koşu Ayakkabısı
Adidas koşu ayakkabısı

Şehir içinde, sert ve düz zeminlerde koşarken rahatlıkla kullanabileceğiniz Adidas Archivo; hem rahat hem de iyi performans sunan bir ayakkabı.

Puma Anzarun Fs Koşu Ayakkabı
Puma koşu ayakkabısı

Puma Anzarun, koşu için tasarlanan dizaynı ve taban kalitesi ile oldukça yüksek performans sergilemenize yardımcı olacak.

Nike Flex 
Nike Flex koşu ayakkabısı

Nike Flex, nefes alabilen hafif file üst kısmı her yönde esneklik ve tutuş sağlamak için tasarlanan destekleyici platformla bir araya getirir. Ayağın ortasında ekstra destek sunar ve rahat bir koşu deneyimi için yardımcı olur.

İyi Performans İçin: Rahat Kıyafetler
Koşu kıyafetleri

Koşu oldukça fazla enerji yaktığınız, doğal olarak da çok fazla ter atılan bir spor türüdür. Bu nedenle koşarken vücudun hava almasını sağlayan ve teri vücuttan atabilen ürünleri tercih etmek gerekir. Hangi mevsimde koşarsanız koşun içinde rahat edebileceğiniz ve konforlu kıyafetler performansınızın artmasına yardımcı olacaktır.

Mevsim şartlarını göz önünde bulundurmak açık alanda yapılan koşular için oldukça önemlidir. Kışın vücudu çok bunaltmayacak fakat vücut ısısını da dengeli bir şekilde korumanızı sağlayacak kıyafetleri tercih etmelisiniz. Hızlı kuruluk sağlayan eşofmanlar, teri vücuttan hızlı atabilen tişörtler, uzun taytlar, bereler ve eldivenler bu mevsim için uygun olan kıyafetlerdir. Yaz günlerinde ise sıcak havanın etkisiyle nabzınız daha hızlı yükseleceğinden hava alabilen tişört, şort ve kısa taytlar tercih edilmelidir. Ter oranı sıcak nedeniyle artacağı için hızlı kuruluk ve serinlik sağlayan ürünler performansınız açınızdan daha faydalı olacaktır.

Lescon T-Shirt
Kadın koşu tişört

Sıcak yaz günlerinde rahat bir koşu deneyimi için Lescon T-Shirt oldukça doğru bir seçim olacaktır.

Adidas Alphaskin Climawarm 
Uzun kollu tişört

Hızlı kuruluk ve ısı yalıtımı sağlayan Adidas Climawarm, kış aylarında koşu yaparken vücudun ısı dengesini sağlar ve rahat bir koşu deneyimi için yardımcı olur.

The North Face Termal Tayt
Termal tayt

Hafif kumaş, yüksek-performanslı koruma sayesinde The North Face Termal Tayt koşu yaparken yeni favoriniz olacak.

Sıvı Kaybına Dikkat Edin: Dehidrasyondan Kaçının
Mataradan su içmek

Koşu ve diğer tüm sporlarda dikkat edilmesi gereken konuların başında yeterli miktarda sıvı almak geliyor. Özellikle koşu sırasında sıvı kaybı çok yüksek seviyelerde olduğundan yanınızda devamlı olarak sıvı taşıyacağınız bir matara bulunması oldukça önemli bir konu.Tabii ki matarayı sürekli olarak elde taşımak hem zor hem de performans düşürücü olacağından farklı çözümler işinizi oldukça kolaylaştıracaktır.

Mataranızı elde taşımamak adına matara çantalı bel çantalarını kullanabilirsiniz. Bu çantalar şişe, anahtar, akıllı telefon, madeni para ve diğer temel ihtiyaçlarınız içinde harika çözüm olacaktır. Ayrıca sıvı tek ele takılan ve el matarası denilen ürünleri kullanabilirsiniz. Bu sayede elleriniz boş kalacak ve gereken sıvıyı yanınızda rahatça taşıyabileceksiniz. Başka bir yol ise sırt çantası taşımaktır. Sırt çantalarının matara gözlerine sıvınızı yerleştirerek rahatlıkla koşuya devam edebilirsiniz.

Deuter Pulse 1 Matara Yuvalı Bel Çantası
Bel çantası

Matara, anahtar, akıllı telefon, madeni para ve diğer temel ihtiyaçlarınız için bolca alan sunan Deuter Pulse; delikli köpük yapısıyla mükemmel bir havalandırma sağlarken,  koşu sırasında rahat etmenizi sağlar.

Sporcu matarası

Taşıma askısı sayesinde rahat ve pratik bir kullanım sunan sporcu matarası, BPA içermez ve kesinlikle koku yapmaz.

Telefon, Cüzdan Aksesuarları ve Çantalar
Koşu antrenmanı

İyi bir koşu için doğru ayakkabı seçimi ne kadar önemliyse performansınızı artırabilmek için koşu aksesuarları da o kadar önemlidir. Spor kıyafetleri mümkün olduğunca esnek ve hafif yapıldığından cep telefonu gibi yanınızda bulundurmak istediğiniz eşyalar için cepleri genelde olmuyor ya da küçük cepleri bulunuyor. Bu durumdan kurtulmanın en rahat yolu kol bantlarıdır. Gittikçe çevrenizde fazlasıyla gördüğünüz bu aksesuar oldukça rahat bir kullanım sunuyor.

Eşyalarınızı taşımak adına sırt ya da bel çantalarını da tercih edebilirsiniz. Fakat bu çantaların su geçirmeyen ve yumuşak kumaştan olmasına dikkat etmelisiniz çünkü siz koşu sırasında sanki çantanız hiç yokmuş gibi hareket etmek isteyeceğinizden en doğru tercih bu tarz malzemeleri kullanan ürünler olacaktır.

Nike Lean Arm Band
Kol bandı

Koşu sırasında telefonunuzu rahatlıkla kolunuza sabitlemenizi sağlayacak olan Nike Lean Arm Band, hem şık hem de kullanışlı bir deneyim sunuyor.

Nike Lean Spor Bel Çantası
Spor bel çantası

Yanınıza almanız gereken malzemeleri taşırken Nike Lean sayesinde sadece sporunuza odaklanabilirsiniz. Küçük, hafif ve şık tasarımı sayesinde üzerinizde fark edilmez ve siz de spor esnasında bel çantası taşıyıp taşımadığınızı anlamazsınız!

Koşu aksesuarları ve diğer tüm spor aktiviteleri için aradığınız her şey ÇiçekSepeti‘nde VarVar!

İlginizi çekebilecek diğer bazı yazılarımız:

Ümit Şimşek

1991 yılında dünyaya gelen Ümit Şimşek, ilköğretim ve lise eğitimini Ankara’da tamamladı. Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi’nde Radyo,Tv ve Sinema lisans eğitimi aldıktan sonra reklam ajanslarında New Media Expert, Copywriter pozisyonlarında çalıştı. 2020 yılından itibaren ÇiçekSepeti’nde Copywriter pozisyonunda elektronik, teknoloji, hobi, takı, saat, parfüm, moda başta olmak üzere farklı alanlar ve konularda içerik üretmeye devam etmektedir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir