Trend

Düğün & Nişan için Papatya Çiçeği Temalı Fikirler

Nişan ya da düğün törenleriniz tercih ettiğiniz çiçek papatya ise bu yazımız tam da sizin için hazırlandı. Birbirinden güzel papatyalı fikirleri sizler için derledik.

Papatya, kokusuyla ve güzelliği ile doğallıktan yana olan herkesin favori çiçeğidir. Sarısı ve beyazı ile yıllarca sevenlerin arasında bir bağ olmuştur. Öyle ki karşımızdaki kişi seviyor mu yoksa sevmiyor mu diye bile ona sorup durduk. Seviyor çıkınca sevdik, çıkmayınca yine denedik… Bu yazımızda hayatının en heyecanlı gününde papatyaları kullanmak isteyen çiftlere, bilhassa gelin adaylarına papatyalı önerilerde bulunacağız. Ama papatya falının ne anlama geldiğini ve hikayesini merak edenleri bu yazımızı incelemeye davet edelim öncelikle; Papatya Falı Hikayesi

Bir düğünde ya da nişanda olmazsa olmaz olan bir takım ögeler vardır. Bunlar hem gelin ve damat ile alakalı hem de ortam ile alakalıdır. Teker teker gidecek olursak ilk olarak gelinden başlayalım. Eğer bir kır düğünü planlıyorsanız doğa ile iç içe olmayı arzularsınız. Bu da canlı çiçekler ile gelinleri bir araya getirir.

Papatya Tacı

papatyadan taç
Görsel Kaynak: hellomay

Vintage gelinlerin en sevdiği çiçeklerdendir papatya. Hem güzel kokusu hem de mütevazı görünümü sayesinde kalpleri fetheder. Bilhassa bahar ya da yaz aylarında yapılan düğünlerde de saç aksesuarı olarak çok sevilirler. İlkbaharda başlayıp son bahar bitene kadar açan papatyalar, günümüzde dört mevsimde de bulunabiliyor. Bu sebeple de gelinleri her zaman gülümsetiyor.

Siz de canlı çiçeklerden yapacağınız bir tacı düğün ya da nişanınızda ya da fotoğraf çekimlerinizde kullanabilirsiniz.

papatya saç modelleri
Görsel Kaynak: Modern Wedding

Taçlar hem açık hem de toplu saçlara çok yakışıyor. Ancak illa ki klasik bir çiçek tacı tercih etmenize gerek yok. Dilerseniz papatyaları toka gibi kullanabilir ya da tacınızın bir kısmını minik topuzunuzun üzerinde birleştirebilirsiniz. Hem canlı hem de yapay çiçekler ile böyle bir toka tasarımı tercih edebilirsiniz.

Eğer kendi çiçekli tacınızı yapmayı düşünüyorsanız, Çiçekli taç nasıl yapılır? yazımızı inceleyerek kendi mükemmel tacınızı yapabilirsiniz.

En Doğal Gelin Buketi

papatya çiçek buketi
Görsel Kaynak: hellomay

Gelin buketi bir gelinin en önemli aksesuarlarındandır. Kimi gelinler canlı çiçekleri tercih ederken kimi gelinler de buketlerini yıllarca saklayabilmek için yapay çiçekleri tercih eder. Bazı gelenekler gelin buketini tutan genç kızın, çiçek solduğunda evleneceği inancını taşır. Bu sebeple de gelinler saklayacakları çiçekleri yapay olarak tercih ederken, atacakları çiçeği canlı olarak kullanmayı seçerler. Gelinlerin çiçek atma adeti hakkında daha detaylı bilgi verdiğimiz yazımıza buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Bu da ilginizi çekebilir: Aylara Göre Gelin Buketi Seçme Rehberi ve Gelin Çiçeği Yapımı

Papatyadan Halhal ve Sandaletler

papatya sandalet
Görsel Kaynak: Etsy

Fotoğraf çekimleri neredeyse düğünler kadar önemli olmaya başladı artık ve stüdyoda fotoğraf çektiren çiftlerin sayısı yok denilecek kadar az. Doğaya dönüşün popüler olduğu bu dönemde de çiftler ormanlarda, kumsallarda ya da bunlara benzer açık alanlarda fotoğraf çekimlerini yapıyorlar. Kumsal konseptli bir fotoğraf çekimi yapıyorsanız, normal ayakkabı giymek yerine daha doğal bir seçim yapmanız daha doğru olacaktır. Çıplak ayak ile de görünmek istemiyorsanız yukarıdaki gibi hem şık hem de doğal olan çiçekli sandaletleri ya da halhalları tercih edebilirsiniz.

Damat İçin Mis Kokulu Bir Yaka Çiçeği

papatya yaka çiçeği
Görsel Kaynak: The Knot

Düğün sadece gelin için mi? Elbette hayır! Papatyalarla bezeli bir düğünün damadına da yaka çiçeği olarak papatyalar çok yakışır. Gelinin buketine yakışacak bir yaka çiçeği, erkekler için de doğru bir seçim olacaktır.

Erkekler genelde renkli çiçeklerden yaka çiçeği kullanmak istemezler. Bu sebeple beyazın ve yeşilin hakim olduğu bir yaka çiçeği kullanmak onları da mutlu edecektir.

En Doğal Hali ile Kutlama Pastası

papatya pasta
Görsel Kaynak: nouba

Ve gelelim pastaya! Düğün törenlerinin en sevilen detaylarından biri pastalar ne yazık ki artık ihmal ediliyor. Karton platform ile yapılan pasta kesme töreni birçok gelin adayını mutsuz ederken, çoğu zaman nişan törenlerinde ya da daha konsept düğünlerde özel yapım pastalara yer veriliyor.

Son yılların en popüler pastalarından naked cake yani kremasız pasta modelleri, doğallığı içerisinde barındıran törenlerinize lezzet ve görsel bir şölen katabilir.

papatya süslemeli pasta
Görsel Kaynak: Pinterest

Eğer bu çiçeklerin yenilebilir olsun diyorsanız, pasta üzerindeki çiçekleri şeker hamuru şeklinde tercih edebilir ya da biraz daha geleneksel görünen, yukarıdaki görseldeki gibi bir pastayı seçebilirsiniz.

Sakin Bir Parti Sonrası İçin Papatyalı İkramlar

papatya çayı
Görsel Kaynak: mutlu gun susleri

Törenlerin önemli detaylarından biri de dağıtılan hediyelikler. İçerisinde kuru papatyaların bulunduğu minik şişeler, papatya konseptli partiniz için oldukça şık bir tercih olacaktır. Dilerseniz üzerine de yorgun ve çılgın bir parti ardından rahatlamak için içebilecekleri hediyeliklere espirili bir dil ile ekleyebilirsiniz.

Papatya özlü sabunlar ve esanslar da hediyelik olarak tercih edilebilir. Satın aldığınız papatya özlü sabunlara da hasır kumaşlar ve iplikler ile kendi zevkinize göre bir hediye tasarımı kurgulayabilirsiniz.

Doğanın Kalbinden Gelen Karşılama Panosu

düğüne hoş geldin panosu
Görsel Kaynak: Rock n Roll Bride

Düğün & Nişan için papatya çiçeği temalı fikirler kutlama mekanınıza asmak istediğiniz hoş geldin panolarında da yaratıcı şekillerde ortaya çıkabilir. Eğer bahçeli bir alanda yapılacak düğün ise mevzu, bir bisikletin sepetini çiçekler ile süsleyebilir, onu misafirlerinize hoş geldiniz demek için kullanabilirsiniz.

Bir Ömür İçin “Evet” Dedirten Papatyalı Tag

papatya fikirleri
Görsel Kaynak: el blog de masha

Kır düğünlerinin vazgeçilmezlerinden olan çiçek tagları, papatya konseptli kutlamalar için elbette papatyalar ve yeşilliklerle süsleniyor. Ayaklı taglar veya duvara monte edilen çiçekli çerçevelerle törenlerinize papatya esintisi katabilirsiniz.

Masalarda Papatya Kokusu

papatya vazo
Görsel Kaynak: Pinterest

Papatyaları saçta, panoda ve hatta pastada bile kullandık. Şimdi daha alışıldık şekilde kullanarak vazo içerisinde tercih edeceğiz. Bilhassa yemekli düğünlerde daha çok önemsenen masa süslemelerinde papatyaları tercih edebilir, kokteyl konseptli etkinliklerinizde papatyaları kullanabilirsiniz.

Papatyalarınızı güllerle ve mumlarla kombinleyebilir, dantellerle ve hasır kumaşı ile nostaljik bir hava yaratabilirsiniz.

Daha Fazla Papatya Detayı Arayanlara Öneriler

papatyalı atlık
Görsel Kaynak: Tumblr- pretty little fashion xo

Çiçekler, bütün törenlerde olmazsa olmaz detaylardandır. Düğün & Nişan için papatya çiçeği temalı fikirler yalnızca masalarda ve kişilerin aksesuarlarında değil hemen her yerde karşımıza çıkabilirler. Bunlar misafirlere dağıtılan hatıra hediyelikler olabileceği gibi tören mekanındaki dekoratif süslemeler de olabilir. Açık ve kapalı alanlara yerleştirilen çeşitli dekorlar çiçekler ile süslenebilir. Papatya konseptinize uyması için de tercihen gerbera ve papatyaları kullanabilirsiniz.

papatya kasası
Görsel Kaynak: Pinterest

Bahçe düğünlerinde kullanılabilecek papatya fikirleri sınırsızdır. Mesela yukarıdaki örnekte papatyaları en doğal hali ile tahta kasaların içerisinde konmuşlar. Buna ek olarak çeşitli küpler, vazolar veya saksılar kullanılabilir. Büyük platformlara asılabilen saksılar ya da duvara monte edilen çiçek tasarımları da kullanılabilir.

papatya süslemesi
Görsel Kaynak: Deer Pearl Flowers

Papatya hem beyaz renginin asaleti ve saflığı hem de sarı renginin sıcaklığını bir arada barındıran çiçeklerdendir. Bu sebeple de mutluluğun kutlandığı günlerde ortama mis kokusunun yanında enerjisini de verir.

Siz de nişan, nikah, kına veya düğün törenleriniz için papatyalar kullanmak istiyorsanız bu bahsettiğimiz fikirleri hayata geçirebilirsiniz. Bilgi paylaştıkça çoğalır ve mutlu eder, bu yüzden sizin de kullandığınız ya da kullanmak istediğiniz çiçekli fikirleri bizlerle yorum olarak paylaşmayı unutmayın
:)

Düğünleriniz ya da tüm özel günlerinizde tercih edeceğiniz tüm çiçek ve dekoratif ürünlere Çiçeksepeti‘nden ulaşabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir