Kültür & Sanat

Hippi Arabalarının Tatlı Sembolü Gerbera (Jerbera) Çiçeği

Papatyagiller familyasının en büyük, en renkli ve en görkemli çiçeği Gerbera bir dönemin en önemli sembollerinden biriydi. Gerbera’nın en çok yakıştığı obje ise hiç kuşkusuz hippi arabaları!

Gerbera, (okunuşu Jerbera) Alman Papatyası olarak da bilinir. Asteraceae yani Papatyagiller familyasındandır. Aslında kocaman bir papatya kendisi, genelde kesme çiçekçilikte, çiçek aranjmanlarında vazgeçilmezdir. Bilhassa cenaze ve düğün çelenklerinde en sık kullanılan çiçektir diyebiliriz gerbera için. Papatyalar hakkında daha geniş bilgi için ilgili yazımızı inceleyebilirsiniz.

Gerbera yalnızca çiçekçilerin değil Hippilerinde gözdesidir.  Peki Hippi olmak nasıl bir şeydir? Hippi nasıl olunur? Hippi olmak için özgürlüğe ve eşitliğe koşulsuz bir şekilde gönül vermeniz gerekiyor. Çünkü hippiler hiçbir yetkiye itaat edilmemesi gerektiğini savunan ve dünyanın bütün canlılara ait olduğunu savunan kişilerdir. Her insanın içinde bulunan özgürlükçü düşünceyi dışarı çıkarmasını sağlamasını savunur. İstanbul Üniversitesi Sosyoloji Konferanslarından birinden alınan notlarda 60’lı yıllarda modernizime karşı çıkan gruplardan biri olarak düşünülmüştür Hippiler. Peki hippiler ve gerbera ne alaka sizce?

hippi minibüsü
Görsel: We Heart It

60’lı ve 70’li yılların çiçek çocuklarının Vosvos’larını rengarenk süsleyen gerbera çiçeklerine hayran olmamak elde değil ve bu araçlar genellikle hippilere ait. Büyük karavan şeklinde olan vosvolar Hippilerin özgür ruhlarına ve bedenlerine yer açıyor içerisinde. Büyük papatyaları andıran, renk renk gerberalar ile süslenmiş bu eğlenceli arabalara hangimiz sahip olmak istemezdik ki. Hippiler bizden önce akıl etmiş olsa gerek :)

Bu yazımızda sizlere Gerberalar ile süslenmiş en güzel Hippi arabalarını sergilemeye karar verdik. İşte karşınızda her biri birbirinden güzel, içine atlayıp da tüm adaletsizliklerden kurtulana kadar gaza basmak isteyeceğiniz Vosvoslar!

hippi1
Görsel: Lipstick Alley

Hippilik akımını benimseyen bu gençlere “Çiçek Çocuklar” benzetmesi de yapılır. Bu sebepledir ki kıyafetlerinde, saçlarında ve araçlarında çiçek figürleri sıkça yer alır. Bu benzetmenin bir sebebi de çiçeğin topraktan, sudan ve güneşten aldıkları ile yetinebilmesi olabilir. Komünal yaşamı benimseyen Hippiler kaba tabir ile meteliksiz kişilerdir. Ancak buna rağmen yaşamlarını sürdürebilirler.

hippi2
Görsel: Studenthut

Yaşam tarzlarıyla dikkat çeken hippiler, özgürlük ve barış temasını arabalarına da yansıtıyorlardı. Herkes eşitti ve onlar için sınırlar yoktu. Kendi hallerinde yaşayan Hippiler çoğunlukla büyük istekler içerisine girmez, kimseye zarar vermez ve mutlu mesut yaşarlardı.

hippi10
Görsel: Calvins Muscle Car Collection

Aşk onlar için çok önemliydi. Bu sebeple çeşitli dillerdeki “aşk” sözcüklerine yer veriyorlardı arabalarında ve kıyafetlerinde. Bu “Çiçek Çocuklar” genellikle bir iş ile meşgul olmazlardı. Hatta ihtiyaçlarını karşılayabilmek adına tarım bile yapmaz, üretime dahil olmazlardı. Onların stili daha çok toplayıcılıktı ve vegan beslenirlerdi. Şimdilerin veganlığının tohumları o zamandan atılmıştı anlyacağınız.

hippi araba
Görsel: Flickr

Hippilerin yaşam tarzında aşk temasının yanında en çok barış sembolü ve büyük papatyaya benzeyen gerbera figürleriyle boyanmış renkli Vosvos’lar dikkat çekiyor. Volkswagen Beetle araçları aslında ekonomik taşıtlar olarak biliniyordu ve Hippiler tarafından sıkça tercih ediliyordu ancak bir yandan da bu aracın bazı tasarım detaylarında Hippilerin yaşam tarzlarına taban tabana zıt olan Adolf Hitler’in dokunuşları vardı. Bu da ek bir bilgi olsun :)

hippi8
Görsel: Minnesota Prairie Roots

ABD’de 60’larda yaygın olan Hippilik akımının Türkiye’ye gelmesi ise Vietnam Savaşı sonrası, askere gitmek istemeyen gençlerin başka bölgeleri göçleri esnasında Türkiye’de konaklayarak yolcuklarını sürdürmesi esnasında gerçekleşti. Dönemin en gelişmiş şehri olan İstanbul’da konaklayan Hippiler Türk gençlerinin bir kısmına da bu akımı benimseterek yollarına devam etmişlerdir. 1970’lere tekabül eden bu dönemde dünyanın farklı bölgelerinden Hippiler Olimpos, Kelebekler vadisi gibi doğanın muhteşem olduğu bölgelerdeki festivallerde birleşmekteydi.

hippi9
Görsel: Pinterest

Günümüzde de devam eden hippi akımının bu şirin arabalarıyla dünyanın her yer yerinde karşılaşabilirsiniz. Ancak 1970’lerde Türkiye’de altın çağını yaşayan Hippilik artık bu kadar yaygın değil. Hayat telaşı, ihtiyaçların ve isteklerin artması gibi sebeplerin yanı sıra Türk kültürüne de çok uygun bir akım olmaması Hippiliği oldukça azınlık bir gruba indirgemiştir.

hippi11
Görsel: Pinterest

Hippiler için dünya barış ve sevgi ile yönetilmeli hatta yönetilmemeli. Herkes hırslarından, arzularından ve isteklerinden arınarak mutluluk içerisinde yaşamalı. Savaşa sonuna kadar karşı olan bu grup anlatılana göre o dönemlerde silah namlularına çiçekler takarlarmış. Bu sebeple de “Çiçek Çocuklar” olarak bilinirlermiş.

hippi arabası
Görsel: Picssr

Volkswagenin minibüs tarzındaki araçları Türkiye’de Hippi Minibüsü olarak bilinmektedir. Her ülke bu şirin araçlar için farklı bir benzetme uygulamış ancak bizde bu şekilde yer almıştır. 1950 yılından beri üretilen bu araçlar bazen üretime kapatılsa da yoğun talep sebebi ile tekrardan üretilmeye başlanmıştır. Bu araçlara sahip olup onlarla yolculuk yapma keyfini yaşayamayanlar ise genellikle düğün çekimleri için hippi arabalarını kullanmaktadır.

Üzerindeki çiçekleri ile enerjiyi hissettiren bu araçlar rengarenk ve her biri ayrı bir karakterde. Siz de böyle tatlı bir arabanız olsun ister miydiniz? O zaman biraz fazla ödeme yapacağınızı bildirmemiz gerekiyor. Çünkü bu araçlar yaşlı olsa da oldukça yüksek fiyatlardan alıcı buluyor. Galiba içerisindeki yaşanmışlık arttıkça – eğer sağlamsa- fiyatı da artıyor bu nostaljik araçların.

Çiçek çocukların çiçek resimleri ile süsledikleri Hippi arabaları yıllardır favorilerden çıkmıyor. Bizler -bu zevkten yoksun kalmış ve üzülen kişiler- için de rengarenk süslenmiş fotoğraflara bakıp sevgi dolu hayallere dalmak kalıyor.

ÇiçekSepeti

2006 yılında kurulan Ciceksepeti.com, Türkiye dışında 4 farklı ülkede faaliyet gösteren, 145 franchise noktasına sahip, 450+ çalışanı olan, bir Türk firmasıdır. Online çiçek & hediye sektöründeki liderliğini ve tecrübesini, pazaryeri modeliyle birleştiren Ciceksepeti.com, bugün ulaştığı noktada 20 bin kategoride 9 milyondan fazla ürün listelemektedir. Türkiye'nin en büyük çiçek sitesinde şimdi aradığınız tüm ürünler Var Var!

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir