TeknolojiMobil ÜrünlerTeknolojik Ürünler

Para Kontrol Cihazı Hakkında Merak Edilenler

Ticaretin temelini oluşturan para transferi karşılığı hizmet, nakit para transferiyle gerçekleşir. Yoğun para trafiği ise bazı sorunları yanında getirir. Piyasada dolaşan ve gerçeğinden bakarak ayırt edilmeyen sahte paraların ücret olarak alınması gibi… Bu tarz sorunlar yaşamamak adına satın alacağınız para kontrol cihazı, hataları sıfıra indirerek alışveriş işleminin güvenli bir şekilde sürmesini sağlar. Bu yazımızda para kontrol cihazları hakkında merak ettiğiniz her şeyi bulabilirsiniz.

Alışverişin temelini oluşturan para transferi, özellikle yoğun dönemlerde kişisel hatalardan kaynaklı zararlar oluşmasına yol açabilir. Yüksek miktarlardaki kağıt paralarda daha çok ortaya çıkan sahte para, çıplak gözle bakıldığında anlaşılmaz. Bu da sattığınız ürünün aslında hiç pahasına elinizden çıktığı anlamına gelir. Para kontrol cihazı, kağıt paraları otomatik olarak tanımlar ve sahte olup olmadığını tespit eder. Böylece aldığınız paranın gerçek olduğundan emin olarak işlemlerinizi gönül rahatlığıyla devam ettirebilirsiniz. Peki, para kontrol cihazı nasıl çalışır, alırken nelere dikkat edilmelidir? Şimdi detaylarına birlikte bakalım.

Para Kontrol Cihazı Nedir, Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Para kontrol cihazı nedir?
Farklı model ve özellikler sunan para kontrol cihazları arasından seçim yaparken bazı konulara dikkat etmek gerekir.

Para kontrol cihazı, kağıt paraların belli başlı özelliklerini inceleyerek sahte olup olmadığını kontrol etmenizi sağlar. Prensip olarak ışık teknolojisi kullanır. Mor ışık teknolojisi sayesinde para üzerinde hologram ve renk kontrolü yapar. Böylece paranın sahte olup olmadığını tespit edebilirsiniz.

Para kontrol ürünleri arasında yer alan para kontrol kalemi ise kullanımı pratik olan bir modeldir. İçerisinde bulunan özel mürekkep sayesinde kontrol işlemi yapmanızı sağlar. Para kontrol kalemi ile paranın üzerine bir çizgi çekersiniz. Çektiğini çizgi kısa sürede kaybolursa para gerçektir. Eğer çizgi para üzerinde kalırsa paranın sahte olduğunu gösterir. Ek olarak para kontrol kalemlerinin UV ışını ile çalışan modelleri de mevcuttur. Mor ışık ile para kontrolü yapmanızı sağlar.

  • Para kontrol cihazı alırken ilk dikkat etmeniz gereken konu para okuma hızıdır. Eğer yüksek miktarlarda nakit para transferi yapıyorsanız, cihazın beklentilerinize cevap vermesi gerekir. Yavaş okuma sağlayan cihazlar zaman kaybına ve işlemlerin yavaşlamasına neden olacaktır.
  • Hızından sonra cihazın hangi teknolojiyi kullandığına bakmanız gerekir. Mor ışık teknolojisi dışında boyut, ağırlık, kağıt farklılığı gibi değerlere dikkat eden modeller daha güvenilir sonuçlar almanızı sağlar.
  • Para kontrol cihazının sesli ve yazılı uyarı sistemi olması önemli bir konudur. Paranın tespitini yaptıktan sonra sahte paranın dalgınlıkla gözünüzden kaçmasını sistem engelleyecektir.
  • Cihazın kırışık paraları okuyabilmesi de önemli bir konudur. Kırışık ve biraz deforme olmuş paraları tespit etmekte zorlanan bir cihaz işlerin yavaşlamasına neden olabilir. Bunun dışında cihazın Türk Lirası dışında farklı para birimlerini de okuması avantajınızadır. Eğer farklı para birimleriyle iş yapıyorsanız bu özelliğe kesinlikle dikkat etmeniz gerekir.
  • Son olarak seçtiğiniz cihazın gerekli sertifikalara sahip olmasına ve bilinen bir marka tarafından üretilmesine dikkat etmeniz faydalı olacaktır. Bilinmeyen markaların ürettiği ürünler, para kontrolü sırasında hata yaparak zarara uğramanıza neden olabilir.

Para Kontrol Cihazı Önerileri

Para kontrol cihazları hakkında genel bilgiler verdiğimize göre birkaç ürün tavsiyesi ile almak isteyenlerin işini kolaylaştıralım.

1-) Mor UV Para Kontrol Tespit Kalemi

Mor UV Para Kontrol Tespit Kalemi
Para kontrolünü UV kalem ile istediğiniz yerde rahatlıkla yapabilirsiniz.

İlk önerimiz küçük esnaf veya küçük işletmeler için para kontrolünü oldukça kolay hele getiren UV para kontrol kalemi. UV LED mor ışık sayesinde paranın gerçek olup olmadığını kontrol etmenizi sağlayan ürün, ergonomik boyutu sayesinde kolayca cepte taşınır. Ürün bir adet ince pil ile çalışmaktadır.

2-) Mühlen Violet

Mühlen Violet para kontrol cihazı
Belge ve para kontrolü için size tek bir cihaz yeter; Mühlen Violet.

Fiyat/performans olarak oldukça başarılı bir ürün ile önerilerimize devam ediyoruz. Mühlen Violet kontrol cihazı; para, kredi kartı, kimlik gibi birçok evrak ve belgeyi kontrol etmenizi sağlar. Mor ışık kontrolü sayesinde para kontrolü yapabilirsiniz. Bunun dışında yoğunlaştırılmış gün ışığı (WM) sistemi sayesinde; para ve belgelere konulmuş gizli görüntü ve yazıları kolayca kontrol edebilirsiniz. Manyetik mürekkep algılayıcı kristal ile para testini sesli olarak yapmanız mümkündür. Ayrıca ek olarak özel yapım büyüteç sayesinde birçok belgeyi incelemeniz oldukça kolaydır.

3-) HTM Bataryalı Kontrol Cihazı

HTM bataryalı para kontrol cihazı
Kompakt tasarım ve fonksiyonel özellikler bir arada; HTM Violet Sweet.

Sırada taşınabilir bir cihaz arayanlar için önerimiz var; HTM Violet Sweet. 2200mAh kapasiteli pil sayesinde oldukça uzun süre çalışan cihaz, istediğiniz yerde belge ve para kontrolü yapmanızı sağlar. LED mor ışık teknolojisi dışında gün ışığı teknolojisi, manyetik mürekkep ve manyetik şerit algılama özelliği bulunmaktadır. Bu sayede belge ve paraları rahatlıkla kontrol edebilirsiniz.

4-) Double Power Dp 2258 F2

Double Power Dp para kontrol cihazı
Sahte para konusunda hiç şüpheniz kalmasın; Double Power Dp.

Double Power Dp, yüksek teknolojiyi ergonomik tasarımla bir araya getiren bir ürün. IR (Infrared), MG (Magnetic), Paper Quality, Size detection teknolojileri ile TL ve EURO cinsi paraların otomatik olarak %100 oranında kontrol eder. Ayrıca ek olarak küpür değerlerini okur ve dijital ekranda gösterir. Şüpheli para algıladığında sesli ve yazılı olarak uyarı vermektedir. Ek olarak Li-On batarya temin ederek prize bağlı olmadan da çalıştırmanız mümkündür.

5-) Mühlen Pointer 2 

Mühlen Pointer 2
Mühlen Poinnter 2’nin para kontrol hızı 1-2 saniyedir.

Sadece Türk Lirası için geliştirilen Mühlen Pointer 2, her türlü yıpranmış, eski ve yeni parayı kusursuz şekilde kontrol eder. Türk Lirası için özel olarak tasarlanmış dedektörler ve sıralı CIS teknoloji sayesinde bütün küpürleri her açıdan kontrol eder. Sahte para tespit ettiğinde yazılı ve sesli olarak uyarı sistemi bulunmaktadır. Ayrıca raporlama özelliği ile kaç adet parayı kontrol ettiğinizi kaydeder ve gösterir.

6-) Dors-200 Para Kontrol Cihazı

Dors-200 Para Kontrol Cihazı
Hızlı, pratik ve kaliteli kontrol; Dors-200.

Yüklü miktarda nakit para ile işlem yapan yerler için oldukça hızlı kontrol cihazları gerekir. Dors-200, dakikada 100 adet para kontrol hızı ile bu alanda rakipsiz modeller arasında yer alır. IAS, IR, UV ve MG sensörleri sayesinde hiçbir parayı gözden kaçırmaz. Türk Lirası ve Euro para birimlerinde kontrol sunan cihaz, opsiyon olarak şarjlı kullanıma da sahiptir.

7-) Mapi MP310 Elektronik Para Kontrol Cihazı

Mapi MP310
Tüm para birimleri için tek cihaz; Mapi MP310.

Listemizin son sırasında dövizle işlem yapan yerler için uygun olan bir cihaz var; Mapi MP310. TL, USD, EUR Ve GBP para birimlerini kontrol edebilen cihaz, elektriğe bağlı veya şarjlı olarak çalışmaktadır. Bu para birimleri ve diğer para birimleri için PC bağlantısı ile güncelleme yapabilirsiniz. Ayrıca ergonomik tasarımı sayesinde taşıması ve farklı yerlerde kullanımı oldukça kolaydır.

Para kontrol cihazı başta olmak üzere tüm elektronik ürünleri uygun fiyatlarla ÇiçekSepeti‘nde bulabilirsiniz. Hemen mobil uygulama veya web sayfasını ziyaret edin, fırsatlardan yararlanarak alışverişe başlayın!

Okumayı seveceğiniz diğer bazı yazılarımız:

Ümit Şimşek

1991 yılında dünyaya gelen Ümit Şimşek, ilköğretim ve lise eğitimini Ankara’da tamamladı. Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi’nde Radyo,Tv ve Sinema lisans eğitimi aldıktan sonra reklam ajanslarında New Media Expert, Copywriter pozisyonlarında çalıştı. 2020 yılından itibaren ÇiçekSepeti’nde Copywriter pozisyonunda elektronik, teknoloji, hobi, takı, saat, parfüm, moda başta olmak üzere farklı alanlar ve konularda içerik üretmeye devam etmektedir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir