Moda & GüzellikKişisel Bakım İpuçlarıKozmetik Ürünler

Parfüm Kombinleme Nedir? Parfüm Layering Hakkında Detaylı Bilgiler

Bir ortama girdiğinizde stiliniz ve kokunuz ilk izlenimin oluşmasına katkıda bulunur. Bu nedenle parfüm seçimi oldukça önemli bir konudur. Parfüm seçimi yaparken teninize yakışan kokuları doğru notalarla birleştiren markaları seçmeniz gerekir. Tabii ki tek bir parfüm kullanmak yerine daha özgün bir koku yakalamak için parfüm kombinleme yapabilirsiniz. Bu sayede tamamen eşsiz ve size özel bir koku elde etmiş olursunuz.

Çok sevdiğiniz kokuları bir arada kullanmayı herkes gibi düşündüğünüz olmuştur. Fakat bu karışımı yapmanın ne sonuçlar doğuracağından emin olmadığınız için geri adım adım atabilirsiniz. Eğer kendinize ait imza bir koku oluşturmak istiyorsanız, parfüm kombinleme veya diğer ismiyle parfüm layering yapmayı denemelisiniz. Peki, parfüm kombinleme nasıl yapılır, hangi kokuları kombilemek daha doğrudur ve hangi kokular birbirine daha çok yakışır? Gelin birlikte bakalım.

Parfüm Kombinleme Nedir?

Parfüm kombinleme nedir?
Kimsede olmayan ve sadece size özel bir koku oluşturmak için parfüm kombinleme oldukça iyi bir yöntemdir.

Özgün bir koku yaratmak için ortaya çıkan parfüm kombinleme, farklı parfümleri üst üste sıkarak kendine has bir koku yaratma tekniğidir. Parfüm layering olarak da bilinen teknik sayesinde karakterinize ve stilinize uygun sadece siz ait olan bir koku oluşturabilirsiniz. Bu teknikte bazen aynı parfümün vücut nemlendiricisi veya vücut losyonu kullanmanız faydalı olacaktır. Yeni bir kokuyu doğru şekilde ortaya çıkarmak için bu tekniği rahatlıkla kullanabilirsiniz.

Parfüm Kombinleme Nasıl Yapılır?

Parfüm kombinleme nasıl yapılır?
Parfüm kombinlerken aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz.
  • İlk defa parfüm kombinleme yapacaksanız öncelikle duş sonrası temiz cildine vücut nemlendiricisi sürmelisiniz. Bu sayede sıktığınız parfüm, cildinizde daha uzun süre ve yoğun bir şekilde kalacaktır.
  • Sonraki adımda ise hangi parfümleri birleştirmek istediğinize kadar vermelisiniz. Kendinize has bir koku oluşturmak için seçtiğiniz parfümlerden birisi hafif kokulu diğeri ise yoğun kokulu olmalıdır. İki hafif koku veya iki yoğun koku istediğiniz sonucu almanızı zorlaştıracaktır.
  • İki parfümü kombinlerken ilk önce yoğun kokulu olan parfümü sıkın. Çok kısa bir süre bekleyin ve üzerine hafif kokulu parfümü sıkın. Boyun bölgesi, kol alt bölgesi ve dirseklerde parfümleri birleştirmekten çekinmeyin. Ayrıca iki parfüm yerine bir üçüncü seçeneği de kombine ekleyebilirsiniz. Bu üçüncü seçeneğin daha fresh bir seçim olması, hoş bir koku yakalamanıza yardımcı olacaktır.
  • Parfüm kombinlerken birbirine yakışacak kokuları zihninizde canlandırmanız önemlidir. Örneğin; vanilya kokusu ile odunsu kokuları fresh bir parfümle kombinlemeniz, hoş bir koku yakalamanızı sağlar.

Parfüm Kombinlerken Nelere Dikkat Edilmeli?

Özel şişelerde kokular
  • Parfüm kombinlerken seçtiğiniz parfümlerin notalarına dikkat etmeniz gerekir. Üst nota, parfümü sıktığınız anda ilk gelen kokudur. Genelde bu notada taze ve canlandırıcı kokular bulunur. Orta nota veya kalp nota ise parfümün esas noktasıdır. Sıcak ve yumuşak kokulardan oluşur. Alt nota ise parfümü sıktıktan sonra en son hissedilen kokudur ve üzerinizde saatlerce kalan koku burada yer alır. Kombinleme yaparken ortak notaya sahip olan iki kokuyu birleştirmeniz gerekir. Örneğin; iki parfümünde orta notalarında sedir ağacı ve misk yer alıyorsa uyumları daha kolay hale gelir.
  • Farklılığı seviyor ve tezat kokuların bir araya getirdiği harmoniden hoşlanıyorsanız, zıt kokuları birleştirmeyi deneyebilirsiniz. Bunu yaparken alt notalara değil, orta ve üst notalara odaklanmanız daha iyi sonuç almanızı sağlar. Örneğin; baharat notaları olan bir parfümle vanilya ve meyve notaları olan bir parfümü kombinleyebilirsiniz. Başta size biraz ilginç gelen bu kombin, üzerinize oturduğunda oldukça hoş hissettirecektir.
  • Çok notalı olan parfümleri diğer parfümlerle kombinlerken seçimleriniz daha az notalı parfümler olmalıdır. Çok fazla notası olan iki parfümü kombilediğinizde ortaya çıkan sonuç pek tatmin edici olmayacaktır.
  • Kombinleme yaparken en fazla üç parfümü birbiriyle eşleştirmelisiniz. 3’lü kombinasyonlarda mutlaka en net notalardaki kokulara odaklanarak seçim yapmanız daha faydalı olacaktır. Gül, vanilya, odunsu kokular, misk, çiçekler kombinleme konusunda oldukça başarılı kokulardır. Baharatlı ve şekerli kokuları kombinlerken ise oldukça dikkatli olmak gerekir.

En iyi markaların birbirinden özel parfümlerini uygun fiyatlarla Çiçeksepeti’nde bulabilirsiniz. Okumayı seveceğiniz diğer bazı yazılarımız:

Ümit Şimşek

1991 yılında dünyaya gelen Ümit Şimşek, ilköğretim ve lise eğitimini Ankara’da tamamladı. Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi’nde Radyo,Tv ve Sinema lisans eğitimi aldıktan sonra reklam ajanslarında New Media Expert, Copywriter pozisyonlarında çalıştı. 2020 yılından itibaren ÇiçekSepeti’nde Copywriter pozisyonunda elektronik, teknoloji, hobi, takı, saat, parfüm, moda başta olmak üzere farklı alanlar ve konularda içerik üretmeye devam etmektedir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir