PEYZAJ MİMARİSİ NEDİR ?


Fransızca paysage kelimesinden dilimize geçen peyzaj kelimesi, dışarıda belirli bir noktada durup bakıldığında, gözün görebildiği alana dahil olan doğal, mimari ve kültürel unsurların bir araya geldiklerinde oluşturdukları manzara olarak adlandırılır.

Doğa manzaralarına oldukça ilgi duyan bir toplum olduğumuz için baktığımız her yerde bir peyzaj mimarisine ve çevre düzenlemesine rastlamamız mümkündür. Çevre düzenlemesi de peyzaj mimarisinin çalışma alanının içine girer. Peyzajın anlamı çevre mühendisine ve ya bir bahçıvana göre değişiklik gösterebilir.

Peyzaj, sadece bahçe düzenlemek olarak algılanmamalıdır. Peyzaj mimarı, çalışacağı alanın her santimetresini tanımak ve oradaki bitki örtüsüne, coğrafyasına, toprağına, erozyon riskine, iklimine, kısaca her şeyine dikkat etmesi gerekir.

Peyzaj, basit bir çiçek ve ağaç dikiminden çok daha fazlasıdır. Diyebiliriz ki, peyzaj mimarı doğanın dilinden çok iyi anlayan, onun ihtiyaçlarına göre hareket eden ve aynı zamanda göze hoş gelecek şekilde onu yeniden düzenleyen kişidir.


Yorumlar: 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş

Şifreyi Sıfırla

Back to
Giriş