Moda & GüzellikAksesuar & Takı Önerileri

Piercing Modelleri Hakkında Her Şey ve Piercing Önerileri

Bir vücut aksesuarı olan piercing, yağ tabakası veya kıkırdağın delinerek takılmasıyla kullanılır. Aslında bir vücut süsleme sanatıdır ve farklı geleneklerde bir tür simge olarak da tercih edilir. Genelde burun, dudak, kulak ve göbek bölgelerinde kullanılsa da özel olarak farklı vücut bölgelerinde de kullanılabilir. Şimdi gelin piercing hakkında merak edilen tüm soruların cevaplarına birlikte bakalım.

Birçok kişinin kullandığı veya kullanmayı düşündüğü piercing, eski antik zamanlardan bu yana insanlar tarafından kullanılan bir takıdır. Farklı kültürlerde ismi ve anlamları başka şeyler anlatsa da günümüzde daha çok vücut aksesuarı olarak tercih edilmektedir. Bakımı, kullanımı ve yaptırmadan önce dikkat edilmesi gereken adımlarıyla piercing hakkındaki her şeyi adım adım anlatmaya başlıyoruz.

Piercing Çeşitleri

Piercing çeşitleri
Vücudun farklı bölgelerinde, farklı piercing modelleri kullanılmaktadır.

Birçok insanın aklına piercing denildiğinde burun ve kulak bölgelerinde kullanılan takı gelse de aslında birçok farklı vücut bölgesinde kullanılmaktadır.

 • Kulak bölgesinde kullanılan ve kulağın farklı bölümlerine takılan modeller; rook, daith, industrial, tragus, snug, anti-tragus, conch ve lobe gibi isimlere sahiptir. Bu modeller arasından seçim yaparken görüntü ve hangi bölgeye istediğinize göre karar vermelisiniz.
 • Yüz bölgesinde kullanılan modeller; kaş, septum, brigde, nostril, medusa, dil, madonna ve yanak gibi çeşitlere sahiptir. Yüz bölgesindeki modelleri seçerken biraz daha özen göstermek gerekir. Çünkü seçilen piercing insanların ilk olarak fark edeceği aksesuarınız olacaktır.
 • Yüz ve kulak dışında göğüs ucu, genital bölge, karın gibi vücut bölgelerinde de piercing tercih edilmektedir. Yaptıran kişinin kişisel zevki ve tercihlerine göre hemen hemen her bölgede piercing kullanılabilir.

Piercing Taktırmadan Önce Dikkat Edilmesi Gerekenler

 • Öncelikle piercing taktırmak istediğinizden emin olmanız gerekir. Çünkü bakımı ve temizliği iyi yapılmazsa sağlık problemleri yaşamanıza neden olabilen bir aksesuardır. Eğer cildiniz hassas ve yaralarınız normalde zor iyileşiyorsa bir kere daha düşünmenizi tavsiye ederiz.
 • Hangi bölgeye ve ne tarz bir piercing modeli istediğinizden emin olun. Çıkardığınızda kısa sürede delik kapanacağı için boşu boşuna acı çekersiniz. Ayrıca delik tamamen iyileşene kadar sürekli temizlemeniz de gerekir.
 • Taktırmaya karar verdikten sonra taktırma gününe yakın kan sulandırıcı vb. ilaçlar kullanıyorsanız bırakmanızı tavsiye ederiz. Ek olarak panik atak, kalp rahatsızlığı gibi heyecan ve korkuyla tetiklenen rahatsızlıklarınız varsa işlem sırasında yanınızda tanıdık birinin olmasını sağlayın. Takım işlemi çok acı verici olmasa da korku, panik yapmanıza neden olabilir.
 • Göğüs ve genital bölge gibi hassas noktalarda tercih edilen modellerin takılması, kullanımı ve bakımı diğerlerinden farklı olabilir. Bu nedenle öncesinde uzman kişilerden bilgi almanız yararlı olacaktır.
 • Son olarak deneme yapmak için fake septum denilen mıknatıslı ürünleri kullanabilirsiniz. Eğer bu ürünlerin kullanımı hoşunuza giderse ona göre gerçek modellere geçiş yapabilirsiniz.

Piercing Bakımı

Piercing bakımı
Piercing bakımı, oldukça önemli bir konudur.
 • Taktırma işleminden sonra ilk 24 saat boyunca dokunulmamalı ve yıkanmamalıdır. Sonrasında ise her iki günde bir tuzlu su veya antibakteriyel sabun gibi ürünlerle temizlenmesi gerekir.
 • İlk günlerde kanama, şişme ve iltihap toplama gibi belirtiler görünmesi normaldir. Fakat normalden daha fazla olan belirtiler sorun oluşturabilir. Eğer takım yapılan yerde ateş oluşmuşsa veya kendinizi normalden farklı hissediyorsanız uzman bir doktora görünmeniz gerekmektedir.
 • İlk günlerde oldukça hassas olan piercing bölgesini olası darbelere karşı korumanız gerekir. Kıyafet değişimi, sportif faaliyetler gibi durumlarda ekstra özen göstermeniz faydalı olacaktır.
 • Takım işleminden sonra 3 hafta boyunca havuz, sauna, kirli deniz suyu gibi yerlere girmemeniz gerekir. Temizliğinden emin olduğunuz denizlere ise girebilirsiniz. Ayrıca işlemden 24 saat sonra duş alabilirsiniz. Fakat dikkatli olmanızda fayda var.
 • Genel olarak işlem sonrasında 1-1,5 ay civarında iyileşme görünür. Fakat bu süreç bazen daha uzun sürmektedir. Bu nedenle acele etmeden, sabrederek bölgenin iyileşmesini bekleyin. Ayrıca bu süre zarfında farklı bir model takmayı denemeyin. İyileşme süreci bittikten sonra değişim işlemi yapabilirsiniz.

Piercing Önerileri

Yukarıda piercing taktırmadan önce ve sonrasında neler yapmanız gerektiğini adım adım anlattık. Şimdi sıra geldi birkaç ürün önerisine…

1-) Gümüş Klasik Model

Gümüş kulak piercing
Kulak için tasarlanan model, 925 ayar gümüşten üretilmiştir.

İlk önerimiz; gümüş kulak piercing. Sade ve klasik bir model kullanmak isteyenler için oldukça ideal olan bu ürün, rahat kullanımı ile ön plana çıkmaktadır. Beraberinde kullanacağınız küpelerle birlikte oldukça hoş bir görüntü yakalamanızı sağlar.

2-) Çelik İki Ucu Toplu Elips

Çelik uçlu elips piercing
Şık ve minimal bir ürün arayanlar elips modele bayılacaktır.

Cerrahi çelikten üretilen elips piercing, yoğum kimyasala maruz kalmadığı sürece renk değişimi yaşamaz. Kıkırdak, tragus, dudak, burun, septum ve kulak memesi bölgelerinde kullanılabilir. Bar kalınlığı 0,8 mm, uzunluğu ise 1,2 cm’dir. Kullanımı oldukça kolaydır.

3-) Chavin Kırmızı Kalp Taşlı

Kapl taşlı göbek piercing
Tasarımıyla oldukça göze çarpan bir model; kalp taşlı piercing.

Sırada biraz iddialı ve farklı bir önerimiz var; kalp taşlı göbek piercing. Tasarımıyla oldukça hoş görünen modelin vücuda takılan kısmı cerrahi çelikten üretilmiştir. Bu nedenle alerji yapmaz. Dış kısmında yer alan taş ve diğer bölgeler ise çok fazla kimyasal maddeye maruz kalmamalıdır.

4-) Yaprak Figürlü Gold Tragus

Yaprak figürlü tragus
Özgün ve oldukça kullanışlı bir model; yaprak desenli tragus.

Seçiminiz tragus modellerden yana olduysa yaprak desenli tragus ürününe göz atmadan geçmeyin! Cerrahi çelikten üretilen giriş kısmı ve zirkon malzemeden üretilen uç kısmıyla kararma vb. sorunlar yaşamanızın önüne geçen model, oldukça şık bir tasarıma sahiptir. Yanında kullanacağınız küpe ve takılarla birlikte stil sahibi bir görüntü oluşturmanızı sağlar.

5-) Çelik Spiral Burgu Helix Kıkırdak

Çelik helix kıkırdak
Çelik piercing bar, uzun yıllar rahatlıkla kullanılabilir.

Şimdi ise sırada helix kıkırdak ve kulak memesi ile uyumlu çelik piercing bar modeli var. Minimalist tasarımıyla oldukça şık duran model, 8 mm bar genişliğine sahiptir. Kaliteli malzemesiyle kararma, paslanma ve alerjik reaksiyon etkisi göstermenizin önüne geçer.

6-) Üç Taşlı

Üç taşlı göbek piercing
Özgün ve oldukça şık; üç taşlı sallanan göbek piercing.

Göbek kısmında kullanılan piercing modellerinin sallanmasını seviyorsanız, üç taşlı sallanan model beğeninizi kazanacaktır. Vücuda giren kısmı cerrahi çelikten üretilen ürün, 3 taşlı görüntüsüyle oldukça şıktır.

7-) Çelik Üçlü Yarım Ay

Çelik üçlü yarım ay aksesuar seti
Üçlü yarım ay setin altın rengi modeli de bulunmaktadır.

Kıkırdak, tragus, burun, dudak ve kulak memesi gibi bölgelerde kullanabileceğiniz üçlü yarım ay set, çelik malzemeden üretilmiştir. Yapısı itibariyle paslanma ve alerjik reaksiyon etkisi yapmamaktadır. Uç kısmı shambaka top şeklindeki modellerin ebat ölçüsü 3,5 mm’dir. Bar kalınlığı 1,2 mm, bar genişliği ise sırasıyla 6 mm, 8 mm ve 10 mm’dir.  

8 -) Siyah Çelik Set

Siyaj çelik piercing set
Farklı tarzlar piercing set içerisinde bir arada!

Son önerimiz 8 üründen oluşan piercing set! Üzeri siyah ipc kaplama olan modeller farklı boyutlara sahiptir. Çelik malzemeden üretildiği için paslanma, ezilme, oksitlenme yapmaz. Dilediğiniz bölgede rahatlıkla kullanabilirsiniz.

Piercing modelleri başta olmak üzere tüm aksesuar ürünlerini uygun fiyatlarla ÇiçekSepeti‘nde bulabilirsiniz. Okumayı seveceğiniz diğer bazı yazılarımız:

Ümit Şimşek

1991 yılında dünyaya gelen Ümit Şimşek, ilköğretim ve lise eğitimini Ankara’da tamamladı. Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi’nde Radyo,Tv ve Sinema lisans eğitimi aldıktan sonra reklam ajanslarında New Media Expert, Copywriter pozisyonlarında çalıştı. 2020 yılından itibaren ÇiçekSepeti’nde Copywriter pozisyonunda elektronik, teknoloji, hobi, takı, saat, parfüm, moda başta olmak üzere farklı alanlar ve konularda içerik üretmeye devam etmektedir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir