Kültür & Sanat

Plastikten Uzak Bir Hayat İçin İhtiyacınız Olan Ürünler

Plastik kullanmadan yaşamak mümkün mü sizce? Yoksa plastikler hala hayatınızın vazgeçilmez ürünleri arasında mı yer alıyor? Plastikler olmadan bir yaşam sürmek sanılanın aksine çok daha kolay. Eğer siz de plastikten uzak bir yaşam sürmek istiyorsanız, plastikten uzak bir haat için ihtiyacınız olan bu ürünlere göz atarak yaşam alanımız olan dünyaya bir katkıda bulunabilirsiniz.

İçinde bulunduğumuz temmuz ayı, tüm dünyada Plastic Free July yani Plastiksiz Temmuz olarak anılıyor. Plastiksiz Temmuz, milyonlarca insanın plastik kirliliğinin çözümünün bir parçası olmasına yardımcı olan küresel bir hareket olmasıyla biliniyor. Bu hareket ile daha temiz okyanuslara, daha temiz sokaklara ve topluluklara sahip olmamızın mümkün olabilir. Siz de tek kullanımlık plastikleri hayatınızdan çıkararak, onları kullanmayı reddederek bu hareketin bir parası olmak ister misiniz?

Evinizde, iş yerinizde, okulda ya da günlük hayatınızın her anında çeşitli tek kullanımlık plastikler kullanıyor ve bunun farkına varmıyor olabilirsiniz. Belki ilk aşamada alışkanlıklarınızın hepsinden aynı anda vazgeçemeyebilirsiniz fakat bu yola çıkmak istiyorsanız bir yerden başlamalısınız. Tek kullanımlık plastik atıkları nasıl azaltabileceğinize dair ipuçları arıyor, onların yerine koyacak yeni ürünler bakıyor ve kendinize plastiksiz bir yaşam için meydan okuyorsanız doğru yerdesiniz!

Plastikten Uzak Bir Hayat Nasıl Olur?

Tek kullanımlık plastik atıkların yerine koyabileceğiniz çeşitli ürünlere geçmeden önce size nasıl plastik atık çıkarmadan yaşayabileceğinize dair birkaç ipucu verelim!

  • Tek kullanımlık plastik su şişeleri yerine sürekli olarak kullanabileceğiniz cam/çelik mataraları tercih edin.
  • Tek kullanımlık kahve bardakları yerine kahve içeceğiniz yerlerde seramik/cam bardakları; take-away kahve alımlarında kendinize ait olan termosları kullanın.
  • Market alışverişlerinizde plastik poşet almak yerine kendi bez çantanızı, file çantanızı ya da kesenizi kullanın.
  • Tek kullanımlık pipet yerine cam ya da çelik pipetler tercih edin.
  • Buzdolabı poşeti, streç film gibi tek kullanımlık plastikler yerine balmumu saklama kağıdı kese kağıdı ya da keten keseleri tercih edin.
  • Mevisiminde ve yerel üreticilerden alışveriş yaparak yemek israfının ve gereksiz atığın önüne geçin.
  • Mümkün oldukça yemek atıklarınızı kullanmaya çalışın. Örneğin meyve kabuklarını atmak yerine reçel yapmayı, patates kabuklarını cipse çevirmeyi deneyin. Geriye kalan atıklar ile de kompost oluşturun.
  • Plastik diş fırçalarınızı bambu diş fırçaları ile değiştirin.

Tüm bunların sadece sizin hayatınızı değil tüm dünyayı etkilediğini, tek kullanımlık plastiklerin dünyanın yaşamını kısalttığını ve bu hareketin tüm toplumu ilgilendirdiğini unutmayın. Şimdi sırada, hayatınızdan çıkardığınız bu plastik ürünler yerine dahil edebileceğiniz ürünler var!

Hazırla Ve Çık Yemek Kabı

Hazırla ve Çık Yemek Kabı

Hazırla ve çık yemek kabı ile ev dışında kullanımını yaptığınız tek kullanımlık plastiklerin önüne geçebilirsiniz. Ofiste ya da okulda yemek yemeniz gerektiği zaman dışarıdan yemek söylerseniz birden fazla tek kullanımlık plastik ile plastik poşetlerde gelen yemeklere şahit olabilirsiniz. Bu plastik ürünlerden kurtulmak ve daha fazla plastik kullanmamak için kendi yemek kaplarınızın içine evde yaptığınız yemekleri koyarak yanınızda taşıyabilirsiniz.

Bu şekilde hem çok daha sağlıklı şekilde beslenip hem de plastik tüketiminizi azaltabilirsiniz. Yemek koymak için seçeceğiniz kapların cam ve bambu olmasına özen göstererek bu konudaki farkındalığınızı aertırabilirsiniz.

Termos

Termos

Tek kullanımlık kahve bardaklarını reddederek kendinize ait olan, sürekli kullanabileceğiniz ve hatta uzun süre içeceğinizi sıcak tutacağı için daha kullanışlı olan termos çeşitlerini kullanabilirsiniz. Çantanızda, ofisinizde ve evde birkaç farklı termos bulundurursanız herhangi bir zamanda plastik bardakları kullanmak zorunda kalmazsınız. Böylece plastikten uzak bir hayata bir adım daha yaklaşmış olursunuz. Çelik termosların yanı sıra cam, seramik gibi farklı alternatiflerini de değerlendirebilirsiniz. Plastiksiz Temmuz ayını bir adım daha ileriye taşımak için sevdiklerinize ve arkadaşlarınıza da bilgi verebilirsiniz.

Saklama Kabı

Saklama Kabı

Marketten satın aldığınız çeşitli tahılları, tohumları ya da kuru yemişleri plastik poşetler ile saklıyorsanız onun yerine saklama kabı çeşitlerini kullanmanızı tavsiye ederiz. Hem besinlerin daha geç bozulmasını sağlayan hem de doğa dostu olan saklama kapları ile plastiksiz bir hayata bir adım daha yaklaşabilirsiniz.

Ayrıca akşam yemeği ardından kalan yemekleri dolaba kaldırmak için de yemek saklama kabı çeşitlerine göz atabilirsiniz. Böylece yaptığınız yemekler daha uzun süre taze kalır ve daha az atık oluşturmuş olursunuz.

Bez Alışveriş Çantası

Bez Alışveriş Çantası

Plastik poşetler hem çevre için hem de dünya için oldukça tehlikeli ürünler arasında yer alır. Plastik poşetler, denizde poşet yüzünden boğularak ölen canlılar, doğada yok olmayışıyla çevreye verdiği zarar gibi çok üzücü olaylara sebep olabilir. Oysa plastik poşet yerine alışverişlerinizde kullanabileceğiniz bez alışveriş çantası gibi alternatifler çok daha doğa dostudur.

Her alışverişe çıkmadan önce kendinize çantanızı yanınızda götürmeniz gerektiğini hatırlatabilirsiniz. Bez çanta hareketini biraz daha ileri taşımak isterseniz çanta alışverişlerinizde geri dönüştürülmüş ve doğal içeriklerden oluşturulmuş çantaları tercih edebilirsiniz.

Alışveriş Filesi

Alışveriş Filesi

Alışveriş filesi alışveriş çantasından farklı olarak özellikle buzdolabı içinde de kullanılabilir. Satın aldığınız meyve ve sebzeleri buzdolabına yerleştirirken tek kullanımlık plastikten oluşan buzdolabı poşeti kullanmak yerine doğal içerikli file çantaları kullanabilirsiniz. Böylece plastikten uzak bir mutfak için bir adım daha atmış olursunuz. Bu file çantaları alışverişe çıktığınız zamanlarda da yanınızda taşıyarak alışverişinizi tamamladığınızda naylon poşet kullanmaktan kaçınmış olursunuz.

Cam/Çelik Su Matarası

Su Matarası

Birçok insan dışarıda susadığı zaman bir markete gidip tek kullanımlık pet şişede satılan suları tercih eder. Oysa sürekli olarak kullanabileceğiniz bir su matarası sahibi olmanız sizi plastik su şişelerinden uzak tutar. Paslanmaz çelik, cam veya güvenilir bir alüminyum matara tercih ederek çevreye karşı daha duyarlı davranabilirsiniz.

Milyonlarca hayvanı ve habitatı etkileyen tek kullanımlık plastik şişeleri kullanmayı bırakarak siz de çevreyi koruyabilirsiniz.

Bambu Ürünler

Bambu Ürünler

Özellikle pikniklerde sıklıkla plastik çatal, kaşık ve bıçaklar, plastik tabaklar, plastik bardaklar kullanılır. Tüm bu tek kullanımlık plastik ürünleri bambu ürünler ile değiştirerek hem doğaya daha az zarar vermiş olursunuz hem de ürünleri tekrar tekrar kullanabilirsiniz. Bambu ürünleri plastik tabak, plastik yemek kabı gibi tek kullanımlık ürünlerin yerine de kullanabilirsiniz.

Keten Kese

Keten Kese

Ve son olarak atıksız bir hayat için kullanabileceğiniz ürün tavsiyemiz keten kese. Keten keseleri buzdolabı poşeti yerine, gün içinde yanınızda atıştırmalık bulundurmak istediğinizde kullanabileceğiniz bir paket olarak ya da herhangi bir şeyi saklamak için ve hatta hediyelerinizi paketlemek için şık bir ambalaj olarak bile kullanabilirsiniz.

Tek kullanımlık plastik poşetlerin yerine koyacağınız bu ürün sayesinde artık plastiksiz bir hayata bir adım daha yaklaşmış olacaksınız.

Tüm bu ürünleri ve daha fazlasını ÇiçekSepeti‘nden hızlı ve kolay şekilde satın alabilir, farklı ödeme seçenekleri sayesinde keyifle alışveriş yapabilirsiniz!

İlginizi çekebilecek bazı yazılarımız:

Aybüke

1998 yılında dünyaya gelen Aybüke, ilköğretim ve lise eğitimini Kocaeli'de tamamladı. Ardından üniversite eğitimini Marmara Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı bölümünde başarıyla gerçekleştirdi. Çeşitli ajanslarda ve dergilerde sosyal medya uzmanlığı, içerik üretimi, editörlük gibi işlerde çalıştı. 2020 itibarıyla ÇiçekSepeti'nde Copywriter olarak çalışmaya başladı. Şu an hala ÇiçekSepeti bünyesinde Ev&Yaşam, Yapı&Market, Süpermarket, Hediye, Hobi ve benzeri alanlarda içerik üretimi yapmaya devam ediyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir