Kültür & Sanat

Pomodoro Tekniği İle İlgili Bilmeniz Gerekenler

Dünya gün geçtikçe dijitalleşiyor ve bununla beraber çalışma prensipleri ve eğitim hayatı da değişiyor. Artık ofislere bağlı kalmak, dersler için okula gitmek, tek bir alandan çalışmak yerine uzaktan çalışmak, evleri veya istenilen her yeri çalışma alanı veya derslik olarak kullanmak mümkün. Koronavirüs hastalığı (COVID-19) etkisiyle günden güne artan bu yeni çalışma düzeni tabii ki belli zorlukları da yanında getiriyor. Bu sorunların en önemlileri ise odaklanma problemi ve verimli çalışamamak. Peki, özgürlük sunan bu çalışma ortamında verimli ve disiplinli çalışmak mümkün mü? Kesinlikle mümkün! Bu yazımızda iş veya derslerinize odaklanmanızda oldukça yardımcı olacak pomodoro tekniği ile sizi tanıştıracağız.

Etkili ve verimli zaman yönetimi son zamanların en önemli ihtiyaçlarının başında geliyor. Sektör ve alan fark etmeksizin herkes; çalışma saatlerini en iyi şekilde kullanmak, gün içinde yapılması gerekenleri bir düzende ilerletmek, organize olmak ve yüksek performansla çalışmanın yollarını arıyor. Fakat, bir sorun var ki yeni düzende odaklanmak en büyük problem. Masa veya bilgisayar başında uzun uzun oturmanıza rağmen bir türlü odaklanamıyorsanız pomodoro tekniği sizin için çözüm olabilir. Şimdi gelin “Pomodoro tekniği nedir, nasıl gerçekleştirilir ve faydaları nelerdir?” gibi soruların cevaplarına birlikte bakalım.

Pomodoro Tekniği Nedir?

Pomodoro tekniği nedir?
Verimli çalışmanın formülü; Pomodoro tekniği.

Pomodoro, zamanı verimli kullanmak için geliştirilen bir zaman yönetimi tekniğidir. İtalyan yazılım tasarımcısı Francesco Cirillo tarafından 1980’lerde geliştirilmiştir. İsmini ise İtalyanca’da “domates” anlamına gelen kelimeden alıyor. Domatesle alakası ise o dönemde oldukça fazla kullanılan domates şeklindeki zamanlayıcıların bu işin bir parçası olmasıdır. Temel olarak tamamlanması gereken işleri bir seferde yapmaya çalışmak yerine; bu işleri bir liste şeklinde alt görevlere ayırmayı ve sonrasında bu görevlere kısa sürelerde üst seviye odaklanma ile çalışmayı öneren teknik, her iş arasında kısa molalar vermenin gerekliliğini de destekliyor.

Zamanı belli aralıklara bölmek, her bir çalışma aralığı içinde bir şeyleri yetiştirme motivasyonu sağlar. Bu durum sürekli erteleme alışkanlığının önüne geçmenizde yardımcı olacaktır. Belirlenen zaman aralığında çalışmayı ve olabildiğince işi tamamlamayı istemeniz, dikkatinizi dağıtan diğer faktörleri görmezden gelme konusunda da oldukça faydalı olacaktır.

Pomodoro Tekniği Nasıl Uygulanır?

Pomodoro tekniği nasıl uygulanır?
Pomodoro tekniği sayesinde daha verimli ve konforlu bir çalışma ortamı oluşturabilirsiniz.

Verimli çalışmak için oldukça ideal bir yöntem olan pomodoro tekniği, uygulaması oldukça kolay bir yöntem. Öncelikle kendinize bir zamanlayıcı edinmeniz gerekiyor. Pomodoro için özel zamanlayıcı modelleri olsa da dilerseniz akıllı telefonlarda yer alan kronometreyi kullanabilirsiniz. Fakat, dikkatinizi dağıtacak bildirimleri kapatmanızda fayda var. Hatta işinizi kolaylaştıracak mobil uygulamaları kullanarak her şeyi yapmanız mümkün. Şimdi gelelim adım adım nasıl daha verimli çalışacağınıza:

  • Öncelikle yapılacaklar listenize gün içinde yapmanız gerekenleri sıralayın. Sıralama bitince listenizden büyük veya küçük olmasına bakmaksızın bir görev seçin. Odaklanmanızı gerektiren, fakat uzun zamandır ertelediğiniz bir iş varsa tekniği ilk olarak bu iş ile uygulamaya başlayabilirsiniz.
  • Yapacağınız iş için gerekenleri masanıza aldıktan sonra zamanlayıcıyı 25 dakikaya ayarlayın ve bu süre zarfında sadece bu işe odaklanacağınızı kendinize hatırlatın.
  • Süre tamamlanana kadar başka bir şeyle ilgilenmemeye özen gösterin. Eski alışkanlıklarınızı bir kenara bırakarak sadece işe odaklanın. Aklınız başka işlere ya da düşüncelere kayma eğilimi gösterdiğinde kendinizi durdurun ve belirlediğiniz işi bitirmeye çalışın.
  • Çalışma süresi bittiğinde 5 dakika mola verin. Bu mola sırasında ister kupa bardağınızda kahve yudumlayın, isterseniz balkona çıkıp hava alın. Önemli olan bu kısa süreyi rahatlatıcı bir aktivite ile geçirmeniz.
  • Şimdi tekrar işe dönme vakti. 25 dakikalık çalışma ve 5 dakikalık mola döngüsü, bir pomodoro ediyor. Bu döngüyü üst üste 4 kez yaptıktan sonra 20 ya da 30 dakikalık uzun bir mola verebilirsiniz.
  • Uzun mola sonrasında başa sarın ve yapılacak işler listenizdeki maddeleri tek tek bitirmeye çalışın. Her uzun molanızda kendinizi ödüllendirecek bir şeyler ekleyerek motivasyonunuzu artırabilirsiniz. Günde 8 ile 16 arası pomodoro tamamlamak ideal bir çalışma yaptığınız anlamına geliyor.

Pomodoro Tekniğinin Faydaları

Pomodoro tekniği faydaları
Pomodoro tekniği, zaman yönetimi konusunda ustalaşmanıza yardımcı olur.

Uzun çalışma saatleri sırasında odağınızın dağılması kaçınılmaz bir durumdur. Bu nedenle 25 dakikalık çalışma performansları sizi dış etkilerden olabildiğince korur ve odaklanmanıza yardımcı olur.

  • Zaman yönetimi sayesinde işleri yetiştiremeyeceğinize dair olan korkularınızı geride bırakacak ve fazla mesai yapmaktan kurtulabileceksiniz.
  • Organize olmak konusunda yetenekleriniz geliştikçe her bir işin ne zaman biteceğine dair öngörüleriniz de iyileşecek. Bu sayede belirttiğiniz gün ve zamanda işlerinizi teslim edebileceksiniz.
  • Gün boyu bilgisayar başında olmak beden sağlığı için oldukça zararlıdır. Molalar sayesinde fiziksel olarak da hareket etme ve dinlenme avantajınız olacak.
  • Tüm bu faydalarının yanı sıra pomodoro, konsantrasyon eksikliğinden kaynaklanan hataların da önüne geçilmesine yardımcı olur. Size de yaptığınız işi en yüksek performansla yapmanın mutluluğu kalır.

Yardımcı Olacak Ürün Önerileri

Pomodoro tekniğini uygularken daha verimli çalışmanıza yardımcı olacak ürün önerilerimiz:

Dijital Zamanlayıcı

Pomodoro tekniği - zamanlayıcı
AEK zamanlayıcı, son ayarlanan değeri hafızasında saklayarak kolay kullanım imkanı sunar.

Zaman yönetimi pomodoro tekniğinin en temel özelliği. Etkin bir biçimde zaman kullanımı alışkanlığı kazanacağınız bu teknik sırasında size bir zamanlayıcı lazım. AEK Dijital Zamanlayıcı, 99 dakikaya kadar kurulabilen yapısı ve güçlü alarm sesi ile ihtiyacınız olan zaman yönetiminde size yardımcı olur.

Farklı marka ve modeller için zamanlayıcı sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Yapılacaklar Listesi 

Pomodoro tekniği - yapılacaklar listesi
Yapılacaklar listesi, 40 sayfadan oluşmaktadır.

Pomodoro tekniğinin olmazsa olmazı, günlük iş planınızı bir liste halinde alt alta sıralamak. Bunun için bir defter ya da sayfa kullanabileceğiniz gibi özel olarak tasarlanan yapılacaklar listesi ürününü tercih edebilirsiniz. Gün içinde bitirdiğiniz işlerin üzerini çizmeniz size ekstra motivasyon sağlayacaktır.

Ajanda

Pomodoro tekniği -
Planlı ve verimli zaman kullanımı için Work Hard Dream ajanda iyi bir seçim olacaktır.

Ajanda, günlük hayatı planlamak ve haftalık işleyişi kontrol etmek için önemli bir yardımcı. Pomodoro tekniği sırasında siz de iş planlarınızı takip etmek, genel bir plan yapmak ve motivasyonunuzu sürdürmek için Work Hard Dream ajandayı tercih edebilirsiniz. Ajanda içerisinde 55 haftalık süre için haftalık planlayıcı (110 sayfa) , 22 adet yapılacaklar listesi, 4 adet bütçe planı, 4 adet spor programı, 4 adet seyahat planlayıcı, 5 adet zinciri kırma programı yer almaktadır.

Farklı model ve markalar için ajanda sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Kalem

Pomodoro tekniği - uçlu kalem
Uçlu kalem kullanmayı sevenlerin favorisi; Rotring.

Ders çalışırken, iş sırasında veya çizim yapmak için doğru kalem kullanımı oldukça önemlidir. Parmaklara tam oturan ve performansı ile size yardımcı olacak Rotring kalem, farklı renk seçenekleriyle sizi bekliyor.

Farklı marka ve modeller için kalem sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Fosforlu Kalem

Pomodoro tekniği - fosforlu kalem
Osaka kalem seti, 60 yaprak not defteri hediyelidir.

Çalışma sırasında tek renk kalem kullanmak bir süre sonra tek düze bir görüntü çıkaracağından takip edilmesi zor bir sisteme neden olabilir. Farklı renkte kalemler kullanarak bu karmaşanın önüne geçebilir, her iş ve durum için farklı renkleri seçerek aradıklarınızı kolayca bulabilirsiniz. Bizim renkli kalem önerimiz ise; Osaka Pastel Renk Fosforlu Kalem. Farklı marka ve modeller için fosforlu kalem sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Düzenli çalışma ortamı için ihtiyacınız olan her şeyi ÇiçekSepeti‘nde bulabilir, uygun fiyatlarla sipariş edebilirsiniz. İlginizi çekebilecek diğer bazı yazılarımız:

Ümit Şimşek

1991 yılında dünyaya gelen Ümit Şimşek, ilköğretim ve lise eğitimini Ankara’da tamamladı. Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi’nde Radyo,Tv ve Sinema lisans eğitimi aldıktan sonra reklam ajanslarında New Media Expert, Copywriter pozisyonlarında çalıştı. 2020 yılından itibaren ÇiçekSepeti’nde Copywriter pozisyonunda elektronik, teknoloji, hobi, takı, saat, parfüm, moda başta olmak üzere farklı alanlar ve konularda içerik üretmeye devam etmektedir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir