TeknolojiTeknolojik Ürünler

Pratik ve Hızlı Mikrodalga Fırın Tavsiyeleri

Mutfakta vakit geçirmek ve yemek yapmak oldukça keyifli bir etkinlik olsa da çoğu zaman vaktin kısıtlı olması uzun uğraşlar gerektiren yemekler yapmanın önüne geçer. Zamanın az olduğu anlarda zaman kazandıran ve oldukça hızlı çözümler üreten yardımcılara ihtiyaç duyarız. Hızlı ısıtma özelliğinin yanında donmuş gıda ürünlerinin de çabuk çözülmesini sağlayan mikrodalga fırınlar mutfakların bu nedenle vazgeçilmezleri arasında yer alır. Peki, mikrodalga fırın seçerken nelere dikkat etmelisiniz?

2022 yılında güncellenmiştir.

Kolay kullanıma sahip olması, büyük fırınlara kıyasla daha az yer kaplaması, enerji tasarrufu özelliği ve en önemlisi hayata hız katması gibi avantajlarıyla mikrodalga fırınlar mutfaklardaki en önemli yardımcılar arasında yer alıyor. Hayatınızı bu kadar kolaylaştıran bu mutfak gerecini ilk defa alacaksanız ya da yenisi ile değiştirecekseniz dikkat etmeniz gerekenleri anlatmaya hemen başlıyoruz.

Mikrodalga Fırın Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Mikrodalga fırın alırken dikkat edilmesi gerekenler
Gelişen teknoloji sayesinde artık her ihtiyaca ve zevke göre farklı türde mikrodalga fırın mevcut.

Boyutuna, enerji moduna, türlerine göre değişim gösteren mikrodalga fırın çeşitleri en sık tercih edilen modeller; tezgah üstü, ankastre ve gömme mikrodalga fırınlardır.

  • Mikrodalga fırın seçerken ilk belirlemeniz gereken konu koyacağınız yerin ölçüsüdür. Çünkü alanınıza uygun olmayan fırın, bir işe yaramaz. Her ihtiyaca uygun şekilde tasarlanan mikrodalga fırınların küçük alanlar için uygun olanını kolaylıkla bulabilirsiniz.
  • Tezgahınızın üstüne koymak için 14x24x20 inç boyutlarında tezgah üstü mikrodalga fırını tercih edebilirsiniz. Enerji tüketimi konusunda da bu boyutlardaki mikrodalga fırınlar oldukça başarılıdır.
  • Gömme mikrodalga fırınlar ise genelde 15x30x26 inç boyutlarında olur. Ankastre ürünler ise tezgah üstü modellere benzeseler de tezgahınızda yer kaplamaz. Bunun yerine mutfak dekorasyonunun bir parçası haline gelecek şekilde dizayn edilmektedir.
  • Mikrodalga fırın seçiminde dikkat etmeniz gereken bir diğer konu kapağında kullanılan malzemedir. Eğer fırının kapağı metalden yapılmışsa araştırmalar elektromanyetik dalgaların dışarı sızmasının mümkün olmadığını gösteriyor.
  • Zaman ayarı bulunan bu fırınları tercih etmeniz yemekler hazırlanırken başında durmanızı gerektirmez, yemek hazır olduğunda size uyarı verir.
  • Ev için mikrodalga seçiminde 20 litrelik hacim ihtiyacınızı fazlasıyla karşılayacaktır. Eğer iş yeri vb. bir yer için tercih ediyorsanız daha geniş iç hacme sahip olmak işinizi kolaylaştıracaktır.
  • Mikrodalga fırınların gücü pişirme hızı ile doğru orantılıdır. Hızlı pişirme sizin için en öncelikliyse ihtiyacınız görecek ortalama bir fırının 1000 Watt gücün üzerinde olması gerekir. Daha düşük güçte fırınlar pişirme süresinin daha uzun olması demektir.

Mikrodalga Fırın Tavsiyeleri

Yukarıda saydığımız kriterler doğrultusunda ihtiyacınız olan mikrodalga fırını bulmanıza yardımcı olacak tavsiyelerimizi sıralamaya başlıyoruz.

Awox Solo

Awox mikrodalga fırın
Awox mikrodalga fırın mutfaktaki yeni yardımcını olacak.

20 litre kapasitesi bulunan Awox mikrodalga fırın, 5 ayrı güç ayarına sahiptir. Bunun dışında buz çözme fonksiyonu, 700W pişirme gücü, 35 dakika sayan zamanlayıcı ve pişirme sonu sesli ikaz sinyali bulunmaktadır.

Altus ALMD

Altus mikrodalga fırın
Yemeklerinizi Altus ALMD ile çok daha hızlı hazırlayabilirsiniz.

Enerji tasarruflu güç çıkışı bulunan Altus ALMD mikrodalga fırın, oldukça kullanışlıdır. 20 litre kapasitenin yanı sıra saatli pişirme özelliği, buz çözdürme ve 5 farklı pişirme modu bulunmaktadır.

Cucinox Ankastre Mikrodalga Inox

Cucinox mikrodalga fırın
Cucinox İnox ile mutfakta yemek yapmak daha keyifli hale gelir.

28 litrelik geniş hacmi ile ön plana çıkan Cucinox İnox, ızgaralı mikrodalga fırın modelleri arasında yer almaktadır. 5 ayrı güç kademesi ve 8 farklı pişirme modu sunar. Ayrıca kademeli ısıtma sistemi ve yandan açılır kapak tasarımı bulunmaktadır. LED dijital ekran üzerinden tüm ayarları yapabilirsiniz.

Electrolux EMZ725MMTI

Electrolux EMZ725MMTI
Electrolux EMZ725MMTI, güzel tasarımı mutfağınıza mükemmel uyum sağlar.

900 watt güç ve 7 farklı güç seviyesi sunan Electrolux EMZ725MMTI, oldukça kullanışlıdır. Kontrollü güç seviyeleri sayesinde yiyecekleri daha hızlı pişirebilir, yeniden ısıtabilir veya buzunu çözebilirsiniz. Ek olarak ızgara fonksiyonu ile en sevdiğiniz ızgara yemekleri mikrodalga hızında kolayca hazırlayabilirsiniz.

Silverline Retro Rustk

Retro mikrodalga fırın
Retro, havalı ve oldukça kullanışlı; Silverline Retro Rusk.

Şıklık hiç bu kadar pratik olmamıştı. Mutfağında ve evinde retro görünümü sevenler için muhteşem bir ürün; Silverline Retro Rustk ankastre mikrodalga fırın. Tasarımı ve özellikleri ile sizi oldukça mest edecek bu modeli kesinlikle listenizde bulundurmalısınız.

Hotpoint Ariston MWK422XHAS

Hotpoint ankastre
Siyah tonlarını mutfağınızda kullanıyorsanız, Hotpoint Ariston MWK422XHAS tam size göre.

40 litre kullanım hacmi sunan Hotpoint Ariston MWK422XHAS, ankastre mikrodalga arayanlar için ideal bir seçenektir. Buz çözdürme, ısıtma ve pişirme işlemlerinin hepsini tek bir fırın ile yapmanızı sağlar. Şık tasarımı işe mutfağınıza farklı bir hava katar.

Mikrodalga Fırın Nasıl Çalışır?

Mikrodalga fırın nasıl çalışır?
Mutfaklarda kullandığımız mikrodalga fırın nasıl ortaya çıktı?

Mikrodalga enerjisinin yemekleri ısıttığını 1940’lı yıllarda Percy Spencer tesadüfen fark etmiştir. Radar çalışmaları yaparken cebindeki çikolatanın eridiğini gören Spencer, çalışmalarını detaylandırdı ve bugünkü haline benzeyen ilk mikrodalga fırın 1957’de raflarda yerini aldı. Çalışma prensibi ise en yalın haliyle anlatmak gerekirse; içerisinde yer alan su molekülleri sayesinde radyasyonu hapseder ve yiyecekler radyasyonun zararlı etkisine maruz bırakmadan ısıtmış olur. Geleneksel fırınlar dış katlardan iç katlara doğru ısı iletimi yapar ve bu durum bir pastanın kenarlarının yanmasına veya içi pişmemiş kalmasına neden olur. Fakat mikrodalga fırınlarda böyle durumlar söz konusu olmaz. Bu tip fırınlar, yemeklerinizi yüksek güçlü radyo dalgaları yardımıyla ortalama 6 kat daha çabuk pişirebilir. Ayrıca elektrik tasarrufu sunmaları da daha çok tercih edilme sebeplerinin başındadır.

Mikrodalga fırın ve diğer tüm mutfak ihtiyaçlarınız için ÇiçekSepeti‘ni ziyaeret edebilir, güvenli alışveriş keyfini doyasıya çıkarabilirsiniz.

İlginizi çekebilecek diğer bazı yazılarımız:

Ümit Şimşek

1991 yılında dünyaya gelen Ümit Şimşek, ilköğretim ve lise eğitimini Ankara’da tamamladı. Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi’nde Radyo,Tv ve Sinema lisans eğitimi aldıktan sonra reklam ajanslarında New Media Expert, Copywriter pozisyonlarında çalıştı. 2020 yılından itibaren ÇiçekSepeti’nde Copywriter pozisyonunda elektronik, teknoloji, hobi, takı, saat, parfüm, moda başta olmak üzere farklı alanlar ve konularda içerik üretmeye devam etmektedir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir