Pratik ve Hızlı: Mikrodalga Fırın Seçerken Dikkat Etmeniz Gerekenler


-2
-2 points

Mutfakta vakit geçirmek ve yemek yapmak oldukça keyifli bir etkinlik olsa da çoğu zaman vaktin kısıtlı olması uzun uğraşlar gerektiren yemekler yapmanın önüne geçer. Zamanın az olduğu anlarda zaman kazandıran ve oldukça hızlı çözümler üreten yardımcılara ihtiyaç duyarız. Hızlı ısıtma özelliğinin yanında donmuş gıda ürünlerinin de çabuk çözülmesini sağlayan mikrodalga fırınlar mutfakların bu nedenle vazgeçilmezleri arasında yer alır. Peki, mikrodalga fırın seçerken nelere dikkat etmelisiniz? Cevabı yazımızda…

Kolay kullanıma sahip olması, büyük fırınlara kıyasla daha az yer kaplaması, enerji tasarrufu özelliği ve en önemlisi hayata hız katması gibi avantajlarıyla mikrodalga fırınlar mutfaklardaki en önemli yardımcılar arasında yer alıyor. Hayatınızı bu kadar kolaylaştıran bu mutfak gerecini ilk defa alacaksanız ya da yenisi ile değiştirecekseniz dikkat etmeniz gerekenleri anlatmaya hemen başlıyoruz;

Öncelikle Mikrodalga Fırın Nasıl Çalışır?
Mikrodalga fırın nasıl çalışır?

Öncelikle mikrodalga enerjisinin yemekleri ısıttığını 940’lı yıllarda Percy Spencer tesadüfen fark etti; radar çalışmaları yaparken cebindeki çikolatanın eridiğini gören Spencer çalışmalarını detaylandırdı ve bugünkü haline benzeyen ilk mikrodalga fırın 1957’de raflarda yerini aldı. Çalışma prensibi ise en yalın haliyle anlatmak gerekirse; içerisinde yer alan su molekülleri sayesinde radyasyonu hapseder ve yiyecekler radyasyonun zararlı etkisine maruz bırakmadan ısıtmış olur.

Geleneksel fırınlar dış katlardan iç katlara doğru ısı iletimi yapar ve bu durum bir pastanın kenarlarının yanmasına veya içi pişmemiş kalmasına neden olabilir. Fakat mikrodalga fırınlarda böyle durumlar söz konusu olmaz. Bu tip fırınlar, yemeklerinizi yüksek güçlü radyo dalgaları yardımıyla ortalama 6 kat daha çabuk pişirebilir. Ayrıca elektrik tasarrufu sunmaları da daha çok tercih edilme sebeplerinin başındadır.

Mikrodalga Fırın Seçerken Nelere Dikkat Etmelisiniz?
Mikrodalga fırın alırken nelere dikkat etmelisiniz?

Gelişen teknoloji sayesinde artık her ihtiyaca ve zevke göre farklı türde mikrodalga fırın mevcut. Boyutuna, enerji moduna, türlerine göre değişim gösteren mikrodalga fırınlarda en sık tercih edilen modeller ise; tezgah üstü, ankastre ve gömme mikrodalga fırınlardır. Bu fırınlardan ihtiyacınıza uygun olanı seçerken;

  • Mikrodalga fırın seçerken ilk belirlemeniz gereken konu koyacağınız yerin ölçüsü olmalı. Çünkü alanınıza uygun bir fırın pekte bir işe yaramaz. Her ihtiyaca uygun şekilde tasarlanan mikrodalga fırınların küçük alanlar için uygun olanını kolaylıkla bulabilirsiniz.
  • Tezgahınızın üstüne koymak için 14x24x20 inç boyutlarında tezgah üstü mikrodalga fırını tercih edebilirsiniz. Enerji tüketimi konusunda da bu boyutlardaki mikrodalga fırınlar oldukça başarılıdır.
  • Gömme mikrodalga fırınlar ise 15x30x26 inç boyutlarında olurlar. Ankastre ürünler ise tezgah üstü modellere benzeseler de tezgahınızda yer kaplamak yerine mutfak dekorasyonunun bir parçası haline gelecek şekilde dizayn edilir.
  • Mikrodalga fırın seçiminde dikkat etmeniz gereken bir diğer konu kapağında kullanılan malzemedir. Eğer fırının kapağı metalden yapılmışsa araştırmalar elektromanyetik dalgaların dışarı sızmasının mümkün olmadığını gösteriyor.  
  • Zaman ayarı bulunan bu fırınları tercih etmeniz yemekler hazırlanırken başında durmanızı gerektirmez, yemek hazır olduğunda size uyarı verir.
  • Ev için mikrodalga seçiminde 20 litrelik hacim ihtiyacınızı fazlasıyla karşılayacaktır. Eğer iş yeri vb. bir yer için tercih ediyorsanız daha geniş iç hacme sahip olmak işinizi kolaylaştıracaktır.
  • Mikrodalga fırınların gücü pişirme hızı ile doğru orantılıdır. Hızlı pişirme sizin için en öncelikliyse ihtiyacınız görecek ortalama bir fırının 1000 Watt gücün üzerinde olması gerekir. Daha düşük güçte fırınlar pişirme süresinin daha uzun olması demektir.

Yukarıda saydığımız kriterler doğrultusunda ihtiyacınız olan mikrodalga fırın ÇiçekSepeti’nde sizi bekliyor. Şimdi ürün önerilerimize geçebiliriz;

Awox 20 Litre Solo
Awox mikrodalga fırın

20 lt kapasite, 5 ayrı güç ayarı, buz çözme fonksiyonu, 700W pişirme gücü, 35 dakika sayan zamanlayıcı ve pişirme sonu sesli ikaz sinyali ile Awox mikrodalga fırın ihtiyaçlarınızı karşılayacak bir yardımcı.

Altus ALMD 20 LT
Altus mikrodalga fırın

Altus 20 lt mikrodalga fırın mutfakta ihtiyaç duyduğunuz hızlı pişirme ve zamanda tasarruf konusunda en büyük yardımcınız olacak.

Korkmaz Mikrodalga Fırın
Korkmaz mikrodalga fırın

Beş farklı mikrodalga ayarı, 20 lt hacim, 35 dakikaya kadar ayarlanabilir zamanlayıcı, buz çözme, hızlı pişirme ve pişirme sırasında içeriyi görmeyi sağlayan iç ışık Korkmaz mikrodalga fırında sizi bekliyor.

Cucinox Ankastre Mikrodalga Inox
Cucinox mikrodalga fırın

Cucinox İnox dijital 28 litre ankastre ızgaralı mikrodalga fırın hem zamandan kazanmanıza yardımcı olacak hem de mutfağınıza farklı bir şıklık katacak.  

Electrolux Mikrodalga
Electrolux mikrodalga fırın

900 watt güç, 5 güç seviyesi, otomatik buz çözme programı, sesli alarm, ızgara olarak pişirme özelliği, kolay kullanım ve şık görüntü ile Electrolux mikrodalga fırın favori yardımcınız olacak.

Silverline Retro Rustk Bordo Ankastre Mikrodalga
Retro mikrodalga fırın

Şıklık hiç bu kadar pratik olmamıştı. Mutfağında ve evinde retro görünümü sevenler için muhteşem bir ürün; Silverline Retro Rustk ankastre mikrodalga fırın!

Siemens 25 LT Mikrodalga Fırın
Siemens mikrodalga fırın

Ev dışında küçük işletmelerinde ihtiyaçlarını karşılayacak 25 litre kapasiteli Siemens mikrodalga fırınla yemek yapmak çok daha pratik!

Mikrodalga fırın ve diğer tüm mutfak ihtiyaçlarınız için ÇiçekSepeti‘ni ziyaeret edebilir, güvenli alışveriş keyfini doyasıya çıkarabilirsiniz.

İlginizi çekebilecek diğer bazı yazılarımız:


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Umit

1991 yılında dünyaya gelen Ümit Şimşek, ilköğretim ve lise eğitimini Ankara’da tamamladı. Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi’nde Radyo,Tv ve Sinema lisans eğitimi aldıktan sonra reklam ajanslarında New Media Expert, Copywriter pozisyonlarında çalıştı. 2020 yılından itibaren ÇiçekSepeti’nde Copywriter pozisyonunda elektronik, teknoloji, hobi, takı, saat, parfüm, moda başta olmak üzere farklı alanlar ve konularda içerik üretmeye devam etmektedir.