Sağlıklı Yaşam

Sindiriminizi Rahatlatın: Probiyotik Nedir? Ne İşe Yarar?

Sindirim sistemi sağlığını korumanız için probiyotikten daha etkili bir şey bulmanız biraz zor… Günümüzde daha sık kullanılmaya başlayan probiyotik nedir ve ne işe yarar sorularının cevabını, Çiçeksepeti Blog’taki bu yazımızda bulabilirsiniz!

Probiyotik kullanımı, bağırsak sağlığı için oldukça önemlidir.

Sindirim sistemi, vücudumuzun enerji üretimi ve besin emilimi gibi hayati fonksiyonlarına yardımcı olur. Bu nedenle bu sistemin sağlığını korumak oldukça önemlidir. Probiyotikler; sindirim sistemi sağlığını düzenlerken, bağışıklık sistemini de güçlendirir. Peki probiyotikler tam olarak nedir ve ne işe yararlar? Gelin, bu sorunun cevabını birlikte bulalım…

Probiyotik Nedir?

Probiyotik terimi, destekleyen anlamına gelen “pro” ve yaşamla ilgili “biyotik” kelimelerinin birleşiminden oluşmuştur. Sindirim sistemimizde yaşayan yararlı bakteri ve mikroorganizmalara probiyotik denir. Çoğunlukla sindirim sisteminde yer alan ince ve kalın bağırsaklarda bulunurlar. Probiyotikler, bağırsak florasının dengesini korumada önemli bir rol oynarlar. Bu denge; sindirim sağlığının, bağışıklık sisteminin ve genel vücut fonksiyonlarının düzgün bir şekilde çalışmasını sağlar.

Peki Probiyotik Ne İşe Yarar?

Probiyotik tüketimi; sindirim sağlığı, bağışıklık sistemi ve mental sağlık üzerinde etkilidir.

Sindirim Sağlığı

En başında da belirttiğimiz gibi probiyotikler, sindirim sistemi sağlığını destekler. Sindirim enzimlerinin üretimini artırarak, besinlerin daha iyi sindirilmesini sağlarlar. Ayrıca sindirim sistemindeki yararlı bakteri dengesini koruyarak; kabızlık, gaz ve şişkinlik gibi sindirim sorunlarının önüne geçer.

Bağışıklık Sistemi Desteği

Bağışıklık sisteminin büyük bir kısmı bağırsaklarda yer alır. Probiyotikler, bağırsak florasının dengesini sağlayarak bağışıklık sisteminin güçlenmesine yardımcı olurlar. Bu sayede enfeksiyonlara ve hastalıklara karşı vücut direnci artar.

Mental Sağlık

Son araştırmalar, bağırsak mikrobiyotasının zihinsel sağlık üzerinde de etkili olduğunu göstermektedir. Probiyotikler, stres ve anksiyeteyi azaltmada ve hatta depresyonun yönetilmesinde olumlu etkiler sağlar.

Doğal Probiyotikler Nelerdir?

Doğal probiyotik içeren besinler.

1. Yoğurt: En yaygın ve bilinen doğal probiyotik kaynaklarından biri, yoğurttur. Özellikle içerdiği canlı ve aktif kültürler sayesinde sindirim sistemi sağlığını destekler. Ancak üzerinde “canlı ve aktif kültürler içerir” ibaresinin bulunması gerekir..

2. Kefir: Süt veya bitki bazlı sıvılarla yapılabilen fermente bir içecektir. Yoğurt gibi canlı bakteri ve maya kültürleri içerir. Sindirime yardımcı olmanın yanı sıra bağışıklık sistemini güçlendirmeye de yardımcı olur.

3. Turşu: Özellikle lahana, salatalık, havuç gibi sebzelerin tuz ve su karışımı ile fermente edilmesiyle elde edilen yeni besin, turşudur. Turşular da probiyotik içeriği yüksek besinlerdir. Ancak dikkat etmek gereken şey, doğal fermente olan turşuları tercih etmektir.

4. Kimchi: Kore mutfağının vazgeçilmezlerinden biri olan kimchi, lahana ve baharatların fermente edilmesiyle hazırlanan bir yemektir. Sindirim sağlığına katkıda bulunmasının yanı sıra, bağışıklık sistemini desteklemeye de yardımcı olur.

5. Tempeh: Tempeh, soya fasulyesinin fermente edilmesiyle elde edilen bir protein kaynağıdır. İçeriğinde hem probiyotik hem de yüksek kalitede protein vardır. Sindirim sağlığını desteklemenin yanı sıra vejetaryen ve vegan beslenme tarzına uygun bir alternatiftir.

6. Kombucha: Tatlı çayın fermantasyonu ile elde edilen fermente bir içecektir. İçeriğinde çay mayası ve bakteri kültürleri vardır. Sindirimi desteklemenin yanı sıra, enerji seviyesini de artırdığı gözlemlenmiştir.

7. Natto: Japon mutfağının bir parçası olan natto, soya fasulyesinin fermente edilmesiyle elde edilir. İçeriğinde probiyotik bakteriler ve K2 vitamini vardır.

Probiyotikler Nasıl Kullanılmalıdır?

Probiyotikler doktor kontrolünde tüketilmelidir.

Probiyotikleri günlük beslenmenize dahil etmek, sindirim sistemi sağlığınızı desteklemenin harika bir yoludur. Öncelikle yoğurt, kefir, turşu, kimchi gibi fermente gıdalar tüketerek probiyotik alımınızı artırabilirsiniz. Eğer yoğun bir şekilde probiyotik alma ihtiyacınız varsa, probiyotik takviyelerini tercih edebilirsiniz. Ancak bu ürünleri kullanmadan önce bir doktora danışmanızı tavsiye ederiz.

Farklı probiyotik türlerinin farklı faydaları vardır. Bu nedenle farklı besin kaynaklarından probiyotikleri alarak çeşitliliği artırmaya çalışabilirsiniz. Probiyotiklerin etkili olabilmesi için düzenli olarak tüketilmeleri önemlidir. Günlük tüketim önerilerine uyarak istenen sonuçları elde edebilirsiniz.

Siz de yazımızı okuduktan sonra bir doktora danışarak probiyotik kullanımı konusunda nasıl bir yol almanız gerektiğini öğrenebilirsiniz.

Ecem Karakuş

1993 yılında dünyaya gelen Ecem Karakuş, Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi’nde Gazetecilik lisans eğitimi aldıktan sonra reklam ajanslarında Social Media Specialist, Copywriter pozisyonlarında çalıştı. 2021 yılından itibaren Çiçeksepeti’nde Sr. Content Editor pozisyonunda elektronik, teknoloji, hobi, takı, saat, parfüm, moda başta olmak üzere farklı alanlar ve konularda içerik üretmeye devam etmektedir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir