Sağlıklı YaşamBeslenme

Propolis Faydaları Nelerdir, Nasıl Kullanılır?

İlk olarak çok eski zamanlarda Yunanlılar tarafından keşfedilen propolis, önemli bir bağışıklık güçlendiricidir. Çocuklar başta olmak üzere her yaştan insanın sağlığı için faydaları bulunan propolis hakkındaki tüm bilgileri yazımızda bulabilirsiniz.

Tamamen doğal olan bal, arı sütü ve polen gibi arı ürünlerinin bileşimi olan propolis, preboli veya arı zamkı olarak da bilinmektedir. Rengi, kokusu, içeriği gibi özellikleri iklim, mevsim, coğrafi bölge, toplanma zamanı ve kaynak bitkiye göre değişim gösterir. Genelde koyu kahverengi renkte olan propolis; sarı, kırmızı veya şeffaf olarak görülmektedir. Genel olarak %30 mum, %50 reçine ve bitkisel balsam, %10 esansiyel yağlar, %10 ise polen ve diğer maddelerden oluşur. Antioksidan ve antimikrobiyal özellikte olan propolis, besin değeri olarak oldukça zengindir.

Propolisin Özellikleri ve Faydaları

Propolis özellikleri
İçerik olarak oldukça zengin olan propolis, bu nedenle bağışıklık güçlendirici bir ürün olarak bilinmektedir.

İçeriğinde; terpenoidler, steroidler, aromatik asit ve esterleri, alfatik asit ve esterleri, alkoller, aldehitler, polifenoller (flavonoidler, fenolik asit ve esterleri), ketonlar, hidrokarbonlar, B1, B2, C ve E vitaminleri, mineraller (kalsiyum, magnezyum, potasyum, sodyum, demir, çinko ve bakır) ve aminoasitler gibi birçok faydalı madde bulunmaktadır. Faydaları ile flavonoid gruplarından kaynaklanmaktadır. Bu grup, genelde fotosentez yapabilen hücrelerde bulunur ve insanlarda sentezlemez. Ancak sağlık açısından oldukça faydalıdır.

Propolisin faydaları ise şu şekildedir:

 • Bağışıklık sistemini destekler: Propolisin içerisinde bulunan bileşenler ve C vitamini iyi bir serbest radikal atıcıdır. Bu sayede vücudu duş etkenlere maruz kalmaya karşı korur. Kronik hastalıkların da oluşmasını engeller. Özellikle büyük şehirlerdeki hava kirliliğine karşı oldukça iyi bir koruma sunar.
 • Grip ve soğuk algınlığı tedavisinde etkilidir: İnfluenza virüsü kaynaklı olan hastalıklarda propolis içerisinde bulunan flavonoid grubu iyi bir koruma sunmaktadır.
 • Uçuk tedavisinde yardımı olur: Herpes virüsü kaynaklı olan uçuk rahatsızlığının giderilmesinde oldukça etkilidir.
 • Ağız ve diş sağlığını korur: Antibakteriyel özelliği sayesinde ağız içinde bakteri ürümesini engeller ve böylece diş çürüklerinin oluşmasının önüne geçer. Diş etlerinin sağlığı açısından da faydalıdır. Ağız gargaraları veya diş macunlarına eklenerek kullanılabilir.
 • Yanık tedavisi: Flavonoid grupları aynı zamanda yaraların iyileşmesini hızlandırmaktadır.
 • Sindirim sistemi rahatsızlıklarında yardımcıdır: Mide ülserleri ve mide bağırsak kanserlerinin tedavisi ve korumasında etkilidir. Mide ülserlerine h. pylori neden olur ve propolis bu patojeninin kaldırılmasında yardımcıdır.
 • Solunum sağlığını güçlendirir: Mevsim geçişleri başta olmak üzere sıkça yaşanan üst solunum yolu rahatsızlıklarında oldukça faydalıdır. Astım ve bronşit gibi hastalıklarda da etkilidir.
 • Kansere etkisi: Kanserin bazı çeşitlerinde kanser hücrelerinin çoğalmasını engellemek ve hücrelerin kanserli hücrelere dönüşmesini önlemek konusunda iyi bir yardımcıdır. Propolis içinde bulunan polifenoller de aynı zamanda çok iyi birer anti-tümör ajanlarıdır.

Sıkça Sorulan Sorular

Bal
Propolis hakkında en çok merak edilen soruların cevaplarını aşağıda bulabilirsiniz.
 • Propolis nasıl tüketilir?

Tamamen doğal ve işlenmemiş olan propolisin insan vücudunda sindirimi zor olduğundan tüketilmemesi tavsiye edilmektedir. Bu nedenle bazı işlemlerden geçirilerek kullanılması gerekir. Damla, tablet, pastil, krem, diş macunu, şurup, ağız spreyi, kapsül ve sıvı gibi birçok şekilde sunulan propolisi yetişkinler farklı çocuklar farklı miktarlarda kullanmalıdır. Örneğin; damla formunda olan propolisi yetişkinler günde 20, çocuklar ise 10 damla kullanmalıdır. Aldığınız ürünün üzerinde yazan kullanma talimatlarına bakarak kullanmanız en sağlıklı sonucu elde etmenizi sağlayacaktır.

 • Propolisin cilde faydaları nelerdir?

Deri enfeksiyonları, güneş kaynaklı cilt hasarları, uçuklar, cilt yaraları, siğil gibi cilt sorunlarının önlenmesi ile iyileştirilmesinde yardımcıdır. İçerisindeki bileşenler sayesinde serbest radikallerle savaşır ve cildin yenilenmesini sağlar. Genç bir görünüme kavuşmak ve yaşlanma etkisini azaltmakta da destekleyicidir.

 • Propolis tüketilirken nelere dikkat edilmeli?

Tüketimi sırasında dozun belirlenmesi oldukça önemlidir. Bu nedenle eğer bir rahatsızlık için kullanılacaksa doktor tavsiyesi ile alınması gerekir. Bunun dışında bal ve bal ürünlerine alerjisi olanlar kullanmamalıdır. Ayrıca yüksek miktarlarda ve uzun süreli kullanım da önerilmemektedir. Alkol kullanılan günlerde alınmaması da bir diğer dikkat edilmesi gereken konudur.  

Sağlıklı bir yaşam için ihtiyacınız olan vitamin ve besin takviyesi ürünlerini Çiçeksepeti’nde bulabilirsiniz. Okumayı seveceğiniz diğer bazı yazılarımız:

Ümit Şimşek

1991 yılında dünyaya gelen Ümit Şimşek, ilköğretim ve lise eğitimini Ankara’da tamamladı. Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi’nde Radyo,Tv ve Sinema lisans eğitimi aldıktan sonra reklam ajanslarında New Media Expert, Copywriter pozisyonlarında çalıştı. 2020 yılından itibaren ÇiçekSepeti’nde Copywriter pozisyonunda elektronik, teknoloji, hobi, takı, saat, parfüm, moda başta olmak üzere farklı alanlar ve konularda içerik üretmeye devam etmektedir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir