TrendKahve TarifleriTarifler

Sonbaharın Gözdesi: Pumpkin Spice Latte Tarifi ve Evde Yapımı

Kahve, özellikle serin sonbahar ve kış günlerinde içinizi ısıtan lezzetlerdendir. Dışarıda çok çeşitli kahveler olsa da, evde kahve demleyip içmenin keyfi bir başkadır. Aniden bastıran soğuklar için en güzel lezzetlerden biri de pumpkin spice latte diyebiliriz! Sonbaharın leziz kabakları ve kahve buluşunca ortaya çıkan o harika kahve, kokusuyla bile büyüler. Siz de evde pumpkin spice latte tarifi denemek istiyorsanız, yazımızın detaylarına göz atabilirsiniz!

Kimi ülkelerde sonbaharın ilk günü, pumpkin spice lattenin menülere eklendiği gündür. Yani bu kahve, sonbaharın resmi olarak gelişini gösteriyor diyebiliriz. Evde kolay, uygun fiyatlı ve pratik şekilde hazırlayabileceğiniz bu kahveyi, kahvaltıda ya da öğleden sonra dilediğiniz saatte tüketebilirsiniz. Her an her koşulda içinizi ısıtan, sevdiklerinizin yüzünü güldüren bir kahvedir bu. Hadi gelin, detaylara geçelim şimdi!

Pumpkin spice latte
Sonbaharın Gözdesi: Pumpkin Spice Latte

Pumpkin Spice Latte Tarifi

Kahveyi hazırlamak için öncelikle ihtiyacınız olan birkaç malzeme var. Bunlar hazırda evinizde bulunuyor olabilir. Eğer evinizde yoksa da online olarak kolayca satın alabilirsiniz.

Tarifin detaylarına geçmeden önce bu tarifi hazırlarken hangi ürünlere ihtiyacınız olacak onlardan bahsedelim:

  • Moka Pot: Tarifin temelinde kahve var. Bu yüzden öncelikle kahve demleyebileceğiniz bir ürüne ihtiyacınız var. Espressonuzu hazırlamak için moka pot kullanabilirsiniz.
  • French Press: Lattenin olmazsa olmaz malzemesi, süttür. Bir de bu sütü köpürtmek gerekir. Sütü kolayca köpürtmek için de French Press kullanabilirsiniz.
  • Kahve: Tabii ki kahveye ihtiyacınız var. :) İnce öğütülmüş, moka pot ile demlenmeye uygun bir kahve seçebilirsiniz. Ayrıca evde kendi öğütücünüz varsa kahvenizi buna uygun olarak öğütebilirsiniz.
  • Bal Kabağı Püresi: Tarifimizi “pumpkin”li hale getirecek olacak özel malzeme, bal kabağı püresi. :)
  • Tarçın & Karabaiber: Kahvenizi “spice” yapacak olan nokta da işte tam burası. :)
  • Vanilya Özütü: İsteğe bağlı olarak kahvenizi biraz daha tatlandırmak için vanilya özütü kullanabilirsiniz. Ayrıca dilerseniz kahvenize şeker de ilave edebilirsiniz.
Pumpkin spice latte
Sonbaharda İçinizi Istacak Bir Kahve Lezzeti

Pumpkin Spice Latte Yapılışı

Lattenin hazırlığına kahveden başlayabilirsiniz. Bunun için de ilk olarak espressoyu hazırlamanız gerekiyor. Espressoyu hazırlamak için baharatları ve kahveyi, moka potun kahve haznesine ekleyin. Daha sonra klasik tarzda olduğu gibi moka potun suyunu da ekleyip orta ateşte espressonuzu demleyin.

Daha sonra sütünüzü bir cezve yardımıyla ısıtın. Isıttığınız sütün içine bal kabağı püresini ilave edin. Bal kabağı püresi isterseniz evde kolayca kendiniz yapabilirsiniz ya da hazır halde bal kabağı püresi satın alabilirsiniz. Karışımı biraz daha ısıtıp kaynama noktasına kadar getirin.

Isıttığınız ve bal kabağı püresi ile karıştırdığınız sütü french presse aktarın. Sütünüzü güzelce köpürtüp kahve hazırlık aşamasına yavaştan geçebilirsiniz. Sütü french presse aktardığınızda, sütün french pressin yarısını geçmemesine özen gösterin. Aksi halde sütünüzün taşması mümkündür.

Latteyi içmek istediğiniz, hazırladıklarınızı sığacağı bir kupa bardağı belirleyin. Bu bardağa önce sütünüzü dökün. Hemen ardından da kahvenizi yavaş yavaş ilave edin. Daha sonra süt köpüklerinden de kahvenizin üzerine ekleyebilirsiniz. İsteğe bağlı olarak son aşamada kahvenizin üzerine kremşanti hazırlayabilirsiniz. Ayrıca tarçın, çikolata tanecikleri gibi tatlar ile de kahvenizi süsleyebilirsiniz. Eğer karışıma şeker ilave edecekseniz sütü ısıtırken şekeri de ekleyebilirsiniz. Ayrıca vanilya şurubunu da sütü bardağa ilave ettikten hemen sonra kahvenize ekleyebilirsiniz.

Çiçekseeti’nde, dilediğiniz kahveleri demlemenizi sağlayacak ürünleri online olarak kolayca satın alabilirsiniz. Kahveler, kahve bardakları, kahve pişirme ekipmanları… Aradığınız her şey Çiçeksepeti’nde sizi bekliyor!

Ayrıca ilginizi çekecek diğer yazılarımız:

Aybüke

1998 yılında dünyaya gelen Aybüke, ilköğretim ve lise eğitimini Kocaeli'de tamamladı. Ardından üniversite eğitimini Marmara Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı bölümünde başarıyla gerçekleştirdi. Çeşitli ajanslarda ve dergilerde sosyal medya uzmanlığı, içerik üretimi, editörlük gibi işlerde çalıştı. 2020 itibarıyla ÇiçekSepeti'nde Copywriter olarak çalışmaya başladı. Şu an hala ÇiçekSepeti bünyesinde Ev&Yaşam, Yapı&Market, Süpermarket, Hediye, Hobi ve benzeri alanlarda içerik üretimi yapmaya devam ediyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir