Ramazan Ayının Vazgeçilmez Gelenekleri


0

Bolluk, bereket ve paylaşmanın ayı Ramazan bu sene 24 Nisan günü başlıyor. Büyüklerimizden çokça duyduğumuz “Nerede o eski Ramazanlar…” cümlesi kulaklarımızda yankılanırken Koronavirüs hastalığı nedeniyle bu sene diğer Ramazan aylarından biraz daha farklı geçecek. Bu yazımızda sahuru, orucu, iftarı ve neşesiyle birlikteliğin sonuna kadar hissedildiği Ramazan geleneklerimize doğru uzanıyoruz.

Ramazan, geleneklerin yaşatıldığı en özel ayların başında geliyor. Eski zamanlardan bu yana süregelen ve herkes tarafından çok sevilen gelenekleri biz de sizler için araştırdık.

Ramazan Temizliği

Temizlik, Ramazan ayına hoş geldin demektir.

Hepimizin evlerinde kaldığı ve salgın nedeniyle fazlasıyla üzerinde durduğu ev temizliği Ramazan ayının ve bayramının olmazsa olmazlarındandır. Süpürge açılır, halılar fırçalanır, buzdolabı ve dolaplar dip köşe silinir, küçük ev aletleri ve tüm eşyaların tozu alınır… Gelen misafiri en iyi şekilde ağırlamak ya da Ramazan ayını en iyi şekilde karşılamak için yapılan bu temizlik, aslında ruhumuzu arındıran Ramazan’a hoş geldin demenin naçizane bir yoludur.

Ramazan temizliği için ihtiyacınız olan tüm ürünleri ÇiçekSepeti‘nde bulabilirsiniz.

Ramazan Topu

Ramazan topu en eski geleneklerimizdendir.
Görsel Kaynak: bursadabugun.com

Hepimizin çocukluğunda kalma anısının olduğu ve iftar saatlerinde duyar duymaz eve koşmamızı sağlayan bu gelenek 1800’lü yıllarda Osmanlı döneminde başladı. Günümüzde hala belli yerlerde devam etse de eskisi kadar duyamaz olduk…

Ramazan Pidesi

Ramazan sofralarının vazgeçilmezi: Ramazan pidesi.
Görsel Kaynak: aa.com.tr

Ramazan gelenekleri denilince belki de aklımıza ilk Ramazan pidesi gelir. İftar saati yaklaşsa bile beklemekten hiç sıkılmadığınız o kuyruklar bu sene sosyal mesafe ve karantina kurallarına takıldığından evde kendi pidenizi yapma seçeneğini de düşünebilirsiniz.

İftar Yemekleri

Ramazan sofrası tüm aileyi bir araya getirir.
Görsel Kaynak: gidahatti.com

Ramazan ayı denilince ilk akla gelen oruç ibadetidir. Oruçla birlikte ise yemek yeme düzenimiz neredeyse tamamen değişir. İftar ve sahur sofralarını süsleyen tatlılar, sıcak ramazan pideleri, çorbalar, ramazan şerbetleri ve daha neler neler… Tabi ki tüm bunlar paylaştıkça daha anlam kazanır ve değerlenir. Ramazan’ın en güzel yanı olan paylaşmayı asla unutmamak ve tüm dünyanın geçtiği bu zorlu dönemde elimizden geleni fazlasıyla yapmak hepimize iyi gelecektir.

Karantina nedeniyle evlerimize kapandığımız şu zamanlarda birçoğumuz gıda alışverişini nasıl yapacağımızı yapacağımızı düşünüyoruz. ÇiçekSepeti’nin hazırlamış olduğu Ramazan Erzak Kolisi ve Bakliyat Paketi ürünlerini ister kendiniz isterseniz de ihtiyaç sahipleri için hızlı ve güvenli bir şekilde temin edebilirsiniz.

Hurma

Hurma, Sahur ve iftarın olmazsa olmazıdır.
Görsel kaynak: Pinterest

İftar ve sahur sofralarının vazgeçilmezi olan hurma, içerdiği vitamin ve mineraller nedeniyle sadece Ramazan ayında değil her mevsim yenilmesi faydalı bir besindir.

Ramazan’a Özel Tatlılar

Güllaç, Ramazan ayının en sevilen tatlılarından.
Görsel Kaynak: Pinterest

Ramazan ayı paylaşmanın ve birlikteliğin ayıdır. Bu nedenle ay boyunca kurulan sofralara daha fazla önem verilir çünkü sofralar tüm aileyi bir araya getirir. Özenle tencere ve fırınlarda hazırlanan yemekler bu sofralarda afiyetle yendikten sonra sıranın Türk mutfağının olmazsa olmazı tatlılara gelmesi kaçınılmaz olur. Ramazan tatlısı delinince ilk akla gelen güllaç olsa gerek fakat revani, ev baklası ve kadayıfı unutmamak gerek.

Sevdiklerinize Ramazan’da tatlı bir sürpriz yapmak isterseniz ÇiçekSepeti’nin özel olarak hazırladığı Ramazan Lezzet Sepeti harika bir seçim olacaktır.

Pişi Dağıtmak

Pişi, iftarda ve sahurda sevilen bir hamur işidir.
Görsel Kaynak: Pinterest

Pişi, her zaman severek yediğimiz kızgın yağda pişirilen bir hamur işi. İftarın ardından sahura kadar olan sürede evlerde pişirip, sonra da dağıtmak Ramazan gelenekleri arasındadır. Bu gelenekle dağıtılan pişilerin dağıtan eve bolluk ve bereket getireceğine inanılır. Koranavirüs hastalığı nedeniyle dağıtması zor olsa da aileniz için pişi yapmanız herkesin hoşuna gidecektir.

Pişi yapmak için lazım olan tüm mutfak aksesuarları ve gıda ürünleri ÇiçekSepeti’nde sizi bekliyor.

Mahya

Mahya
Görsel kaynak: ensonhaber.com

“Bir ay süren, bir ay için” gibi anlamlara gelen Mahya, cami minarelerini bir ay boyunca “Hoş Geldin Onbir Ayın Sultanı”, “Ramazan berekettir” gibi yazılarla aydınlatır.

Karagöz ve Hacivat

Karagöz ve Hacivat, Ramazan geleneklerindendir.
Görsel kaynak: bursadanevar.com

Ramazan gelenekleri denilince akla asıl adı gölge oyunu olan Karagöz ve Hacivat gelir. Karagöz ve Hacivat’ta, görece bilgisiz ve asabi Karagöz’ün karşısında zeki ve bilgili Hacivat yer alır. Bazı anlarda Beberuhi, Tuzsuz Deli Bekir gibi karakterlerinde oyuna dahil olmasıyla seyircilere eğlenceli dakikalar geçirir.

Siz de evinizde olduğunuz bu dönemde Hacivat Karagöz Oyun seti ile ailenizle eğlenceli zamanlar geçirebilirsiniz.

Bereketiyle gelen ve paylaşmanın değerini daha da anladığımız Ramazan ayında tüm ihtiyaçlarınızı ÇiçekSepeti‘nde sizleri beklerken, farklı tariflerle sofralarını lezzetlendirmek isteyenler ise buradan yazımızı okuyabilir.

Herkese hayırlı Ramazanlar!


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Umit

1991 yılında dünyaya gelen Ümit Şimşek, ilköğretim ve lise eğitimini Ankara’da tamamladı. Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi’nde Radyo,Tv ve Sinema lisans eğitimi aldıktan sonra reklam ajanslarında New Media Expert, Copywriter pozisyonlarında çalıştı. 2020 yılından itibaren ÇiçekSepeti’nde Copywriter pozisyonunda elektronik, teknoloji, hobi, takı, saat, parfüm, moda başta olmak üzere farklı alanlar ve konularda içerik üretmeye devam etmektedir.