TeknolojiTeknolojik Ürünler

Saç Kurutma Makinesi Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Saç kurutma makinesi, özellikle yaz aylarında en çok kullanılan elektronik aletler arasında yer alır. Çünkü yaz sıcağı ve nem etkisiyle günlük alınan duş sonrası saçların kurutulması ve şekillendirilmesi gerekir. Tabii ki sadece yaz aylarında değil, kış aylarında da en geç 2-3 günde bir saç kurutma makinesine ihtiyaç duyulur. Saç temizliği ve bakımı sonrasında kullanılan saç kurutma makinesinin doğru seçilmesi de oldukça önemli bir konudur. Kimisi için “Kurutsa yeter!” olan bu elektronik alet, aslında yanlış seçim nedeniyle saçlarınızı kırabilir, yakabilir ve dökülmelere neden olabilir. Bu yazımızda saç kurutma makinesi seçerken dikkat edilmesi gerekenler sizi bekliyor.

Duştan çıktınız ve keyifle saçlarınızı kurutmaya başladınız… Bir anda saç kurutma makineniz tekledi ve durdu. Bu hemen hemen herkesin başına gelen bir durumdur. Eğer saç kurutma makineniz bozulduysa veya yenisini almanın zamanı geldiyse birçok marka ve özellik arasından seçim yapmak zordur. Çünkü hem bütçenize uygun hem de iyi bir makine almak istersiniz.

Dikkat Edilmesi Gerekenler

Saç kurutma makinesi alırken dikkat edilmesi gerekenler
Saç kurutma makinesi alırken bazı hususlara dikkat etmeniz gerekir.
  • Öncelikle bir konuya açıklık getirmek gerekiyor; “Saç kurutma makinesi mi, fön makinesi mi?” istiyorsunuz. Çoğu kişi bu iki elektronik aletin aynı olduğunu düşünse de farklı cihazlardır. Saç kurutma makineleri sadece saçınızı kurutmayı amaçlar. Fön makineleri ise yardımcı aparatları sayesinde saçınıza şekil vermenize yardımcı olur. Saç kurutma makinelerinin ağzı daha geniştir ve fön makinelerine göre gücü daha azdır. Fön makinelerinin ağız kısmı dar olur ve dar hazneden daha güçlü hava üfler.
  • Hangi tür makine alacağınıza karar verdiyseniz sıra geldi Watt gücüne bakmaya! Watt, bir güç birimidir ve saç kurutma makinesinin motorunun ne kadar güçle çalıştığını anlamanızı sağlar. Seçtiğiniz modelin Watt gücü ne kadar yüksekse saçlarınızı o kadar hızlı kurutacaktır.
  • Saç kurutma makinesinin hafif olmasına dikkat edin. İlk başlarda önemsiz bir detay gibi dursa da uzun saçlarınızı kuruturken ağır makine, kollarınızın ağrımasına neden olacaktır. Bu nedenle 500 gr ağırlığı geçmeyen modelleri tercih edebilirsiniz.
  • Farklı seviyelerde sıcaklık ve hız ayarı sunan modeller hayatınızı kolaylaştırır. Bu nedenle 2 veya 3 kademeli hız ayarı ile farklı ısı ayarları sunan saç kurutma makinelerini tercih edebilirsiniz. Ayrıca soğuk üfleme özelliği bulunan modeller, saçlar yıkandıktan sonra daha hızlı şekil vermenize olanak tanır.
  • Saçınıza kurutma sırasında şekil vermek isterseniz farklı aparatlar sunan modelleri tercih etmelisiniz. Bu aparatlar kıvırcık, dalgalı ve hacimli şekiller vermenize yardımcı olur.
  • Saç kurutma makinesinin iyon özelliği olması önemli bir tercih nedenidir. Çünkü iyon özelliği, üfleme bölümünden çıkan havada oluşan statik elektriği nötr hale getirir. Bu sayede saçlarınızı kabarmadan ve elektriklenmeden kurutmuş olursunuz.
  • Kaplama olarak farklı maddelerden üretilen saç kurutma makineleri, farklı saç tipleri ile daha iyi sonuçlar verir. Seramik veya porselen kaplamalı modeller ince ve kuru saç tipleri; titanyum modeller, uzun ve kalın saç tipleri; turmalin makineler ise daha çok kalın ve kıvırcık saç tipleri için uygundur.

Ürün Önerileri

Saç kurutma makineleri; standart, profesyonel, seyahat tipi ve otel tipi olmak üzere dört gruba ayrılır. Seyahat ve otel tipi makineler genelde daha küçük ve pratik kullanım için uygundur. Standart makineler evlerde en çok tercih edilen modeldir. Profesyonel saç kurutma makineleri ise kuaför salonları ve evlerde tercih edilir.

1-) Fakir Gloria 

Fakir Gloria saç kurutma makinesi
Fakir Gloria, 1,8 metre kablo uzunluğu ile geniş hareket alanı sunar.

Kullanışlı ve şık bir tasarıma sahip olan Gloria saç kurutma makinesi, 2200 Watt güç sayesinde saçlarınızı hızla kurutur. 3 farklı sıcaklık ayarı ve 2 kademeli hız ayarı bulunan makine, soğuk fön özelliğine de sahiptir. Hava yönlendirici difüzör / vigo başlığı ile hacimli ve dolgun şekiller oluşturabilirsiniz.

2-) Remington PRO-Air AC Compact

Remington PRO-Air AC Compact saç kurutma makinesi
PRO-Air AC Compact, 130 Km/h hızlı hava akımı ile hızlı kurutma özelliğine sahiptir.

Geliştirilmiş iyon teknolojisi sayesinde saçlarınızdaki nemi koruyarak elektriklenmeyi engelleyen Remington PRO-Air AC Compact, 2200 Watt güce sahiptir. Profesyonel saç kurutma makinesi kategorisinde yer alan makine, AC motoru sayesinde saçlarınızı daha hızlı kurutmanızı sağlar. Hafifliği ve ergonomik tasarımı sayesinde tek elinizde makineyi diğer elinizde ise fırçayı tutarak saçlarınızı kolayca kurutabilirsiniz.

3-) Arzum Fold Away 

Arzum Fold Away  saç kurutma makinesi
Fold Away, çıkarılabilir hava çıkış filtresi sayesinde kolayca temizlenir.

Katlanabilir sapı sayesinde taşınabilir özelliğe sahip olan Arzum Fold Away, alan sorunu yaşayanlar için rahat saklama imkanı sunar. 2 hız ayarı ve 3 ısı kademesi bulunan makine, 2300 Watt güç sayesinde oldukça hızlı kurutma işlemi yapar. Ekstra olarak difüzör başlığı bulunan model, özellikle kıvırcık ve dalgalı saçlara sahip olanlar için ideal bir saç kurutma makinesidir.

4-) Braun Satin Hair 7 Iontec

Braun Satin Hair 7 Iontec saç kurutma makinesi
Satin Hair 7 Iontec, %100 zarar vermeyen kurutma için tasarlanmıştır.

Benzersiz Satin Protect™ sistemine sahip olan IONTEC saç kurutma makinesi, tek tuşla hava akışını sabitler ve sıcaklığı 70°C’de sınırlandırır. Bu sayede aşırı ısınmanın önüne geçilir ve saçın zarar görmesi engellenir. İyon teknolojisi, saçın her telinde görünür bir parlaklık elde etmenizi sağlar. Ayrıca profesyonel difüzör ve şekillendirme nozulu sayesinde saçlarınızı istediğiniz gibi şekillendirebilirsiniz.

5-) Xiaomi Mi Ionic Hair Dryer

Xiaomi Mi Ionic saç kurutma makinesi
Mi Ionic Hair Dryer, saçlarınızdaki nemi korur ve hızla kurumasını sağlar.

Hafif ve ergonomik tasarımı ile oldukça rahat kullanım sağlayan Mi Ionic Hair Dryer, gelişmiş iyon teknolojisi sayesinde saçın elektriklenmesini engeller. Saçı korur ve parlaklık kazandırır. Aşırı ısınmaya karşı koruma mekanizması ile saçı ideal ısıda kurutur. Tamamen dönebilen difüzör ve manyetik nozul, saçınıza istediğiniz şekli vermenizi kolaylaştırır.

6-) Philips DryCare Advanced 

Philips DryCare Advanced
DryCare Advanced modelinin sunduğu yüksek performanslı güç, saçınızı kurutma ve şekillendirme işlemini daha hızlı hale getirir.

ThermoProtect özelliği ile düşük sıcaklıkta hızlı kurutma sunan DryCare Advanced, 2200 Watt güce sahiptir. İyonik bakım özelliği sayesinde saçlarınıza hacim kazandırır ve rakiplerine göre 4 kat daha fazla negatif yüklü iyon üretir. Ultra ince daraltıcı başlık, belirli bölgelerde hassas şekillendirme için saç akışını sınırlandırır. Bu sayede istediğiniz şekli vermeniz kolaylaşır. Ayrıca Cool Shot düğmesi, yoğun soğuk hava akımı sağlar. Şekillendirmenin ardından saç modelini tamamlamak ve sabitlemek için bu özelliği kullanabilirsiniz.

7-) Babyliss Pro Fashion

Babyliss Pro Fashion
Pro Fashion, ergonomik tasarımı sayesinde oldukça hafiftir.

Yüksek performanslı ve uzun ömürlü AC motor sayesinde 90 km/s hava akım hızı sunan Babyliss Pro Fashion, saçlarınızı hızla kurutur. 2 hız ayarı ve 3 ısı ayarı sayesinde saç tipinize uygun kurutma modu sunar. Soğuk hava modu ile ise saçlarınızı istediğiniz gibi şekillendirmenize yardımcı olur. Ayrıca filtre kısmı kolay çıkar ve rahat temizlik imkanı sunar.

8 -) Turboplus Profesyonel Kuaför Tipi Fön Makinesi

Turboplus Profesyonel Kuaför Tipi Fön Makinesi
Turboplus, ergonomik yapısı sayesinde tek elle rahatlıkla fön çekmenizi sağlar.

Yüksek ısı vermek yerine güçlü üfleme teknolojisi ile saçlarınıza şekil veren Turboplus fön makinesi, 3700 Watt güce sahiptir. Kuaförlerin en çok tercih ettiği markaların başında gelir. Çünkü kısa sürede en yüksek performansı sunar. Bu fön makinesi ile evinizde rahatlıkla fön işlemi yapabilirsiniz.

9-) Raks Lia Seyahat Tipi

Raks Lia Seyahat Tipi
Raks kurutma makinesi çantanızda çok az yer kaplar.

Portatif gövde kısmı sayesinde her yere rahatlıkla sığan Raks seyahat tipi kurutma makinesi, 1000 Watt gücü ile tam performans sunar. Oldukça kullanışlı ve performanslı olan makinenin 2 kademeli hız ve ısı ayarı bulunmaktadır. Saçlarınızı hızla kurutur. Ayrıca soğuk hava üfleme özelliği ile saçınıza kalıcı şekil verme imkânı sağlar.

Saçlarınızı hızlı ve güvenli bir şekilde kurutmanızı sağlayacak saç kurutma makineleri ÇiçekSepeti‘nde sizi bekliyor. En iyi markaların, en iyi modellerini uygun fiyatlarla hemen sipariş edebilirsiniz.

Okumayı seveceğiniz diğer bazı yazılarımız:

Ümit Şimşek

1991 yılında dünyaya gelen Ümit Şimşek, ilköğretim ve lise eğitimini Ankara’da tamamladı. Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi’nde Radyo,Tv ve Sinema lisans eğitimi aldıktan sonra reklam ajanslarında New Media Expert, Copywriter pozisyonlarında çalıştı. 2020 yılından itibaren ÇiçekSepeti’nde Copywriter pozisyonunda elektronik, teknoloji, hobi, takı, saat, parfüm, moda başta olmak üzere farklı alanlar ve konularda içerik üretmeye devam etmektedir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir