Kişisel Bakım İpuçlarıModa & GüzellikTrend

Sağlıklı ve Hızlı Saç Uzatma Yöntemleri

Bakımlı, kırılmayan, dolgun görünen ve hızlı uzayan saçlar herkesin hayalidir. Kimse saç dökülmesinden ve yavaş uzayan saçlardan hoşlanmaz. Saçlarınızın dolgun görünmesi, tatlı bukleleriniz olması, saçlarınızın daha az dökülmesi için yapabileceğiniz bazı şeyler vardır. Hem vitamin ve minerallerle hem de dışarıdan uygulayacağınız bakım ürünleriyle saçlarınızın istediğiniz hale gelmesini sağlayabilirsiniz. Sağlıklı saç uzatma önerileri ve saç bakım önerileri, yazımızın detaylarında sizi bekliyor!

Parlak, Sağlıklı ve Hızlı Uzayan Saçlar için Yapabilecekleriniz

Saçlarınızın hızlı uzamasını istemenizin pek çok sebebi olabilir. Saçlarınızın kesimini beğenmediyseniz, daha uzun bir saç istiyorsanız ya da saç dökülmelerinden şikayetçiyseniz hızlı uzayan saçlar isteyebilirsiniz. Ayrıca dolgun, güçlü ve sağlıklı saçlara sahip olmayı kim istemez ki? Evet, herkes ister! Bu yüzden de bazı bakımlar uygulamak gerekir. Saç bakımı için dışarıdan bakım yapabileceğiniz gibi beslenmenizde de farklılıklar oluşturabilirsiniz. Bu detaylara geçmeden önce saçların büyüme evrelerine bir göz atalım!

Saçların büyümesi ve gelişmesi dört evreden oluşuyor:

  • Büyüme Aşaması: Saçların büyüme aşaması, yaklaşık 2-7 yıl devam eden bir süreçtir. Bu süreç, saçın uzunluğunun en üst seviyeye ulaşması evresidir.
  • Geçiş Aşaması: Bu aşama, saç büyümesinin sona erdiği aşamadır. Bu sürecin tamamlanması yaklaşık 10 gündür.
  • Dinlenme Aşaması: Saçların aktif olarak büyümediği üçüncü aşama, yaklaşık üç ay sürer. Herhangi bir zamanda saçların %10-15’i dinlenme aşamasındadır. Bu süreçte eski saçlar dinlenirken yeni saçlar büyümeye devam ediyor.
  • Yeni Saç Oluşumu Aşaması: Büyümenin son aşaması olarak aslında saç dökülmesi geliyor. Saç telleri foliküllerinden ayrılıp dökülüyor. Daha sonra yeni saçlar çıkıyor. Bu süreçte de saçın büyümesi tamamlanmış oluyor.

Saçlarınızın sağlıklı şekilde uzaması, dökülmemesi ve gür olması pek çok farklı şeye bağlıdır. Hormonlar, genetik saç yapınız, yaşınız, beslenme şekliniz.. Tüm bunları kan tahlillerine bakarak uzmanlar eşliğinde öğrenebilirsiniz.

Şimdi genel olarak saça iyi gelen vitamin ve minerallerden bahsedelim!

Sağlıklı Saç Uzatma Önerileri

Sağlıklı saç uzatma
Hızlı Uzayan Saçlar için Bakım Önerileri

A Vitamini

Saçlarınızı beslemek için kullanabileceğiniz besleyici ürünlerden ilki, A vitaminidir. A vitamini, saç büyümesinde köklerin uyarılmasında da yardımcı olan bir vitamindir. Bu yüzden saç bakımı için bu vitamini kullanmanız, saçlarınızın büyümesinde etkili olur. Ayrıca A vitamini, saç derisindeki gözeneklerin daha fazla yağ üretmesini teşvik etmede de etkilidir. Böylece saçların ve saç derisinin daha sağlıklı olmasını sağlar. A vitamini ekstra vitamin olarak kullanabileceğiniz gibi yumurta, havuç ve yeşil yapraklı sebzeler de tüketebilirsiniz. A vitamini açısından zengin olan bu besinleri tüketerek ihtiyacınız olan vitaminleri alabilirsiniz.

Demir

Saç dökülmesini engellemek ve saçların daha hızlı uzamasını sağlamak için demir de çok önemlidir. Demir eksikliğinin en büyük belirtilerinden biri saç dökülmesi ve tırnak kırılmasıdır. Kan değerlerinizi kontrol ettirerek demir eksikliğiniz olup olmadığını öğrenebilirsiniz. Eğer demir eksikliğiniz varsa takviye gıdalar kullanabilirsiniz. Ayrıca ıspanak, yumurta, kuru yemiş, brokoli, nohut ve esmer pirinç gibi besinleri beslenme rutininize ekleyerek de demir alımını destekleyebilirsiniz.

B Vitaminleri

Saç derisinin sağlığı ve saçların daha iyi şekilde uzaması için B vitaminleri de oldukça önemlidir. B vitamini türleri, saç derisindeki hücrelere oksijen taşınmasını sağlayarak yeni saçların oluşmasını destekler. Biyotin ya da diğer adıyla b7, en önemli takviyelerden biridir. Diyetinize ekleyeceğiniz baklagil, et, fınfık, yeşil yapraklı sebzeler gibi besinler faydalı olurken takviye gıda olarak da B vitamini kullanabilirsiniz.

Sağlıklı saç uzatma
Sağlıklı Saç Uzatma için Beslenme Takviyeleri

C Vitamini

Saçlar için önemi büyük olan vitaminlerden bir diğeri C vitaminidir. C vitamini, saçları büyümeye teşvik eden vitaminlerdendir. C vitamini, kolajen üretimini arttırır. Bu da saç köklerinin güçlenmesine yardımcı olur. Ayrıca C vitamini, saçın büyümesini geciktiren serbest radikallere karşı da etkilidir. Bu sayede saçın daha hızlı uzamasını sağlar. Özellikle turunçgiller, biber, çilek ve brokoli C vitamini açısından zengindir. Beslenmenize bu besinleri ekleyebilirsiniz.

E Vitamini

Hücre yenilenmesini destekleyen vitaminlerden bir diğeri E vitaminidir. E vitamini, saç hücrelerinin dokusunu onaran bir vitamindir. Bu yüzden E vitamini kullanarak saçlarınızın gelişimini destekleyebilirsiniz. Saç derisini yatıştıran E vitamini, özellikle kepek sorunuyla mücadele edenler için oldukça yararlıdır. E vitamini ayrıca saç uzamasını da desteklediği için saç bakımı için yararlıdır. Avokado ve ayçiçeği çekirdeğinde bol miktarda E vitamini bulunuyor ama E vitaminini ayrıca ek gıda olarak da tüketebilirsiniz.

Çinko

Son olarak çinkodan bahsedelim! Çinko, saçı ve saç derisini nemli tutmanızı sağlayan sebum maddesinin salgılanmasında etkilidir. Bu sayede saçlarınız daha parlak görünür. Çinkonun, hücre dokularının büyümesinde d etkisi büyüktür. Beslenme programınıza ıspanak, kabak çekirdeği, mercimek gibi besinleri ekleyerek çinko açısından zengin bir beslenme rutini oluşturabilirsiniz.

Bu önerilerin haricinde saç uzatan şampuan ve saç kremlerini de kullanabilirsiniz. Formülleriyle saçlarınıza gerekli olan bakımı sağlayan şampuan ve kremler, oldukça kullanışlıdır. Kerastase Resistance Bain Extentioniste, Restorex Hızlı Uzama Etkili Şampuan, Revox At Kuyruğu Bitkisi Özlü Saç Bakım Kremi gibi ürünleri de kullanarak saç bakımınızı tamamlayabilirsiniz. Saçlarınıza ve kendinize bakmanızı sağlayacak her türlü ürünü Çiçeksepeti’nin geniş ürün yelpazesinde online olarak inceleyip satın alabilirsiniz!

Ayrıca ilginizi çekecek diğer yazılarımız:

Aybüke

1998 yılında dünyaya gelen Aybüke, ilköğretim ve lise eğitimini Kocaeli'de tamamladı. Ardından üniversite eğitimini Marmara Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı bölümünde başarıyla gerçekleştirdi. Çeşitli ajanslarda ve dergilerde sosyal medya uzmanlığı, içerik üretimi, editörlük gibi işlerde çalıştı. 2020 itibarıyla ÇiçekSepeti'nde Copywriter olarak çalışmaya başladı. Şu an hala ÇiçekSepeti bünyesinde Ev&Yaşam, Yapı&Market, Süpermarket, Hediye, Hobi ve benzeri alanlarda içerik üretimi yapmaya devam ediyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir