Sağlıklı YaşamMalzeme & Ekipman

Sağlıklı Yemekler Pişirmenin Olmazsa Olmazı: Granit Tencereler

Yemek yapmak, hemen hemen herkesin çok sevdiği eğlenceli ve zevkli bir hobiden artık büyük bir zevke dönüştü. Sağlıklı beslenmek için herkesin kendi yemeğini pişirmeye başladığı bu dönemde doğru gıdayı doğru şekilde pişirmek ve uygun bir şekilde servis etmekte oldukça önemli. Bu nedenle son dönemlerin favori mutfak gereci granit tencere hakkında merak edilenleri ve birbirinden güzel ürün önerilerini sizler için derledik.

Mutfakta en çok kullanılan araçlardan birisi olan tencere; sadece yemek yapmak için kullanılan bir araç olmanın dışında yemeğe lezzet katarken, doğru şekilde pişirmenin de ana etkeni. Ayrıca yiyecekleri ne kadar dikkatli seçerseniz seçin eğer doğru şekilde pişirilmemişse sağlıklı bir şekilde beslenmeniz oldukça zor. Tüm bu nedenlerden dolayı doğal maddelerden üretilen, sağlıklı pişirme araç ve gereçleri artık oldukça önemli. Son dönemde mutfaklarda adını sıkça duyduğumuz granit tencereler sağlıklı ve doğru pişirme ürünleri arasında en çok tercih edilen ürün olarak öne çıkıyor. Peki, nedir bu granit tencere? Gelin birlikte inceleyelim…

Öncelikle Granit Nedir?

Granit tencere seti

Volkanik bir oluşum diyebileceğimiz granit, uzun yıllar boyunca yer kabuğu içinde ezilerek kristalleşerek oluşan volkanik bir taş. Kuvars, feldspat ve silikat gibi kristal ve minerallerin bulunduğu, sert yapısı olan bu taş; içindeki minerallerin yoğunluğuna göre beyaz, gri, pembe gibi farklı renklerde olabilir.

Görsel kaynak: Pinterest

Neden Mutfakta Kullanılıyor?

Tencereler kullanılmadan önce yer döşemeleri, tezgah, bina kaplamaları ve merdiven basamakları gibi alanlarda çokça kullanılan granit, pişirme için yüksek ısılara kolayca ulaşabilmesi ve ısıyı tüm yüzeyine eşit olacak dağıtıyor olması nedeniyle mutfak gereçlerinde kullanılmaya başlandı. Tabii bu kadar çok tercih edilir olmasının ana nedeni doğal özelliklerinde saklı; yüksek ısıları uzun süre bünyesinde muhafaza ettiği gibi geç soğuması uzun süre yemekleri sıcak tutmada oldukça faydalı oluyor. Son olarak ise belki de en önemli özelliği uzun seneler boyunca bozulmadan kullanılabilir olması.

Granit Tencere Özellikleri ve Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Granit temelli ürünler alüminyum ve teflon ürünlerden daha sağlıklı olmasının yanı sıra demir döküm, toprak ve çelikten daha pratik ürünlerdir. Peki, kullanırken nelere dikkat edilmelidir?

  • Yüksek ısıya karşı oldukça dayanıklı olan granit ürünler; teflon ve alüminyum ürünlerde olanın aksine, PFA, kurşun, kadmiyum gibi zararlı madde ve metaller açığa çıkarmaz. Fakat özellikle boş haldeyken, uzun süre yüksek ateşe maruz bırakılmaması, hem sağlıklı pişirme hem de ürünün kullanım ömrü açısından önemli bir konudur.
  • Granit yapısı gereği yüzeyine yemeklerin yapışmasını engeller. Bu da minimum yağ ile ya da tamamen yağsız yemekler pişirilmesi sağlar.
  • Yüksek ısılara çok kolay ulaşabilen ve bu ısıları uzun süre muhafaza edebilen granit, kullanılan metal kaşıklara karşı da dayanıklıdır. Çizilme ve bozulma oranı oldukça düşük olan bu ürünler dayanıklılığını her ne kadar uzun süre korusa da dikkatli kullanmanız daha uzun süre kullanım sağlar.
  • Granit ürünleri temizlemesi oldukça kolaydır fakat bulaşık makinesinde yıkamak yerine ürünlerin kullanım ömrünü uzatmak adına elde yıkanması daha doğru olacaktır. Elde yıkama sırasında sert tel kullanmak yerine yumuşak sünger kullanabilirsiniz.

Özelliklerini ve kullanırken dikkat etmeniz gerekenleri anlattığımıza göre gelelim birbirinden şık granit tencere ürün tavsiyelerimize;

Oms 7 Parça Küre Gold Granit Tencere Seti

Oms granit tencere

Sağlıklı ve birbirinden leziz yemekler yapmanız için ihtiyacınız olan tüm tencereler bu sette bir arada: Oms 7 Parça Küre Gold Granit Tencere Seti. Set içerisinde 20 cm derin tencere + cam kapak, 24 cm derin tenceresi + cam kapak, 26 cm pilav tencere + cam kapak ve 26 cm tava bulunmaktadır.

Papilla Nature Stone 7 Parça Granit Tencere Seti

Mutfağınıza şıklık katarken aynı zamanda sağlıklı ve muhteşem yemekler yapmanıza yardımcı olacak Papilla Nature Stone 7 Parça Granit Tencere Seti; 20 cm çapında 1 adet derin tencere ve kapağı, 24 cm çapında 1 adet derin tencere ve kapağı, 26 cm çapında 1 adet kısa tencere ve kapağı, 25 cm çapında 1 adet tavadan oluşmaktadır.

Papilla granit tencere

Ezme Serisi Çömlek Model 7 Parça Granit Tencere Seti

Ezme granit tencere

Görüntüsüyle mutfak dekorasyonunuza farklılık katacak, dayanıklılığı ve sağlamlığı ile yeni gözdeniz olacak bir önerimiz var; Ezme Serisi Çömlek Model 7 Parça Granit Tencere Seti! Set içerisinde 20 cm derin tencere , 24 cm derin tencere, 26 cm tencere ve 26 cm tava bulunmaktadır.

Emsan Premium Granit 7 Parça Set Baby Pink Metal

Pembenin büyüsü ve hoş görüntüsünden vazgeçemeyenler için; Emsan Premium Granit 7 Parça Set Baby Pink Metal. Set; 18 cm derin tencere 22 cm/3,8 lt derin tencere, 26 cm/2,65 lt karnıyarık tenceresi ve 26 cm tavadan oluşmaktadır.

Emsan granit tencere

Gülsan GLS 7 Parça Döküm Granit Tencere Tava Seti

Gülsan granit tencere

Lezzetli yemekleri yüzünden parmaklarınızı sakınmak zorunda kaldığınız sevdiklerinize oldukça kullanışlı ve sağlıklı mutfak gereci hediye etmeye ne dersiniz? Cevabınız evet ise; Gülsan GLS 7 Parça Döküm Granit Tencere Tava Seti sizin için doğru seçim olacaktır.

Schafer 7 Parça Tasty Granit Tencere Seti

Tencereleriniz eskidiyse ya da daha sağlıklı ve dayanıklı olan granit tencereler ile değiştirmek gibi bir düşünceniz varsa; Schafer 7 Parça Tasty Granit Tencere Seti sizi bekliyor. Set içerisinde bulunan 18 cm derin tencere, 22 cm derin tencere, 26 cm basık tencere ve 26 cm tava ile dilediğiniz lezzetli yemeği güvenle pişirebilirsiniz.

Schafer granit tencere

Taç Mastercook 4’lü 7 Parça Granit Tencere Seti

Taç granit tencere

Sıra geldi son önerimize; Taç Mastercook 4’lü 7 Parça Granit Tencere Seti ile yemekleriniz artık çok daha sağlıklı ve çok daha lezzetli olacak. Set; 20 cm derin tencere (2.3 Litre), 24 cm derin tencere (3.9 Litre), 26 cm basık tencere (3.1 Litre) ve 26 cm tavadan oluşmaktadır.

Granit tencere başta olmak üzere ihtiyacınız olan tüm mutfak gereçleri ÇiçekSepeti‘nde Var Var! Siz de hemen siparişinizi oluşturarak hızlı, güvenli ve kolay alışveriş keyfini doyasıya çıkarabilirsiniz.

İlginizi çekebilecek diğer bazı yazılarımız:

Ümit Şimşek

1991 yılında dünyaya gelen Ümit Şimşek, ilköğretim ve lise eğitimini Ankara’da tamamladı. Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi’nde Radyo,Tv ve Sinema lisans eğitimi aldıktan sonra reklam ajanslarında New Media Expert, Copywriter pozisyonlarında çalıştı. 2020 yılından itibaren ÇiçekSepeti’nde Copywriter pozisyonunda elektronik, teknoloji, hobi, takı, saat, parfüm, moda başta olmak üzere farklı alanlar ve konularda içerik üretmeye devam etmektedir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir