Kişisel Bakım İpuçlarıKozmetik Ürünler

Evde Sakal Bakımı Nasıl Yapılır?

Erkeklerin tarzı için oldukça önemli olan sakal, düzenli bakım ister. Hem hijyen açısından hem de daha iyi görünmek için doğru bakım ürünleriyle bakım yapmak oldukça önemlidir. Bu yazımızda evde sakal bakımı hakkında merak ettiğiniz tüm soruların cevaplarını bulabilirsiniz.

Özensiz sakallar, kişinin bakımsız görünmesine neden olurken düzenli kesilen ve bakımı yapılan sakallar ise tarzını yansıtır. Bu nedenle sakal bakımı, erkek kişisel bakımında önemli bir yere sahiptir. Peki, evde sakal bakımı yapmak istediğinizde nelere dikkat etmeli ve hangi ürünleri kullanmalısınız? Gelin birlikte bakalım.

Sakal Bakım Tüyoları

Erkek sakalı
Evde sakal bakımı yapmak için gerekli tüyoları aşağıda bulabilirsiniz.
 • Sakalın boyutuna göre bakımı değişkenlik gösterdiğinden öncelikle nasıl bir sakal istediğinize karar vermelisiniz. Kısa olan sakala şekil vermek uzun sakala göre daha kolaydır. Ancak yüz şeklinize göre uzun sakalı tercih edebilirsiniz. Geniş ve etli bir yüzünüz varsa uzun sakal pek önerilmemektedir. Elmacık kemiklerinin yapısı ve dudak şekli de sakal kesimi için önemlidir. Uzun ve sivri yüzler için sakal yüzde bir orantı kurmanızı sağlayabilir.
 • Evde sakal bakımı için; iyi ve keskin bir makas, tıraş bıçağı, nemlendirici krem ve losyon, şarjlı tıraş makinesi, tıraş köpüğü ile sakal bakım yağları gereklidir. Bakım için bu malzemelerin hepsini dolabınızda bulundurmanızı tavsiye ederiz. Ayrıca bu malzemelerin düzenli bir şekilde sterilize edilmesi de oldukça önemlidir.
 • Sakal bakımında birçok kişinin kullandığı sabun, sakalların daha sert çıkmasına neden olmaktadır. Bu nedenle sakal kesimi için şampuan veya tıraş köpüğü kullanmanız gerekir. Ayrıca şekilde vermek için tercih etiğiniz makasın ince uçlu olması işinizi kolaylaştıracaktır.
 • Sakalların daha iyi çıkması ve seyrekleşmesinin önüne geçmek için sakal bakım yağı kullanmanız gerekir. Saçlara canlılık veren bakım yağları gibi sakal bakım yağları da sakalların daha parlak ve canlı görünmesini sağlar.
 • Eğer sakallarınızı kesecekseniz kesme işlemi sonrasında cildin rahatlaması ve tahrişi önlemek adına balsam veya tıraş sonrası bakım kremi kullanmalısınız. Bu tarz ürünler, yeni çıkacak sakalların yumuşak ve parlak olmasını sağlarken aynı zamanda cilt üzerinde tıraşın oluşturduğu tahribatı giderir.
 • Uzun sakal tercih ediyorsanız, sakallarınızı 2 günde bir yıkamanız daha sağlıklı görünmesini sağlayacaktır. Yıkadıktan sonra kurulayıp taradığınız sakla şekil vermek daha kolay olacaktır. Burada bahsettiğimiz duş almak değil, köpükle sakal yıkamaktır. Hatta imkanınız varsa sakal şampuanları ile yıkama yapmanız daha iyi sonuç almanızı sağlar.

Sakal Bakımında Faydalı Yağlar

Sakal bakımı
Sakal bakımı için faydalı olan ve en çok tercih edilen yağları aşağıda bulabilirsiniz:
 • Sarımsak yağı: Seyrek sakalları olanlar için faydalı olan sarımsak yağı, sakalların gürleşmesinde etkilidir. Bakım esnasında kullanmanı ve düzenli olarak devam etmeniz faydalı olacaktır. Köklere doğru sürülen sarımsak yağı, sakalın daha hızlı ve orantılı uzamasına da yardımcı olur.
 • Jojoba yağı: Daha canlı ve parlak sakallar için faydalıdır. Bakım esnasında birkaç damla şeklinde sakallara masaj yaparak uygulanmalıdır. Sakal diplerini nemlendiren yağ, daha düzenli bir uzama sağlar.
 • Hindistan cevizi yağı: Cildin nefes almasına yardımcı olan Hindistan cevizi yağı, cansız ve bakımsız görünen sakalların kendine gelmesini sağlar.
 • Badem yağı: Sakal uzaması konusunda en etkili olan yağlardan olan badem yağı, sakallara güç ve canlılık kazandırır. Haftada 2 defa uygulanması yeterli olacaktır.
 • Argan yağı: Sakal dökülmesi, cansız görünüm ve seyreklik gibi sorunların önüne geçmek için argan yağı oldukça iyi bir çözümdür. Tıraş sonrasında masaj yaparak cilde uygulanması daha canlı ve bakımlı sakallarınız olmasına yardımcı olacaktır.

Evde sakal bakımı için ihtiyacınız olan tüm ürünleri Çiçeksepeti’nde bulabilirsiniz. Okumayı seveceğiiz diğer bazı yazılarımız:

Ümit Şimşek

1991 yılında dünyaya gelen Ümit Şimşek, ilköğretim ve lise eğitimini Ankara’da tamamladı. Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi’nde Radyo,Tv ve Sinema lisans eğitimi aldıktan sonra reklam ajanslarında New Media Expert, Copywriter pozisyonlarında çalıştı. 2020 yılından itibaren ÇiçekSepeti’nde Copywriter pozisyonunda elektronik, teknoloji, hobi, takı, saat, parfüm, moda başta olmak üzere farklı alanlar ve konularda içerik üretmeye devam etmektedir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir