Çiçek Bakımı

Saksı Çiçekleri Bakımı Nasıl Yapılır?

Saksı çiçeği bakımına dair öneriler ve temel noktalar ile saksı çiçeğiniz uzun süre sizinle kalacak.

Yaşadığınız mekanlara doğanın enerjisini getiren saksı çiçekleri, renkli görünümleri ve güzel kokularıyla kapalı mekanlara canlılık katar. Saksı çiçekleri nazik ve kırılgan bir yapıya sahip olduğundan, ömrü sizin ona ne kadar özen gösterdiğiniz ile ilgilidir. Diğer bir deyişle, sizin tutumunuzla çiçeğinizin yaşam alanlarınızda kaldığı süre değişir.

Saksı çiçeklerinin bakımı, seçtiğiniz çiçeğin türüne göre değişiklik gösterse de, temelde belli noktalara dikkat etmeniz, çiçeğinizin sizinle daha uzun süre kalmasını sağlayacaktır.

seramik-saksida-guzmania-ve-viresia-at2449-1-4

 

 

 

 

 

 

 

 

Toprak Bakımı

Toprak bakımı, çiçeğinizin büyümesi ve canlılığını koruması için dikkat etmeniz gereken temel noktalardan biridir. Bitkilerin yaşadığı ve besinini aldığı yaşam alanları olan toprağı çiçeğinize uygun özelliklerde seçmeniz bu noktada önem taşır. Toprak değiştirmek için en uygun zaman ilkbahardır. Özellikle orkide gibi çok nazik bitkilerde ise toprağı yılda 2 defa değiştirmek daha uygun olacaktır. Toprağı değiştirmeniz çiçeğinizin canlanmasını sağlayacak ve kurumasını önleyecektir. Ayrıca, saksı toprağı içerisine her yıl yeni gübre eklemesi yaparsanız, çiçeğiniz topraktaki mineralleri rahatça alacak ve çiçekleri daha canlı olacaktır. Çiçeğinizin toprağını ince kum ile karıştırarak sararmasını ve solmasını önleyebilirsiniz. Gerektiği gibi beslenen bitkiniz, zamanla size göz kamaştıran canlılığı ve rengarenk çiçekleriyle teşekkür edecektir.

Saksı Seçimi

Güzel görünümü dekoratif saksılar, evinizdeki eşyalarla uyum sağlıyor olabilir ama saksı seçerken, evin dekorasyonundan çok, çiçeğin özelliklerini göz önünde bulundurmanız çiçeğinizin ömrü açısından daha faydalı olacaktır. Bitkiye uygun olmayan bir saksı seçtiğiniz takdirde, kısa bir süre sonra, çiçeğinize veda etmek zorunda kalabilirsiniz.

ev-ve-ofis-ortaminda-bakmak-icin-ideal-bitki-dieffenbachia-at130-1-3

 

 

 

 

 

 

 

 

Su Hayattır

Sulama işlemi, hiç kuşkusuz çiçeğinizin bakımı için önemli noktalardan biri. Bu anlamda, çiçeğinizin su ihtiyacını doğru belirleyebilmeniz gerekmektedir. Eğer çiçeğiniz çok güneş alan bir ortamda bulunuyorsa, doğal olarak suya daha fazla ihtiyaç duyacaktır. Suyu sevmeyen bir saksı çiçeğiniz varsa, durum biraz daha farklılaşacaktır. Suyu seven nemli bir saksı çiçeğiniz varsa, gün içerisinde yapraklarına su püskürterek, su ihtiyacını karşılayabilirsiniz.

Siz de evinizdeki çiçeklerin büyülü atmosferini yaşamak ya da sevdiklerinize kalıcı bir hediye vermek isterseniz, ciceksepeti.com adresinde yer alan birbirinden güzel saksı çiçeklerinden birini seçebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir