SporSağlıklı YaşamTrend

İstediğiniz Görünüme Kavuşun: Selülit Giderici Hareketler

Sağlıksız beslenme, yağlı yiyecekler, ağır karbonhidratlar, spor yapmamak… Tüm bunlar özellikle bacaklarınızda selülit görünümüne sebep olabilir. Ayrıca tabii ki genetik olarak da vücudunuzun selülite yatkın olması mümkündür. Selülit kremleri, kuru fırçalama, yağlar ve özellikle egzersizler ile selülit görünümünü giderebilirsiniz. Gelin, selülit görünümüne engel olacak birkaç egzersize göz atalım!

Selülitlerinizden kurtulmak istiyorsanız sadece tek bir şey yapmanız yeterli gelmez. Örneğin kuru fırçalama yapıyorsanız ama sürekli yağlı yemeye devam ediyorsanız, sonuç almamanız mümkündür. Bu yüzden birbirini destekleyen şeyleri bir arada yapmanız önemlidir. Pürüzsüz bacaklar için bazı selülit önleyici egzersizleri deneyebilirsiniz. Bu egzersizleri selülit kremi ve kuru fırçalama rutininize eklerseniz en kısa zamanda en iyi sonuca ulaşabilirsiniz!

Selülit Giderici Egzersizler

Selülit, hemen herkeste ortaya çıkan bir görünümdür. Kimi insan bu görümlerden huzursuz olmazken kimi de bu görüntünün oluşmasını istemez. Selülitlerin oluşmasında pek çok farklı sebep olması mümkündür; hormonal değişiklikler, kilo alımı, sağlıksız ve yağlı beslenme, hareketsiz yaşam… Tüm bunlar, selülit oluşumunun sebeplerindendir. Eğer siz de selülit görüntüsünden hışlanmayanlardansanız, bu egzersizleri deneyebilirsiniz!

1-) Deadlift

Selülit giderici hareketler
Egzersizler ile Selülitlerden Kurtulun!

Bu egzersiz hem kalçalarınızı hem üst bacaklarınızı hem de kollarınızı çalıştıran bir egzersizdir. Selülitlerden kurtulmanızı sağlayan egzersizleri ağırlık ile yaparsanız etkisini daha iyi görebilirsiniz. Bu egzersizi de kettlebell ile yapabilirsiniz. Deadlift; kalça, bacak ve kol kaslarını son derece iyi çalıştırır. Ayrıca selülit görüntüsünün yok olmasına da yardımcı olur. Egzersizi uygulamak için şu adımları takip edebilirsiniz:

 • Bacaklarınızı kalça hizasında açın. Kettlebell’i ayaklarınızın arasına koyun.
 • Kettlebell’i elinize almak için squat pozisyonuna çömelin. Ağırlığı iki elinizle tutun. Bu esnada sırtınız uzun ve dik, kalçanız geride olsun.
 • İki elinizle kettlebell’i kaldırmaya başlayın ve vücudunuz dikleşene kadar yukarı kalkın. Kollarınız aşağıda düz şekilde olduğunda tekrar eğilip squat pozisyonuna yerleşin.
 • Bu hareketi kontrollü bir şekilde tekrar edip seti tamamlayın!

2-) Squat

Selülitlerden Kurtulmanızı Sağlayacak Spor Hareketleri, Görsel Kaynağı: modusx.de
Selülitlerden Kurtulmak için Spor Hareketleri, Görsel Kaynağı: modusx.de

Selülitlerden kurtulmak için yapabileceğiniz en iyi egzersizlerden biri squattır. Squat yaparken ağırlık ya da direnç lastiği kullanabilirsiniz. Bu sayede hareketleri daha etkili şekilde tamamlayabilirsiniz. Şu adımları takip ederek squat hareketini yapabilirsiniz:

 • İlk olarak bacaklarınızı omuz hizasında aralayın.
 • Sırtınızı bükmeden yere doğru çömelip vücudunuzun 90 derece olmasını sağlayın.
 • Daha sonra yavaşça doğrularak düz pozisyonunuza geri gelin.
 • Bu hareket setler halinde, istediğiniz kadar tekrarlayın!

3-) Donkey Kick

Selülit giderici egzersizler
Selülitlerden Kurtulmanızı Sağlayacak Spor Hareketleri, Görsel Kaynağı: modusx.de

Hem bacaklarınızı kuvvetlendirmek için hem de selülitleri yok etmej için yapabileceğiniz hareketlerden biri de donkey kick. Eğer dizlerinizde hassasiyet varsa bu hareketi doktorunuza danışarak yapmanızda fayda var. Hareketi şu şekilde uygulayabilirsiniz:

 • İlk olarak iki elinizi ve iki dizinizi yere koyup kedi inek pozisyonu yapacakmışsınız gibi durun.
 • Daha sonra dizlerinizden biri yerdeyken diğerini doksan derece açı ile yukarı doğru kaldırın.
 • Bacağınızı kaldırdıktan sonra aynı pozisyona geri indirin ve diziniz yere değmeden bacağınızı tekrar kaldırın. Sağ ve sol bacak olarak bu hareketi eşit şekilde tekrarlayıp setinizi tamamlayın.

4-) Hip Bridge

Selülit gideren spor hareketleri
Bacaklarınızın Pürüzsüz Bir Görünüme Kavuşması için Uygulayabileceğiniz Hareketler Görsel Kaynağı: modusx.de

Kalça köprüsü olarak da bildiğiniz bu hareket, aslında bacaklarınız yardımıyla kalçanızı yerden kaldırabileceğiniz bir hareket. Bu sayede bacak arkalarınızdaki selülitlerin azalmasını sağlamanız mümkün. Hareketin aşamaları şöyle:

 • Pilates matının üzerine sırt üstü yatın.
 • Omzunuzu mata köklerken ayaklarınızın da yardımıyla kalçanızı yerden kaldırın.
 • Bu hareketi uygularken direnç bandı da kullanabilirsiniz. Bu sayede hareketin derinliğini arttırabilirsiniz.
 • Kalçanız yukarıdayken 10 saniye bekleyip nefes verirken kalcanızı yere indirin. Bu hareketi 20-25 kere tekrar edebilirsiniz. Ayrıca bu hareketi yükselti kullanarak da deneyebilirsiniz.

Çiçeksepeti’nde spor yapmak için kullanabileceğiniz tüm ürünleri bulabilirsiniz. Yoga matları, ağırlıklar, direnç bantları ve ayrıca spor giyim ürünleri… Aradığınız ne varsa online olarak kolayca satın alabilirsiniz!

Ayrıca ilginizi çekecek diğer yazılarımız:

Aybüke

1998 yılında dünyaya gelen Aybüke, ilköğretim ve lise eğitimini Kocaeli'de tamamladı. Ardından üniversite eğitimini Marmara Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı bölümünde başarıyla gerçekleştirdi. Çeşitli ajanslarda ve dergilerde sosyal medya uzmanlığı, içerik üretimi, editörlük gibi işlerde çalıştı. 2020 itibarıyla ÇiçekSepeti'nde Copywriter olarak çalışmaya başladı. Şu an hala ÇiçekSepeti bünyesinde Ev&Yaşam, Yapı&Market, Süpermarket, Hediye, Hobi ve benzeri alanlarda içerik üretimi yapmaya devam ediyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir