Kendin Yap (DIY)

Aracınızı Koruyun: Seramik Kaplama Nedir, Ne İşe Yarar?

Otomobilinizi ilk aldığınız zamanki rengini ve parlak görüntüsünü net hatırlıyorsunuz değil mi? Zamana araç boyasının üzerindeki vernik tabakası taş çiziği, kuş pisliği ve diğer etkenlerle eskimeye başlar. Her ne kadar düzenli temizlik yapsanız ve cilalatsanız da bu durumun önüne geçmek zordur. Fakat seramik kaplama sayesinde yüzeylerde oluşan kusurların büyük bir bölümünün oluşmasının önüne geçebilirsiniz. Peki, araç seramik kaplama tam olarak nedir ve neden yapılır?

Otomobilin orijinal boyası üzerine uygulanan seramik kaplama, otomobil yüzeyinde ikinci bir tabaka oluşturarak aracın orijinal boyasının zarar görmesinin önüne geçmek için yapılmaktadır. Bir nevi boya üzerinde kalkan görevi gören seramik kaplama, hidrofobik bir yüzey sağlayarak aşınma, çatlama ve soyulma gibi sorunlar yaşanmasının önüne geçer. Bunun yanı sıra daha kolay temizlenir ve kir tutmaz. Bir nebi kimyasal bağlanma sağlayan Nano-seramik kaplama, kullanılan polimerin türüne bağlı olarak kalıcı veya yarı kalıcı olabilmektedir. Aracınızın dış yüzeyini yağmur ve güneş gibi doğa olaylarının etkilerinden de koruyan kaplama sayesinde orijinal boyasına zarar gelmesinin önüne geçebilirsiniz. Ayrıca görüntü olarak oldukça hoş bir sonuç elde edeceğinizi de unutmayın.

Seramik Kaplama Nasıl Yapılır?

Seramik kaplama nedir?
Oto seramik kaplamada ana fikir; boyada kir ve leke izlerinin görünmesini ve vernik tabakasının bozulmasını önlemektir.

Kendiniz seramik kaplama yapmak istiyorsanız, aşağıda yer alan konulara dikkat etmeniz faydalı olacaktır.

  • Seramik uygulamasına geçilmeden önce bazı ön hazırlıkların yapılması gerekiyor. Öncelikle aracın iyi bir şekilde yıkanması, sonrasında ise kil hamuru ile yüzeyin temizlenmesi gerekiyor. Kil temizliğiyle araç üzerindeki kuş pisliği, endüstriyel maddeler ve reçine artıklarının giderildikten sonra pasta işlemine geçilerek aracın seramik kaplamaya hazır hale getirilmesi gerekiyor.
  • Sonrasında pasta uygulamasını yapmanız lazım. Pasta uygulaması yapmadan seramik kaplama yapmanız, araç üzerindeki ufak çiziklerin altta kalmasına ve daha kötü bir görünüme neden olabilir. Bu nedenle pasta uygulamasını bir pasta cila parlatma makinesi ile yapabilirsiniz.
  • Ön hazırlığın son aşamasında ise hare uygulaması geliyor. Hare, pasta işleminin hemen ardından yüzeyde kalan dalgalı izlerin yok edilmesi için yapılır. Bu işlemden sonra küçük bölgelere uygulamak şartıyla seramik kaplama işlemine geçebilirsiniz.
  • Seramik kaplama yapılacak alanın kuru, tozsuz ve güneşten uzak bir alan olması gerekir. Seramik kaplama setleri üzerinde yer alan talimatlara uyarak kaplamayı yaptıktan sonra araç 24 saat kadar hareket etmeden dinlendirilmelidir. Bu sayede güneş ışığının henüz yeni yapılmış kaplamaya zarar vermesinin önüne geçebilirsiniz.
  • Son olarak seramik kaplamadan önce cila uygulaması yapmamalısınız. Cila içerisinde bulunan silikon maddesi nedeniyle seramik kaplamanın yüzeye tutunmasını önler ve daha kısa ömürlü olmasına neden olur.

Seramik Kaplamanın Faydaları Nelerdir?

Otomobil yağmur
Oto seramik kaplama, aracınıza dış etkenlere karşı koruma sağlar.
  • Seramik kaplamanın tercih edilmesinin ana nedeni, uzun süreli koruma sağlamasıdır. Sert bir kabuk gibi su lekeleri, kir, kuş pisliği ve diğer maddelerin boyaya ulaşmasının önüne geçer. Hızlı bir durulama ile araç üzerindeki tüm pislikler hemen gidecektir. Suyu iten hidrofobik bir katman sağlayan kaplama, tortu ve kirin araç üzerinde kalmasının da önüne geçer.
  • Güneşin zararlı ışınları nasıl cildimize zarar veriyorsa otomobilinizin boyasına da aynı şekilde zarar vermektedir. Özellikle güneşin kendini sürekli gösterdiği ve yüksek sıcaklıklar olan bölgelerde seramik kaplama çok daha faydalıdır. Seramik kapma sayesinde araç boyası oksitlenmeye karşı koruma altına alınır. Mat bir görünüm oluşmasının önüne geçer. Aracınızı dışarıya park ediyorsanız, kaplama büyük avantaj sağlayacaktır.
  • Havada yer alan asidik kirleticiler kimyasal lekeler oluşmasına neden olur. Bu durumun önüne geçmek için seramik kaplama en iyi alternatiftir. Kirleticilerden aracınızı korur. Ayrıca şehirlerde artan hava kirliliğinin etkilerinden aracın etkilenmesinin önüne geçer.
  • Araç görüntüsüne estetik bir hava katan seramik kaplama, parlaklık ve derinlik kazandırır. Oldukça şık bir görüntü için seramik kaplamayı tercih edebilirsiniz.
  • Seçilen seramik kaplamanın kalitesine ve işçiliğe göre 2 yıla kadar kaplama koruma sağlar. Bu süre, çevre koşulları ve araç kullanım şartlarına göre değişebilmektedir.

Pek çok kişi, seramik kaplamanın boya koruma filmine bir alternatif olduğunu düşünse de aslında cilaya bir alternatiftir. Fakat seramik kaplama yaparken dikkatli olmak gerekir. Aracınızı eskiden daha iyi bir görünüme kavuşturmak isterken tam tersi bir durumla karşılaşabilirsiniz. Böyle bir durum yaşanmaması adına seramik kaplama uygulamasının profesyonel bir şekilde yapılması gerekir. Oto servisleri ve seramik kaplama uygulama noktalarında işlemi yaptırabilirsiniz.

İhtiyacınız olan tüm oto bakım ürünlerini uygun fiyatlarla Çiçeksepeti’nde bulabilirsiniz. Okumayı seveceğiniz diğer bazı yazılarımız:

Ümit Şimşek

1991 yılında dünyaya gelen Ümit Şimşek, ilköğretim ve lise eğitimini Ankara’da tamamladı. Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi’nde Radyo,Tv ve Sinema lisans eğitimi aldıktan sonra reklam ajanslarında New Media Expert, Copywriter pozisyonlarında çalıştı. 2020 yılından itibaren ÇiçekSepeti’nde Copywriter pozisyonunda elektronik, teknoloji, hobi, takı, saat, parfüm, moda başta olmak üzere farklı alanlar ve konularda içerik üretmeye devam etmektedir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir