Sevgililer Günü Ne Zaman Ortaya Çıktı


Belki de dört gözle bekliyorsunuz biricik sevgilinizle bu özel ve romantik günü kutlamayı. Peki Sevgililer Günü’nün ne zaman ortaya çıktığını biliyor musunuz?

Kutladığımız bir çok özel gün gibi Sevgililer Günü’nün çıkış noktası da mitolojiye dayanıyor aslında. Antik Yunan takvimlerinde, Ocak ile Şubat ayı ortası Zeus ile Hera’nın kutsal evliliğine adanmış bir zaman çünkü.

Antik Roma ise Sevgililer Günü’nün çıkış noktasıdır diyebiliriz. 15 Şubat, bereket tanrısı Lupercus’un onuruna kutlanan bir gündü. Bu günde Lupercus’un din adamları tanrıya keçi kurban eder, kafalarına bir parça kurban derisi koyarak Roma sokaklarında koşarlardı. Lupercus’u simgeledikleri bu koşuda karşılarına çıkanlara dokunurlardı. Bunun doğurganlıklarını artıracağına inanan genç kızlar ise dokunulmak için öne atlardı. Bu günün arefesi olan 14 Şubat, genç erkek ve genç kızların isimlerinin yazılı olduğu ve ertesi gün kimlerin çift olacağını gösteren kuranın çekildiği gündü. Papa, 496 yılında bu etkinliğin Hıristiyan adetlerinde yer almadığı gerekçesiyle yapılan kurban ve koşu etkinliğini yasakladı. Sadece kura çekilişine izin verdi. Ancak o da değişikliğe uğramıştı. Kurada kızların değil, azizlerin isimleri yazılıydı.

Buraya kadar henüz 14 Şubat ile aşk arasındaki bağlantıyı kuramadık. Devam edelim o zaman… 1908 tarihli Katolik ansiklopedisindeki eski şehitler listesini incelersek, 14 Şubat’ta inancı yüzünden öldürülmüş üç adet Valentin isimli aziz kayıtlı olduğunu görürüz. 14 Şubat’ın “St Valentine’s Day” yani Aziz Valentin Günü olarak kutlanması buradan geliyor.

“Valentine” adının aşk ile bağdaştırılması ise kendini ilk defa 14’üncü yüzyılda göstermiş. O dönemlerde Fransa ve İngiltere’de 14 Şubat kuşların çiftleşme günü olarak kabul edilmekteymiş. Günün bilinen bu yanı sevgililerin birbirlerine romantik notlar vermesi ve “Valentine” diye hitap etmesi geleneğini doğurmuş.

Günümüzdeki 14 Şubat anlayışı ise 1800’lü yıllarda ABD’li Ester Howland’ın ilk Sevgililer Günü notunu yollamasıyla ortaya çıktı. Toplumsal bir olay haline gelen Sevgililer Günü, işin içine ticaretin de girmesiyle çok daha büyük kitleleri etkisi altına aldı.

Günümüzdeki anlamıyla Sevgililer Günü ne zaman ortaya çıktı derseniz… Günümüzde birçok batı ülkesinde 14 Şubat, Sevgililer Günü olarak kutlanır. Bu günde sevgililer birbirlerine çiçek, çikolata ve hediyeler verir ve romantik akşam yemeklerine çıkar. Müslüman ülkelerin bazılarında bu gün batı ülkeleri gibi kutlanırken, bazılarında kutlanmaz. Suudi Arabistan’da Sevgililer Günü ile alakalı her tür ürünün satışı resmi olarak yasak örneğin.

Duygularını belli etmede daha çekingen olan Uzakdoğu toplumları için Sevgililer Günü biraz daha farklı kutlanıyor. Japonya’da 14 Şubat, sadece kızların erkeklere hediye verdiği ve aşklarını ilan ettiği bir gün. Bu hediyelerden en makbulü ise ev yapımı çikolata. Sevgililer Günü’nden bir ay sonrası olan 14 Mart’ı “White Day”, yani Beyaz Gün olarak kutlayan Japonlar’da bu gün, erkeklerin 14 Şubat’a cevap verme günü.

Karışık ama her biri aynı noktaya çıkan hikayeler, değil mi? Hepsi aşka çıkıyor. Ve duyguların ifade edilmesine. Sevgiliye verilen en güzel ve en özel hediyelere. Mesela çiçeklere…

Yorumlar: 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş

Şifreyi Sıfırla

Back to
Giriş