SEVGİLİLER GÜNÜ’NDE NEDEN GÜL GÖNDERİLİR?


Aşk denince akla ilk gelen çiçektir gül. Dünyanın neresine giderseniz gidin anlamı hep aynıdır. Sevgililerin çiçeğidir o. Ateş gibi… Aşk dolu… Keskin… Büyük ihtimalle de bu sebepten dolayı Sevgililer Günü’nde en çok gönderilen çiçek. Çünkü sevgiliye gönderilebilecek en iyi çiçek…

Sevgililer Günü’nün kendine ait bir efsanesi var, evet. Bir çiçek olarak gülün ve sembolize ettiği şeylerinde öyle… Peki bu mükemmel ikili nasıl bir araya geldi?

Kaynaklara göre her şey 1800 yıllardan sonra Amerika’da Esther Howland’ın ilk Sevgililer Günü kartını yollaması ile başlamış. Kart, yerini çiçeklere ve özellikle de kırmızı güle bırakmış zamanla. Bir başka efsane de şöyle diyor:15.yy’da Fransa Kralı 4.Henry’nin kızının Aziz Valentine şerefine verdiği bir partide, partiye katılan bütün bayanlar kavalyelerinden bir buket çiçek almış. Çiçek verme geleneği de böyle başlamış.

Efsanevi gül hikayeleri

Gül, dünyadaki diğer adıyla rose, birçok masalsı hikaye içeriyor geçmişinde.  Bazı kaynaklara göre aslında 35 milyon yıldır var olan bu çiçeğin yetiştiriciliği ise sadece 5 bin yıldır yapılıyor. Kırmızı gül meselesine gelince… 1600’lü yıllarda oldukça popüler hale gelen kırmızı gülün aşk ile özdeşleştirilmesi ise çok daha eskiye dayanıyor.

Öncelikle Roma Mitolojisi’nde gül, Venüs’ün yani aşk tanrıçasının en sevdiği çiçek.

Efsanelerden biri yine Roma mitolojisine, başka bir tanrıçaya dayanıyor. Buna göre; çiçek tanrıçası Flora ormanda yürürken genç bir kadının cesedi ile karşılaşıyor. Bu kadar genç ve güzel birinin bansız yatmasında üzülen tanrıça, kadını dünyanın en güzel çiçeklerinden birine dönüştürüyor. Beyaz güle…  Çiçeğin adını aslında aşk tanrısı Eros’a atfen koyuyor. Rose.

Başka bir efsane de Venüs’ün gülü kendi gözyaşlarından yarattığı… Aynı hikaye içinde bir başka efsane de tanrıların gülü Venüs’ün anısına yarattıkları yönünde.

Efsaneler bitmedi… Bir başka efsane de Hristiyan dünyasında ait. Havva’nın beyaz gülü öpmesi ile birlikte gülün pembe rengini alması. Bir de Adem ve Havva cennetten kovulduktan sonra gülün dikenli bir çiçek haline geldiği…

Sevgililer Günü efsanesi ve çiçek gönderme alışkanlığı

Sevgililer Günü’nün başlangıç tarihi eski Roma zamanına uzanıyor. O zamanın İmparatoru, zalim ve katı kuralları ile ünlü 2. Claudius. Claudius’un en büyük ilgisi ise savaşlar ve orduda yer alacak askerler. Asker bulmada zorlanan Clausius’a göre bu durumun tek sebebi Romalı erkeklerin aşklarını ve ailelerini bırakmak istememeleri.

Bu yüzden Roma’daki tüm nişan ve evlilikleri kaldıran Claudius’un planı pek işlemiyor çünkü o dönemde Roma’da yaşayan bir papaz olan Valentine bu yasağa rağmen çiftleri gizlice evlendiriyor. Durum ortaya çıkınca Aziz Valentine tutuklanıyor ve ceza olarak da öldürülüyor. 14 Şubat 270 yılında ölen Valentine’nın ölüm günü o günden sonra – onu onurlandırmak adına – Sevgililer Günü olarak kutlanmaya başlanıyor ve günümüze kadar geliyor.

İnternetteki kaynakların çoğuna göre Sevgililer Gününde hediye verme alışkanlığı 1800 yıllardan sonra Amerika’da Esther Howland’ın ilk Sevgililer Günü kartını yollaması ile başlamış. Bir başka kaynağa göre de Sevgililer Gününde tebrik kartı gönderme ve hediye alma geleneği bundan çok önce başlamış; 14. ve 15. yüzyılda İngiltere ve Fransa´da… 19. ve 20. yüzyılda da Amerika´da yaygınlaşmış. Bu kart gönderimi, hediye gönderimi ve en sonunda da sevi seviyorum demenin en iyi yolu olan çiçek gönderimi ile beraber neredeyse devasa bir sektör oluşturdu.

Siz de bu bin yıllık geleneği bozmak istemiyorsanız gülünüzü göndermeden önce gül anlamlarına bir bakmanızı öneririz.

Hangi renk gül, ne ifade ediyor?

Kırmızı gül: Aşk, tutku, şehvet, seni seviyorum!
Beyaz gül: Masumiyet, saflık, temizlik, değer verme.
Sarı gül: Sevinç, dostluk, arkadaşlık
Pembe gül: Zarafet, incelik, memnuniyet, keyif, hayranlık

Ciceksepeti.com’un ‘Seni Seviyorum’ diyen güllerini göndermek için tıklayın

Ciceksepeti.com’un ‘Sevgililer Günü çiçekleri’nden göndermek için tıklayın


Yorumlar: 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş

Şifreyi Sıfırla

Back to
Giriş