Sevgililer Günü’nün Anlamı


14 Şubat’ın Sevgililer Günü olduğunu küçük bir çocuk bile rahatlıkla söyleyebilir. Her sene kutlanan bu özel günün ne olduğunu biliyorsunuz, peki nasıl ve nereden geldiğini biliyor musunuz?

14 Şubat, aşkın günü. Aşıkların bayramı. Bir gün de olsa çiftlerin romantizmi damarlarına kadar hissettiği gün. Evet evet, Sevgililer Günü’nden bahsediyoruz. Her sene kiminin kutladığı, kiminin gereksiz olduğunu düşündüğü bu gün bizim hayatımıza nasıl girdi? Sevgililer Günü’nün anlamı nedir? Biz neden kutluyoruz, nasıl ortaya çıktı, tarihçesi ne?

Sevgililer Günü olarak bilinen 14 Şubat’ın Roma’daki bir kiliseden çıktığını bilmeyeniniz yoktur herhalde. Hatta Aziz Valentin Günü olarak kutlanır. Bunun nedeni Valentin isimli bir din adamına adanmış bir gün olmasıdır. Tabii ki bu eski Roma’da olan durum. Öyle ki, 14 Şubat’ta tanrılara ve tanrıçalar kraliçesi Juno’ya saygıdan dolayı Roma genelinde tatil ilan edilirdi. Tanrıçalar kraliçesi Juno ise kadınlık ve evlilik tanrıçası olarak biliniyordu. Bu yüzden de bir sonraki gün olan 15 Şubat, Lupercalia Bayramı olarak kutlanıyordu. İlk defa duyanlar için, Lupercalia Bayramı kadın erkeğin birlikte yaşamasının o zamanlar çok net kurallarla sınırlandırılmış olmasından dolayı, ülkenin genç nüfusu için önem arz eden bir gün. Kağıtlara yazılan isimler ve yapılan çekilişler sonucunda hangi gence hangi isim çıkıyorsa, o kişiler gün boyunca birbirinin eşi oluyor v tüm günü beraber geçiriyordu. Bu kişilerin günübirlik birlikteliği ise genelde evlilikle sonuçlanıyordu.

Hal böyle olunca o dönemin imparatoru, ordusuna savaşacak asker bulamaz oldu. Neden demeyin. Kim eşini, sevgilisini bırakıp savaşa katılmak ister ki? Eee, imparator da ne yaptı, tüm nişan ve düğünleri kaldırdı. Roma’da yaşayan ve adı hepimizin bildiği gibi Aziz Valentin olan papaz, yasağa rağmen çiftleri evlendirmeye devam etti. Kulağı delik imparator bunu duyunca, Aziz Valentin sopayla dövülerek öldürüldü. 14 Şubat’ta Hıristiyan şehitliğine gömüldü. O günden beri 14 Şubat, Sevgililer Günü olarak kutlanır. Aziz Valentin gibi aşka inananlar için.

Sevgililer Günü anlamı büyük bir gün aslında. Para tuzağı olarak gören var, biliyoruz. Ama illa da sevdiğinizi mutlu etmek için etrafa para saçmanıza gerek yok. Küçük sürprizlerle de birini oldukça mutlu edebilirsiniz. Ne yapıyorsanız, yeter ki içinizden gelerek yapın. İçinizden sevgilinize bir çiçek almak geliyorsa, buyurun buradan yol alın…

Yorumlar: 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş

Şifreyi Sıfırla

Back to
Giriş