Ev & DekorasyonTrend Ev Tekstili

Sıcak Hava Fritözü Nedir ve Nasıl Kullanılır?

Yemek pişirirken kullanabileceğiniz pek çok farklı mutfak aleti vardır. Kimi zamandan tasarruf etmenizi sağlar, kimi daha sağlıklı yemekler pişirmenize yardım eder, kimi de evinizin kokmasını engeller. Son zamanların trendi sıcak hava fritözü modelleri de, pratik ve sağlıklı yemekler hazırlamak için kullanabileceğiniz ürünlerdendir. Evde sık sık yemek pişiren herkesin mutlaka sahip olması gereken ürünlerden hava fritözünü nasıl kullanacağınızı ve nasıl temizleyeceğinizi yazımızdan öğrenebilirsiniz!

Sıcak Hava Fritözü ile Sağlıklı ve Pratik Yemekler

Evde kızartma yapmak ya da kızartılmış yiyecekler tüketmek her zaman tercih edilmez. Bunun ilk sebebi, kızartma yiyeceklerin sağlık açısından faydalı olmamasıdır. İkinci nedeni ise kızartma yaparken evde yoğun bir yağ kokusunun yayılması. İşte bu iki sorunun da önüne geçmenizi sağlayan bir ürün var: Sıcak Hava Fritözü! İki isimle de kastedilen, aynı ürün. Sağlıklı, pratik, kokusuz ve lezzetli yemekler hazırlamanızı sağlayacak bu ürün ile siz de evde harikalar yaratabilirsiniz!

Sıcak Hava Fritözü Nasıl Seçilir?

Hava fritözleri, sıcak hava sirkülasyonu ile çalışır. Yani, istediğiniz tüm yiyecekleri sıcak hava sirkülasyonu ile pişirmeniz mümkündür. Bu ürün, yağın kızgınlığı yerine sıcak hava sirkülasyonunu kullanır. Bu sayede de diğer yöntemlere göre yemekleri %80 daha az yağlı pişirir. Patates, sebze, et&balık, hamur işi, donuk ürün gibi pek çok farklı yiyeceği sıcak hava fritözünde pişirebilirsiniz. Sıcak hava fritözlerinin farklı modelleri vardır. Bu yüzden ürün seçiminde bazı noktalara dikkat etmeniz gerekir. Teknoloji, hacim, boyut, fiyat gibi farklı unsurlar, fritöz seçerken dikkat etmeniz gereken ayrıntılardan birkaçıdır. Şu kriterlere dikkat ederek sıcak hava fritözü seçimi yapabilirsiniz:

 • İlk olarak ürünün hacmini değerlendirebilirsiniz. Ailenizdeki kişi sayısına uygun olarak hava fritözünü seçmek, yapacağınız yemekleri beliler. Mesela 4 litre hacimdeki bir sıcak hava fritözü ile 6 porsiyona kadar yemek yapabilirsiniz. Kapasitesi size uygun olan bir fritöz bulduktan sonra diğer kriterleri değerlendirebilirsiniz.
 • Fritözün harcadığı elektrik de ürün seçiminde önemlidir. Daha az enerji harcayan bir fritöz seçerek aynı zamanda ekonomik bir seçim de yapabilirsiniz.
 • Fritöz modellerinin sahip olduğu program sayısı da farklıdır. Birden fazla pişirme ayarına sahip olan fritözlerin genellikle 9-10 ayarı vardır. Pişirmek istediğiniz yemeklere uygun program sayısına hava fritözü seçimi yapabilirsiniz.

Sıcak Hava Fritözünün Kullanımı ve Temizliği

Sıcak hava fritözlerinin kullanımı da son derece basittir. Şunlara dikkat ederek hava fritözünü kolayca kullanabilirsiniz:

 • Fritözde de olsa yemek pişirirken dikkat etmeniz gereken bazı noktalar vardır. Mesela yemeğin ters yüzünü çevirmek bunlardan biridir. Eğer tavuk, köfte gibi yemekler pişiriyorsan bunları çevirmen gerekir. Üstü kızaran tavukları çevirip diğer yüzlerinin de istediğin gibi pişmesini sağlayabilirsin. Ayrıca sebze yemeklerinde de karıştırma işlemini yaparak sebzelerin daha iyi, orantılı şekilde pişmesine yardımcı olabilirsin.
 • Hava fritözlerinde yemekler, normal pişirme işlemine göre daha hızlı pişer. Buna dikkat ederek pişirme işlemini sürdürebilirsiniz. Yemeklerin ortalama 15 dakikada piştiğini düşünerek zamanlamanızı ayarlayabilirsiniz.
 • Hava fritözü içine yemekleri çok sıkışık şekilde yerleştirmemeniz de önemlidir. Fritöz tepsisini çok fazla doldurursanız havanın sirkülasyonunu engelleyebilirsiniz. Bu da yemeklerin dilediğiniz gibi pişmesini engeller. Bu yüzden tepsinin üst kısmında biraz boşluk bırakarak yemekleri pişirmenizi tavsiye ederiz.

Son olarak, sıcak hava fritözü tavsiyelerine geçmeden önce bu ürünü nasıl temizleyebileceğinizden de kısaca bahsedelim:

 • İlk olarak tabii ki ürünün kullanma kılavuzunu detaylı şekilde okumanız önemlidir. Buradaki yönlendirmeler, fritözü nasıl temizleyeceğinizi size açık bir şekilde anlatır.
 • Genel olarak dikkat etmeniz gereken şeylerin başında, ürünü fişten çekmiş olmak vardır. Asla bir fritözü temizlerken fişte bırakmamanız gerekir. Ürünü prizden çekip soğumasını beklemeniz ve daha sonra temizliğe başlamanız önemlidir.
 • Kullanma talimatlarına uygun olarak fritözün kapağını açıp sepetini çıkarabilirsiniz. Yine talimatlara uygun şekilde bu parçaları makinede ya da elde yıkayabilirsiniz. Parçalar kurumadan bu parçaları kesinlikle yerine koymamanız da son derece önemlidir.
 • Fritözün iç kısmını ise nemli, yumuşak bir sünger ile temizleyebilirsiniz. Daha sonra yine iyice kurumasını beklemeniz gerekir.
 • Talimatları takip ederek fritözünüzü tertemiz bir hale getirebilirsiniz. Her kullanımdan sonra fritözü temizleyerek zorlu kirler oluşmasını önleyebilirsiniz.

Mutfakta işlerinizi kolaylaştıracak pek çok küçük ev aleti gibi fritözü de ÇiçekSepeti’nin geniş ürün yelpazesinde bulabilirsiniz!

Sıcak Hava Fritözü Önerileri

1-) Schafer Fit Fry Sıcak Hava Fritözü

Schafer Fıt Fry Sıcak Hava Fritözü
Sıcak Hava Fritözüyle Hangi Yemekler Pişer? Schafer Fit Fry Sıcak Hava Fritözü

Mutfakta harikalar yaratmanızı sağlayacak fritöz önerilerimizden ilki, Schafer’ın Fit Fryer modeli! Özel sıcak hava teknolojisiyle yemeklerini eşit sürede, eşit şekilde pişiren bu ürün; aynı zamanda yemeklerinizi tam kıvamında kızartır! Minimum yağ ile maksimum lezzete ulaşmayı hedefleyen fritözde karidesten brownie’ye, kekten patates kızartmasına kadar pek çok farklı lezzeti hazırlayabilirsiniz. Otomatik kapanma özelliği, yağsız kullanım, 3,5 litre pişirme haznesi ve bulaşık makinesinde yıkanabilir haznesiyle bu ürün; mutfaktaki en iyi yardımcınız olacak!

Fit Fryer ile Örnek Pişirme Süreleri:

 • Dondurulmuş Patates: 200 C / 12-18 dakika
 • Karides: 180 C / 10-15 dakika
 • Tavuk (kanat, but, göğüs vb.) :180 C / 15-20 dakika
 • Balık: 200 C / 8-15 dakika
 • Kek: 140 C / 25-30 dakika

Mutfakta Bir Şef Gibi Hissetmenizi Sağlayacak Ürünler

2-) Xiaomi Mi Smart Air Fryer Sıcak Hava Fritöz

Sıcak Hava Fritözü
Sıcak Hava Fritözü Kullanım İpuçları, Xiaomi Mi Smart Air Fryer Sıcak Hava Fritöz

Mutfakta harikalar yaratmanızı sağlayacak bir diğer ürün ise Xiaomi Mi Smart Air Fryer! Sağlıklı, çıtır çıtır ve az yağlı yemekler hazırlamak için bu fritözü kullanabilirsiniz. 100’den fazla tarif seçeneği, OLED ekran kadranı, buz çözme ve fermente etme özelliği, yapışmaz tabanlı ve 3,5 litrelik yemek sepetiyle akıllı hava fritözü, mutfağınızda fark yaratacak yemekler yapmanızı sağlar. Tek bir düğmeye dokunarak yemekleri en iyi şekilde pişirmek isterseniz siz de Xiaomi dünyasını keşfedebilirsiniz!

Geniş ürün çeşitliliğiyle her ihtiyacınıza çözüm sunan ÇiçekSepeti’nde, mutfakta harikalar yaratmanızı sağlayacak hava fritözlerini de bulabilirsiniz. Farklı özelliklere sahip ve uygun fiyatlı ürünleri online olarak inceleyip satın alabilirsiniz. Üstelik farklı ödeme seçenekleri ve teslimat yöntemleri sayesinde de güvenli alışverişin tadını çıkarabilirsiniz!

Aybüke

1998 yılında dünyaya gelen Aybüke, ilköğretim ve lise eğitimini Kocaeli'de tamamladı. Ardından üniversite eğitimini Marmara Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı bölümünde başarıyla gerçekleştirdi. Çeşitli ajanslarda ve dergilerde sosyal medya uzmanlığı, içerik üretimi, editörlük gibi işlerde çalıştı. 2020 itibarıyla ÇiçekSepeti'nde Copywriter olarak çalışmaya başladı. Şu an hala ÇiçekSepeti bünyesinde Ev&Yaşam, Yapı&Market, Süpermarket, Hediye, Hobi ve benzeri alanlarda içerik üretimi yapmaya devam ediyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir