Trend

Sırt Çantası Nasıl Seçilir?

Sırt çantası günlük hayatta da okul ve iş hayatında da oldukça önemlidir. Seyahate çıkmadan önce, derse giderken ya da bilgisayarınızı taşırken sırt çantaların kullanabilirsiniz. Peki bu çantaları nasıl seçebilirsiniz? İşte o sorunun cevabını sırt çantası nasıl seçilir yazımızda bulabilirsiniz!

Doğru çantayı seçmek, yolculuğunuzun en önemli parçalarından biridir. Eşyalarınızı en iyi şekilde taşımak, kendinizi yormamak, dış etkenlerden korunmak için en doğru çantayı seçmelisiniz. Bunun için yazımızın detaylarına göz atabilirsiniz!

Sırt Çantası Modelleri

Farklı ihtiyaçlar için tasarlanmış bazı sırt çantaları vardır. Sırt çantası nasıl seçilir konusuna detaylı bir şekilde bakmadan önce sırt çantalarını tanımakta fayda var.

  • Seyahat Sırt Çantaları: Bu tarz çantalar, hem şehir içinde hem de keşif gezilerinizde kullanabileceğiniz çantalardır. Gezginler için ideal tasarımları bulunan seyahat çantaları ile kamp, şehirler ya da ülkeler arası gezi gibi etkinliklerini keyifle tamamlayabilirsiniz. Seyahat çantalarının en büyük özelliklerinden biri, çok fazla cebe ve bölmeye sahip olmalarıdır. Hacim olarak küçük olsalar da farklı farklı cepleri, fonksiyonel tasarımları ile taşıma kapasitenin artmasında etkilidirler.
  • Hiking ve Kamp Sırt Çantaları: Dağ yürüyüşleri için çanta kullanmanız gerektiğinde hiking & kamp sırt çantalarını kullanabilirsiniz. Bu çantalar, ağır eşyalar taşımanız için tasarlanmış ürünlerdir. Uzun süreli yürüyüşlerde ağırlık taşırken dayanıklı malzemelerden üretilen bu çantaları kullanabilirsiniz. Çadır, uyku tulumu, kap kacak ya da diğer kamp malzemeleri gibi ürünleri bu çantalar ile kolayca taşıyabilirsiniz. Bu çantaların dış katmanları da farklıdır. Genellikle su geçirmez yapıdadırlar. Bu sayede de açık havada kolayca vakit geçirebilirsiniz. 
  • Günlük Sırt Çantaları: Klasik sırt çantaları ya da günlük sırt çantaları, okula ya da işe giderken kullanabileceğiniz çantalardır. Okula giderken; kitaplarınızı, defterlerinizi, kalemliğinizi, belki yemeğinizi sırt çantalarınıza koyabilirsiniz. İşe giderken de laptop, tablet, fotoğraf makinesi gibi iş ile ilgili eşyalarınızı sırt çantanıza koyarak gününüzü kolayca tamamlayabilirsiniz.

Sırt çantalarını temel olarak bu şekilde üçe ayırabiliriz. Şimdi bir sonraki ve daha önemli bir aşama olan, sırt çantasını nasıl seçebilirsiniz, ondan bahsedelim!

Outdoor Çanta Nasıl Seçilir? 

Sırt çantası seçiminde dikkat etmeniz gereken bazı özellikler vardır. Tabii bu özelliklerin ne tür bir yerde çantanızı kullanmak istediğinize göre değişmesi mümkündür. Peki nelere dikkat etmelisiniz?

  • Öncelikle çantanın hacmi, oldukça önemlidir. Kamp ve seyahatler için daha büyük, geniş çantaları; günlük hayatta kullanacaklarınız için daha küçük, minimal çantaları tercih edebilirsiniz. Özellikle gezginler için çantaların büyüklüğü önemlidir. Çantanız ne kadar büyük olursa içini o kadar iyi, yeterli şekilde doldurabilirsiniz. Tabii burada önemli olan bir nokta daha vardır ki o da bizi ikinci maddeye götürüyor: Ağırlık!
  • Çantaların ağırlıkları, çanta satın alırken dikkat etmeniz gereken ikinci bir nokta. Hafif sırt çantaları, seyahatlerde en çok ihtiyaç duyacağınız şeylerden biri olacaktır. Eşyaların ağırlığı zaten kendini belli edecek. Bir de çantanın ağırlığını taşımak yerine hafif modelleri tercih edebilirsiniz. Bu sayede ekstra yükünüz olmadan eşyalarınızı taşıyabilirsiniz.
  • Çantanın dayanıklılığı da çanta seçiminde dikkat etmeniz gereken noktalardan biri. Mesela çoook sevdiğiniz bir çanta aldınız, zevkle kullanıyorsunuz ama üçüncü kullanımdan sonra çantanız bozuldu… Bu durumu yaşamamak için sağlam, kaliteli malzemelerden üretilmiş sırt çantanı modellerini tercih edebilirsiniz. Çantanın sağlamlığını; fermuardan, çanta kumaşından ve çanta askılarından, dikişlerden anlayabilirsiniz. Sağlam bir çanta alırsanız çantayı uzun bir süre kullanabilirsiniz.
  • Özellikle seyahat için bir sırt çantası arıyorsanız ürünün kumaşının su geçirmez olmasına da dikkat etmeniz önemli. Bu sayede eşyalarınız ıslanmadan, rahatça seyahat edebilirsiniz.
  • Tüm bu özelliklere dikkat ettikten sonra kendi sevdiğiniz markaların size en uygun tasarımlarını inceleyip satın alabilirsiniz.

Samsonite, The North Face, Herschel, Eastpak, Marie Claire, Nike, Fjällräven gibi markaların herkese uygun sırt çantası modellerini Çiçeksepeti’nde keşfedebilirsiniz!

Ayrıca ilginizi çekecek diğer yazılarımız:

Aybüke

1998 yılında dünyaya gelen Aybüke, ilköğretim ve lise eğitimini Kocaeli'de tamamladı. Ardından üniversite eğitimini Marmara Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı bölümünde başarıyla gerçekleştirdi. Çeşitli ajanslarda ve dergilerde sosyal medya uzmanlığı, içerik üretimi, editörlük gibi işlerde çalıştı. 2020 itibarıyla ÇiçekSepeti'nde Copywriter olarak çalışmaya başladı. Şu an hala ÇiçekSepeti bünyesinde Ev&Yaşam, Yapı&Market, Süpermarket, Hediye, Hobi ve benzeri alanlarda içerik üretimi yapmaya devam ediyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir