Trend

SOĞUK HAVALARIN SICACIK TADI: SUFLE

Beni kendine tiryaki eden, yokluğunda hayallerini kurduğum, varlığına doyamadığım, daha ismini duyduğum anda yüzüme kocaman bir gülümseme yayılmasını sağlayan bir şeyden bahsedeceğim bugün, evet bu bir aşk, ama bir kişiye değil, dünyalar tatlısı bir lezzete, sufleye duyulan büyük aşk! O sıcaklığı, sert görünümünün altında sakladığı yumuşacık kalbi, tatlı dili, insanı gülümseten enerjisi ile bir kadın daha ne ister söyler misiniz?

image

Ben de bu soğuk kış günlerimi bu dünya tatlısı kek ile geçirmeye karar verdim. Dışı kek, içi çikolata sosu ile dolu olan bu harika tatlı, beni ısıtmasının yanı sıra, psikolojime de iyi geliyor, bunu inkar edemeyeceğim. Bu nedenle de kek, börek, kurabiye pişirmek için ayırdığım vakitlerimin arasında artık pratik tarifini yeni öğrendiğim sufle de var. Yani hayatımın aşkıyla buluşmak için pahalı restoran ya da cafelere gitmeme gerek yok.

image (1)

Evde bulabileceğiniz kolay malzemelerle muhteşem bir sufle hazırlamanız mümkün. Yalnızca çikolatanızı iyi eritmeniz, bir de yumurta akını iyice çırpmanız gerekiyor ki kek olabildiğince kabarık olsun, içi sıcacık çikolata ile dolsun. Şimdi gelelim bu büyük aşkın tarifine.

Öncelikle ocağın üzerine sıcak su ile dolu bir kap koyuyoruz, bu kabın içine yerleştirdiğimiz başka bir kaba da sütlü çikolataları parçalayıp ekliyoruz, yani benmari usulü, çikolatanın suya değmemesi gerek. Çikolata eridikten sonra içine bir miktar krema ekliyoruz ve 2 3 dakika daha karıştırıyoruz. Sonra 2 yumurta sarısını iyice çırparak bu karışıma ekliyor ve ocakta bir süre daha pişiriyoruz. 5 yumurtanın beyazını 3 kaşık toz şekerle iyice çırpıyor ve yavaş yavaş (mümkünse 3 posta halinde) çikolata karışımına ekliyoruz. Önceden margarin ya da sıvı yağ ile iyice yağladığımız sufle kaplarına paylaştırıyoruz ve önceden 200 derecede ısıtılmış fırında 10 – 12 dakika pişiriyoruz. İçi sıcacık çikolatayla dolu sufleniz hazır!

image (2)

Eğer ben evde uğraşamam, zaten beceremem, hiç de riske atamam diyorsanız, içinizi ısıtacak bir kek buketi de işinizi görebilir, siz yeter ki onu aynı sıcaklıkta bir sevgiyle pekiştirebilin J

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir